9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Ethereum Bu Alanda USDC Stabil Koini Geride Bırakmayı Başardı!

Önemli Gelişmeler

Algoritmik bir stabil koin olan DAI, artık merkezi stabil koin USD Coin’den (USDC) çok Ethereum (ETH) tarafından destekleniyor.

blank

Haberin Özeti

  • Algoritmik bir stabil koin olan DAI, artık merkezi stabil koin USD Coin’den (USDC) çok Ethereum (ETH) tarafından destekleniyor.
  • Dai Stats verilerine göre, şu dakikalarda Ethereum destekli DAI miktarı %41.4’e yükselirken; USDC destekli DAI miktarı ise %34.5’e geriledi.

Algoritmik bir stabil koin olan DAI, artık merkezi stabil koin USD Coin’den (USDC) çok Ethereum (ETH) tarafından destekleniyor.

blank

Ethereum vs. USDC

Bundan sadece haftalar önce USDC, DAI kripto para desteğinin %50’sinden fazlasını oluşturuyordu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Dai Stats verilerine göre, şu dakikalarda Ethereum destekli DAI miktarı %41.4’e yükselirken; USDC destekli DAI miktarı ise %34.5’e geriledi.

Böyle bir dönüm noktası, stabil koinlerin, endüstrinin önemli bir yapı taşı olan merkezi varlıklara olan bağımlılığının da azaldığını gösteriyor.

Bunun nedeni USDC’nin, Circle ve Coinbase’in üyesi olduğu Centre adlı bir konsorsiyum tarafından yönetilmesidir. Bu konsorsiyum, stabil koinin değerini gerçek ABD Doları rezervleri ve Doları izleyen diğer finansal araçlar aracılığıyla korur.

Bu merkezi otorite ayrıca piyasada dolaşan her USDC üzerinde de kontrole sahiptir. Bu durum, kripto para endüstrisinde birkaç kez soruna da yol açtı. Örneğin Temmuz 2020’de, konsorsiyum, kolluk kuvvetleriyle işbirliğine girerek 100.000 ABD Doları değerinde USDC tutan bir ETH adresini dondurdu.

Buna karşılık Ethereum, ABD Doları veya başka bir fiat para birimi tarafından desteklenmiyor. Bunun yerine ETH, değerini piyasanın belirlediği merkezi olmayan bir kripto paradır. ETH ile yapılan bir transferi durdurmak “neredeyse” imkansızdır.

DAI Nedir?

DAI, DeFi protokolü MakerDAO tarafından yönetilen bir stabil koindir. USDC veya ETH gibi bir varlığı MakerDAO’ya yatırdığınızda karşılığında DAI satın alabilirsiniz.

İlgili Haber:  Intercom Başkanı McCabe de Bitcoin Tutkunları Kervanına Katıldı

DAI havuzu öncesinde tamamen ETH gibi merkezi olmayan varlıklar tarafından destekleniyordu. Ancak COVID-19 salgınının ardından MakerDAO topluluğu bir oylama sonucunda bunun değiştirilmesine karar verdi. Salgının başında piyasa o denli dalgalı ve riskli hale geldi ki; protokolün çökmesini önlemek için de istikrarlı bir varlığa ihtiyaç duyulmaya başlandı.

Bu anlamda Mart 2020’de MakerDAO topluluğu, USDC ile DAI’yi kısmen destekleme kararına vardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend