1 Temmuz 2022, Cuma
26.7 C
İstanbul

Ethereum Bu Alanda USDC Stabil Koini Geride Bırakmayı Başardı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Algoritmik bir stabil koin olan DAI, artık merkezi stabil koin USD Coin’den (USDC) çok Ethereum (ETH) tarafından destekleniyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Algoritmik bir stabil koin olan DAI, artık merkezi stabil koin USD Coin’den (USDC) çok Ethereum (ETH) tarafından destekleniyor.
  • Dai Stats verilerine göre, şu dakikalarda Ethereum destekli DAI miktarı %41.4’e yükselirken; USDC destekli DAI miktarı ise %34.5’e geriledi.

Algoritmik bir stabil koin olan DAI, artık merkezi stabil koin USD Coin’den (USDC) çok Ethereum (ETH) tarafından destekleniyor.

Binance indirim kodu

Ethereum vs. USDC

Bundan sadece haftalar önce USDC, DAI kripto para desteğinin %50’sinden fazlasını oluşturuyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dai Stats verilerine göre, şu dakikalarda Ethereum destekli DAI miktarı %41.4’e yükselirken; USDC destekli DAI miktarı ise %34.5’e geriledi.

Böyle bir dönüm noktası, stabil koinlerin, endüstrinin önemli bir yapı taşı olan merkezi varlıklara olan bağımlılığının da azaldığını gösteriyor.

Bunun nedeni USDC’nin, Circle ve Coinbase’in üyesi olduğu Centre adlı bir konsorsiyum tarafından yönetilmesidir. Bu konsorsiyum, stabil koinin değerini gerçek ABD Doları rezervleri ve Doları izleyen diğer finansal araçlar aracılığıyla korur.

Bu merkezi otorite ayrıca piyasada dolaşan her USDC üzerinde de kontrole sahiptir. Bu durum, kripto para endüstrisinde birkaç kez soruna da yol açtı. Örneğin Temmuz 2020’de, konsorsiyum, kolluk kuvvetleriyle işbirliğine girerek 100.000 ABD Doları değerinde USDC tutan bir ETH adresini dondurdu.

Buna karşılık Ethereum, ABD Doları veya başka bir fiat para birimi tarafından desteklenmiyor. Bunun yerine ETH, değerini piyasanın belirlediği merkezi olmayan bir kripto paradır. ETH ile yapılan bir transferi durdurmak “neredeyse” imkansızdır.

DAI Nedir?

DAI, DeFi protokolü MakerDAO tarafından yönetilen bir stabil koindir. USDC veya ETH gibi bir varlığı MakerDAO’ya yatırdığınızda karşılığında DAI satın alabilirsiniz.

İlgili Haber:  Güney Amerika'nın En Büyük E-Ticaret Şirketi Bitcoin İle Ödemeleri Kabul Edecek

DAI havuzu öncesinde tamamen ETH gibi merkezi olmayan varlıklar tarafından destekleniyordu. Ancak COVID-19 salgınının ardından MakerDAO topluluğu bir oylama sonucunda bunun değiştirilmesine karar verdi. Salgının başında piyasa o denli dalgalı ve riskli hale geldi ki; protokolün çökmesini önlemek için de istikrarlı bir varlığa ihtiyaç duyulmaya başlandı.

Bu anlamda Mart 2020’de MakerDAO topluluğu, USDC ile DAI’yi kısmen destekleme kararına vardı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar