Ethereum Classic %12 Artış Kaydederek Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Ethereum Classic’in dramatik bir geçmişi var; ancak halen savaşmaya devam ediyor.

Haberin Özeti

  • Ethereum Classic fiyatında %12 artış yaşandı.
  • 44.80 Dolar fiyata ulaşan ETC için bu, tüm zamanların en yüksek seviyesi anlamına geliyor.

Kripto paraların küresel piyasa kapitalizasyonu bugün %0.22’lik küçük bir darbe alırken; Ethereum Classic (ETC) %12 artış kaydederek tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 44.80 Dolara ulaştı.

Kripto paranın yakın akrabası Ethereum (ETH) da son günlerde önemli ölçüde yükseliyor. ETH, şu anda 2.944 Dolar seviyesinde işlem görüyor ve 3.000 Dolar fiyatını aşıp yeni ATH’sinde kalıcı olmak istiyor.

Ethereum Classic ve Ethereum Arasındaki Fark Ne?

Ethereum Classic, aslında Ethereum’un orijinal sürümüdür. Daha popüler bir blockchain haline gelen Ethereum, 2016 yılında Ethereum Classic’ten çatallanarak ayrıldı. Tüm bu ayrılık süreci ise bir DAO ile başladı.

DAO, “Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon” anlamına gelir. Bir DAO, esasen Ethereum blok zincirinde hissedarlar tarafından yönetilen bir şirket yönetimini taklit eder. DAO’lar akıllı sözleşmelerle çalışır ve karar mercii kripto paraya sahip olan kullanıcılardır.

Şu anda binlerce DAO olsa da orijinal olan 2016 yılında Ethereum’da piyasaya sürüldü. İlk DAO 150 milyon Dolar gelir elde etmişti; ancak bir hacker, akıllı sözleşmelerinden birindeki açığı kullanarak 55 milyon Dolar çalmayı başardı.

Her Şey Bir DAO ile Başladı

Söz konusu DAO hacker saldırısı, Ethereum blok zincirini doğuran hard forkun yaşanmasına neden oldu. Bugün Ethereum olarak bildiğimiz ağ, o dönemde yasadışı işlemlerin blok zincirinden silinmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. Diğer grup ise, Ethereum Classic ağında kalanlar, yasadışı işlemlerin blok zincirinde kalmasını talep etti. Hangi grubun daha doğru bir karar verdiği bugün net bir biçimde anlaşılıyor…

Öte yandan geçen yıl Ağustos ayında hackerlar, Ethereum Classic ağının hesaplama gücünün yarısından fazlasını (%51 saldırısı) ele geçirmeyi başardılar. Aynı ay içinde Ethereum Classic üç kez bu saldırıların hedef noktası haline geldi.

Yine de bu saldırılar token fiyatına çok büyük bir zarar vermedi. Kripto para söz konusu bir ay boyunca 6 – 8 Dolar fiyat seviyesi arasında sabit kalmayı başardı.

Ethereum Classic, varlığını tehdit eden çok sayıda saldırıya maruz kalmasına rağmen, bugün piyasa değerine göre 35. en büyük kripto para konumuna ulaşmayı başardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin’den Yüklü Miktarda Kâr Eden Goldman Sachs Yöneticisi İstifa Etti

Pazartesi günü yayılan haberlere göre, Goldman Sachs’ın departman müdürlerinden biri Dogecoin’den milyonlarca dolar kazandıktan sonra istifa etti.Söz konusu müdür...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend