Ethereum Classic %51 Saldırısı
Ethereum Classic %51 Saldırısı

Ethereum Classic blok zinciri, 29 Ağustos 2020 Cumartesi akşamı tekrar %51 saldırısına uğradı. Bu ETC’nin son bir ayda uğradığı üçüncü %51 saldırısı oluyor. Saldırı ilk olarak madencilik şirketi Bitfly tarafından fark edildi.

%51 saldırısı, ağın madencilik hashrate’inin veya hesaplama gücünün %50’sinden fazlasını kontrol eden bir madenciler grubu tarafından bir blok zincirine yapılan bir saldırıyı ifade eder. Saldırganlar yeni işlemlerin onay almasını engelleyebilir ve bazı ya da tüm kullanıcılar arasındaki ödemeleri durdurabilirler. Ayrıca, ağın kontrolü ellerinde iken tamamlanmış işlemleri tersine çevirebilirler, yani double-spending denilen çifte harcama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

%51 saldırısı ile kesinlikle yeni coinler oluşturulamaz veya eski blokları değiştirilemez. Bu yüzden %51 saldırısı, büyük ölçüde zarar verici olduğu kanıtlanmış olsa bile, herhangi bir kripto para birimini tamamen yok edecek güçte değildir.

Büyük Kripto Para Borsaları ETC’yi Borsalarından Kaldıracak mı?

  • Bitfly tarafından paylaşılan bir tweet‘e göre saldırı, 7.000’den fazla bloğu veya diğer bir ifadeyle iki günlük madenciliği işlemini yeniden düzenledi (buna kripto dünyasında reorg deniyor). Daha önce gerçekleşen iki saldırı ise sırasıyla 3.693 ve 4.000 bloklarını yeniden düzenlemişti.
  • Ethereum Classic ağının arkasındaki kuruluş olan ETC Labs, geçen hafta ağın hızla düşen hashrate’ini stabilize etmeyi ve gelecekteki %51 saldırılarına direnmeyi amaçlayan savunma madenciliği de dahil ağı ek saldırılardan koruma stratejilerini açıklamıştı.
  • Ağın gelişimini destekleyen bir diğer önemli kuruluş olan ETC Cooperative, Cumartesi günkü saldırının ardından Twitter üzerinden “Bugünkü saldırının farkındayız ve önerilen çözümleri mümkün olan en kısa sürede test edip değerlendirmek için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz” şeklinde bir bilgilendirmede bulundu.
  • İlk iki saldırıdan sonra, OKEx borsası, ağdaki ciddi güvenlik eksiklikleri nedeniyle ETC’yi borsalarından kaldırmayı düşündüklerini söyledi. Coinbase borsası da ETC için para yatırma ve çekme onay sürelerini yaklaşık iki haftaya uzatarak sert önlemler aldı.
  • En son saldırının ardından, önde gelen kripto para türev borsası FTX, ETC’nin kalıcı vadeli işlem sözleşmelerini yeniden gözden geçireceğini belirtti.
  • ETC fiyatı, saldırılardan büyük ölçüde etkilenmemiş gibi görünüyor. İkinci saldırı sonrası fiyatı %4 değer kaybetti.
Facebook Yorumları
İlgili Haber:  %51 Saldırısı Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here