26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

Ethereum Serbest Düşüşte! Borsalardan Yapılan Çekim Oranları Son Dört Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Borsalardan gerçekleştirilen Ethereum çıkışları son dört yılın en düşük seviyesine geriledi. Peki bu kötü bir haber mi? Analistlere göre tam olarak değil.

Binance indirim kodu

Kasım ayı rallisinden sonra belirli bir yön belirtmeksizin yatay hareket sergileyen kripto para piyasası, 2021 yılında gerçekleşen önemli gelişmelere gölge düşüremedi. Yılın başından bu yana toplam kripto para piyasası değeri üç katından fazla artış gösterirken aynı oran Ethereum için beş kat oldu. Buna rağmen şu anda piyasadaki ETH açlığı bir nebze durulmuş gibi görünüyor. Glassnode verilerine göre Aralık ayında Ethereum’un borsalardan çıkış oranı son dört yılın en düşük seviyesine geriledi.

Binance indirim kodu

Bu durum ilk olarak dramatik bir gelişme olarak algılanırken borsalardan gerçekleştirilen token çıkışı sonuç olarak yüksek ya da düşük talebin güvenilir bir göstergesi olarak kullanılıyor. Analistlere göre kripto para satış platformlarından çıkan token miktarı azaldıkça fiyat hakkındaki beklentiler de düşüyor. Ancak tabii ki burada da ince bir detay var.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Borsaların Elindeki Ethereum Miktarı Düşüyor

Düşüşün nedeninin aslında oldukça açık bir ortada olduğu iddia ediliyor: Fiyat yükselişi. Ethereum değer olarak arttıkça, aynı işlem hacmi bile olsa oransal olarak daha az miktarda ETH tokeni borsalardan çekilmiş oluyor. Diğer bir neden ise borsalarda bulunan varlıkların soğuk cüzdanlara aktarılması olabilir. Yatırımcılar borsalara yaşanabilecek hacklenme olaylarına karşı daha dikkatli davranıyor ve çeşitli önlemler alıyor.

Son dört yılın en düşük seviyesine gerileme yaşanması tek başına değerlendirildiğinde ETH ile ilgili bir doyum noktasına işaret ediyor olabilir. Analistlere göre kritik olan ise, giriş ve çıkışların birbirlerine olan oranı, yani borsalara doğru olan transferler ve borsalardan dışarı gerçekleşen transferler. Glassnode tarafından paylaşılan grafikte de görülebileceği üzere fiyat artışı borsalardan gerçekleştirilen çekim işlemleri ile korelasyon halinde hareket ederken borsalarda gerçekleşen satışlar ise arz miktarını yükselterek fiyatın düşmesine neden oluyor. Şu anki durumda ise fiyat hareketi üzerinde etkili olan şey borsalara doğru olan transferler gibi görünüyor.  

İlgili Haber:  Ethereum (ETH), Chainlink (LINK), OMG - Altcoin Fiyat Analizi - 14 Kasım

ethereum

Ancak şu anki durum, uzun süreli bir trendi göstermek yerine yalnızca anlık bir şekilde değerlendirmeye olanak sağlıyor. Borsaların elinde bulunan Ethereum tokeni miktarına baktığımızda, bu değerin sürekli bir şekilde düşüş eğiliminde olduğunu görüyoruz. Borsaların sahip olduğu token miktarı yılın başında 18.9 milyon adet ETH civarındayken bu sayı 14.3 milyon ETH’ye geriledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend