23 Mayıs 2022, Pazartesi
21.5 C
İstanbul

Ethereum Classic %12 Artış Kaydederek Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ethereum Classic’in dramatik bir geçmişi var; ancak halen savaşmaya devam ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum Classic fiyatında %12 artış yaşandı.
  • 44.80 Dolar fiyata ulaşan ETC için bu, tüm zamanların en yüksek seviyesi anlamına geliyor.

Kripto paraların küresel piyasa kapitalizasyonu bugün %0.22’lik küçük bir darbe alırken; Ethereum Classic (ETC) %12 artış kaydederek tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 44.80 Dolara ulaştı.

Binance indirim kodu

Kripto paranın yakın akrabası Ethereum (ETH) da son günlerde önemli ölçüde yükseliyor. ETH, şu anda 2.944 Dolar seviyesinde işlem görüyor ve 3.000 Dolar fiyatını aşıp yeni ATH’sinde kalıcı olmak istiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum Classic ve Ethereum Arasındaki Fark Ne?

Ethereum Classic, aslında Ethereum’un orijinal sürümüdür. Daha popüler bir blockchain haline gelen Ethereum, 2016 yılında Ethereum Classic’ten çatallanarak ayrıldı. Tüm bu ayrılık süreci ise bir DAO ile başladı.

DAO, “Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon” anlamına gelir. Bir DAO, esasen Ethereum blok zincirinde hissedarlar tarafından yönetilen bir şirket yönetimini taklit eder. DAO’lar akıllı sözleşmelerle çalışır ve karar mercii kripto paraya sahip olan kullanıcılardır.

Şu anda binlerce DAO olsa da orijinal olan 2016 yılında Ethereum’da piyasaya sürüldü. İlk DAO 150 milyon Dolar gelir elde etmişti; ancak bir hacker, akıllı sözleşmelerinden birindeki açığı kullanarak 55 milyon Dolar çalmayı başardı.

Her Şey Bir DAO ile Başladı

Söz konusu DAO hacker saldırısı, Ethereum blok zincirini doğuran hard forkun yaşanmasına neden oldu. Bugün Ethereum olarak bildiğimiz ağ, o dönemde yasadışı işlemlerin blok zincirinden silinmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. Diğer grup ise, Ethereum Classic ağında kalanlar, yasadışı işlemlerin blok zincirinde kalmasını talep etti. Hangi grubun daha doğru bir karar verdiği bugün net bir biçimde anlaşılıyor…

İlgili Haber:  Twitter CFO'su, Ödeme Yöntemleri Arasına Bitcoin'i Ekleyebileceklerini Açıkladı

Öte yandan geçen yıl Ağustos ayında hackerlar, Ethereum Classic ağının hesaplama gücünün yarısından fazlasını (%51 saldırısı) ele geçirmeyi başardılar. Aynı ay içinde Ethereum Classic üç kez bu saldırıların hedef noktası haline geldi.

Yine de bu saldırılar token fiyatına çok büyük bir zarar vermedi. Kripto para söz konusu bir ay boyunca 6 – 8 Dolar fiyat seviyesi arasında sabit kalmayı başardı.

Ethereum Classic, varlığını tehdit eden çok sayıda saldırıya maruz kalmasına rağmen, bugün piyasa değerine göre 35. en büyük kripto para konumuna ulaşmayı başardı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar