8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Ethereum’un Büyük Güncellemesi Yaklaşıyor, Olası Kötü Senaryolar Ne?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Önümüzdeki aylarda, Ethereum, kripto para ekosisteminin on yıla yakın tarihindeki en büyük değişikliği yapmaya hazırlanıyor.

Binance indirim kodu

Ethereum, işlemleri kaydetmek için dijital bir defter kullanan blok zinciri teknolojisini tabanlı bir bilgisayar yazılımıdır. Ethereum yıllar içinde, merkezi olmayan uygulamalar (dApps), NFT’ler ve DeFi de dahil olmak üzere büyüyen bir dizi ticari kripto varlık ve uygulaması için en popüler ekosistem haline geldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum dünya geneli geliştirici topluluğu tarafından sürekli iyileştirilen ve geliştirilen ve yine dünya geneli madenci adını verdiğimiz doğrulayıcılar tarafından işlemleri gerçekleştirilen bir ağdır. Madenciler ağ üzerindeki işlemleri doğrular ve karşılığında ödül olarak Ether alırlar. Bu mekanizmaya Bitcoin’in de kullandığı “Proof of Work” (İş Kanıtı) adı verilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Ethereum yazılımını geliştirmek için çalışan geliştiriciler, ağda periyodik güncellemeler yaparlar, ancak bu sene ilk kez bu kadar büyük bir güncelleme gerçekleşecek.

“Birleştirme” (Merge) olarak adlandırılan bu güncelleme, madencileri kaldıracak onların yerine staker’ları getirecek.

Madenciler, ağdaki işlemleri onaylayabilmek için milyonlarca güçlü makineyi kullanarak karmaşık hesaplamaları çözerler ve bu durum ciddi bir enerji tüketimine neden olur. Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto paralara yöneltilen en büyük eleştirilerden biri bu enerji tüketimidir. Şimdi bu geçişle birlikte Ethereum yoğun enerji kullanan yapısından kurtuluyor olacak.

Öte yandan, staker’lar, herhangi bir güçlü cihaz kullanma ihtiyacı duymadan sadece protokole yatırdıkları Ether’ler sayesinde işlemleri doğrulayabilecekler. Bunun testi Aralık 2020’den beri Beacon Chain adı verilen zincir üzerinde devam ediyor. Dileyen herkes, Beacon Chain adı verilen bu test sisteminde Ether stake etmek için mevcut dijital cüzdanlarını kullanabilirler. Bu kişiler birleşmeden sonra, ağ tarafından rastgele seçilerek işlemleri doğrulamaya başlayacaklar. Bu mekanizmaya “Proof of Stake” (Hisse Kanıtı) adı veriliyor. Beaconcha.in verilerine göre şu an toplam 350.000’den fazla doğrulayıcı Beacon Chain’e Ether stake etmiş durumda.

Olası kötü senaryolar ne?

Ethereum’un 400 milyar doları aşan piyasa değeri bu birleşmenin tamamen sorunsuz geçmesine bağlı. Sadece o değil, Ethereum ve ona bağlı binlerce iş modeli ve milyonlarca kullanıcının kaderi de bu geçişin pürüzsüz olmasına bağlı. DappRadar verilerine göre Ethereum üzerindeki protokollerde 125 milyar dolarlık TVL (toplam kilitli değer) bulunuyor. Benzer şekilde milyar dolarlık NFT piyasası da çoğunlukla Ethereum üzerine kurulu.

Analistler, blockchain tarihinde bu ölçekte büyük bir geçişin bugüne kadar yaşanmadığını söylüyor.

Böylesine büyük bir geçişte işlerin ters gitme ihtimali de var. Olası kötü senaryoları aşağıda sizler için derledik.

Yazılım hataları, saldırılar ve çatallanma

Geçiş esnasında yazılım hataları veya saldırılar olabilir veya madenciler alternatif bir Ethereum ağı oluşturabilir. Örneğin 2020’deki ağ güncellemesi sırasında oluşan bir hata Ethereum’u ikiye böldü ve bu durum DeFi ekosisteminde büyük hasara yol açtı.

Binance, Coinbase ve benzeri çoğu merkezi kripto borsasının, önlem olarak “birleşme” esnasında Ether çekme ve yatırma işlemlerini durdurması bekleniyor. Bir şeyler ters giderse DeFi uygulamaları da duraklayabilir.

Analistler bu tür büyük zincirlerin güncellemelerinde oldukça dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Günün sonunda koca bir ekosisteme ciddi zararlar verme ihtimali var.

Madenciler

En çok endişeye neden olan kesim ise MADENCİLER. Birçoğu, Son ödülleri almak için beklemektense ekipmanlarını satarak daha fazla para kazanabilecekleri düşüncesiyle, birleşmeden hemen önce ağdan ayrılabilir. Ağın madencilik gücünde veya “hash rate”inde çok keskin bir düşüş, Ethereum’un güvenliğini zayıflatabilir ve ağı kullanan çeşitli uygulamalar için felaketi getirebilir. Ethereum’un çekirdek geliştiricileri bu senaryo için bir plan yapmışlar. Ethereum geliştiricilerini koordine eden bilgisayar bilimcisi Tim Beiko, “Hash oranının düştüğünü görürsek, birleşmeyi öne çekebiliriz. Böyle bir acil durum seçeneğimiz var” diyor.

İlgili Haber:  Geliştiricilerin Ethereum 2.0 İçin Başka Bir Teste İhtiyacı Var

Madenciler, mevcut iş kanıtı yazılımını alıp onu sürdürmeye devam ederek Ethereum’u çatallamayı da seçebilirler. Böylesi bir senaryoda, paralel olarak çalışan iki farklı Ethereum sürümü ortaya çıkacaktır: biri iş kanıtı ile çalışmaya devam ederken, diğeri hisse kanıtına geçmiş olacak. Benzer bir çatallama geçmişte Bitcoin’de de olmuş ve neticesinde Bitcoin Cash adında ikinci bir zincir ortaya çıkmıştı.

Analistler geçişten sonra POW ve POS’un bir süre birlikte var olacağına inanıyor.

Bu senaryoda, kripto borsaları ve kullanıcıların, hangi zincirin Ether’ini tuttukları veya ticaretini yaptıkları konusunda kafaları karışabilir. Böylesi bir durum, her iki ağın uygulama geliştiricileri için daha fazla iş anlamına geliyor.

CryptoKitties adlı meşhur kedi yetiştirme oyununun yöneticileri, olası bir çatal durumunda Ethereum ekosisteminden ayrılıp kendi blok zincirlerine geçeceklerini belirtiyorlar.

Piyasada bir çatallama olacağına inanan çok sayıda insan var. Bunun nedeni ise birçok Ethereum madencisi geçişin olacağını bilmiyor gibi. Bir diğer nedeni ise geçiş esnasında çok fazla sayıda eleştirmen ortaya çıkabilir ve ağı çatallayabilir.

Beiko, Ethereum geliştiricilerinin, mesajlaşma uygulamaları olan Discord ve Telegram’da “Birleşme” hakkında bilgilendirme yaptığını söylüyor ancak pek çok madencinin bu uygulamaları kullanmadığını da belirtiyor.

Beiko, yakında gerçekleşecek geçişi bilmeden halen binlerce dolarlık madencilik ekipmanları alan kişileri gördükçe daha çok endişelendiğini belirtiyor.

Bir diğer nokta ise, Ethereum’un geçişi geçmişte pek çok kez ertelendiği için çoğu madenci bu geçişin de tekrar erteleneceğini düşünüyor ve birleşmenin olacağına inanmıyor.

Beiko, “Madencilerde çok fazla şüphe var çünkü Ethereum beş yıl boyunca hisse kanıtına geçeceğinin sözünü verdi. İnsanları bu seferkinin gerçek olduğuna ikna etmek zor” diyor.

Ethereum’un eski zincirini kapatmak, kripto madenciliği endüstrisine şok dalgaları gönderecek. Boşa çıkan ekipmanları için başka kullanım alanları bulmak için çabalayan madenciler, makinelerini Dogecoin, Litecoin ve Monero gibi diğer benzer zincirlere taşıyabilirler. Diğer zincirlerdeki hash oranının bir gecede 5 ila 10 kat artması olası. Bu işi yapan madencilerin gelirleri %90’a kadar düşebilecek ve birçok madenci işsiz kalabilecek.

Yatırımcıların durumu ne olacak?

Yatırımcılar birleşmeden faydalanabilir. Beiko, Proof-of-Stake zincirinin daha düşük ödüller sunacağından, doğrulama işlemleri için ödül olarak Ethereum’da verilen yeni mint edilen Ether’lerin sayısının %50 ila %90 arasında düşmesi gerektiğini söylüyor.

Staking hizmetleri sağlayıcısı Stake’e göre ise, önümüzdeki iki yıl içinde stake için kullanılan Ether miktarı muhtemelen %8’den %80’e yükselecek. Bu, dolaşımdaki Ether’i azaltacak ve potansiyel olarak değerini artıracaktır.

Staker’lar, doğrulama işlemleri için ödül olarak aldıkları Ether’i kullanabilecekler, ancak stake ettikleri Ether’leri en azından birleşmeden altı ay sonra beklenen başka bir yazılım güncellemesine kadar kullanamayacaklar.

Bakalım beklenen büyük geçiş nasıl olacak. İkinci bir “Öz hakiki Ethereum” çatalı oluşacak mı, madenciler isyan edecek mi, hackerlar saldıracak mı.. Hep birlikte göreceğiz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar