25 Mayıs 2022, Çarşamba
24.5 C
İstanbul

Ethereum Classic Son Bir Ayda Üç Kez %51 Saldırısına Uğradı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ethereum Classic blok zinciri, 29 Ağustos 2020 Cumartesi akşamı tekrar %51 saldırısına uğradı. Bu ETC’nin son bir ayda uğradığı üçüncü %51 saldırısı oluyor. Saldırı ilk olarak madencilik şirketi Bitfly tarafından fark edildi.

Binance indirim kodu

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

%51 saldırısı, ağın madencilik hashrate’inin veya hesaplama gücünün %50’sinden fazlasını kontrol eden bir madenciler grubu tarafından bir blok zincirine yapılan bir saldırıyı ifade eder. Saldırganlar yeni işlemlerin onay almasını engelleyebilir ve bazı ya da tüm kullanıcılar arasındaki ödemeleri durdurabilirler. Ayrıca, ağın kontrolü ellerinde iken tamamlanmış işlemleri tersine çevirebilirler, yani double-spending denilen çifte harcama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

%51 saldırısı ile kesinlikle yeni coinler oluşturulamaz veya eski blokları değiştirilemez. Bu yüzden %51 saldırısı, büyük ölçüde zarar verici olduğu kanıtlanmış olsa bile, herhangi bir kripto para birimini tamamen yok edecek güçte değildir.

Büyük Kripto Para Borsaları ETC’yi Borsalarından Kaldıracak mı?

  • Bitfly tarafından paylaşılan bir tweet‘e göre saldırı, 7.000’den fazla bloğu veya diğer bir ifadeyle iki günlük madenciliği işlemini yeniden düzenledi (buna kripto dünyasında reorg deniyor). Daha önce gerçekleşen iki saldırı ise sırasıyla 3.693 ve 4.000 bloklarını yeniden düzenlemişti.
  • Ethereum Classic ağının arkasındaki kuruluş olan ETC Labs, geçen hafta ağın hızla düşen hashrate’ini stabilize etmeyi ve gelecekteki %51 saldırılarına direnmeyi amaçlayan savunma madenciliği de dahil ağı ek saldırılardan koruma stratejilerini açıklamıştı.
  • Ağın gelişimini destekleyen bir diğer önemli kuruluş olan ETC Cooperative, Cumartesi günkü saldırının ardından Twitter üzerinden “Bugünkü saldırının farkındayız ve önerilen çözümleri mümkün olan en kısa sürede test edip değerlendirmek için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz” şeklinde bir bilgilendirmede bulundu.
  • İlk iki saldırıdan sonra, OKEx borsası, ağdaki ciddi güvenlik eksiklikleri nedeniyle ETC’yi borsalarından kaldırmayı düşündüklerini söyledi. Coinbase borsası da ETC için para yatırma ve çekme onay sürelerini yaklaşık iki haftaya uzatarak sert önlemler aldı.
  • En son saldırının ardından, önde gelen kripto para türev borsası FTX, ETC’nin kalıcı vadeli işlem sözleşmelerini yeniden gözden geçireceğini belirtti.
  • ETC fiyatı, saldırılardan büyük ölçüde etkilenmemiş gibi görünüyor. İkinci saldırı sonrası fiyatı %4 değer kaybetti.
Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar