Ethereum Classic Rekorlara Doymuyor – Yükselişin Sebebi Ne?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Ethereum Classic (ETC), son 7 gün içerisinde %300’lük bir fiyat yükselişi gösterdi. Peki bu keskin yükselişin sebebi ne ve Ethereum Classic ile Ethereum arasındaki farklar neler?

blank

Ethereum Classic geçmiş dönemde tam üç kez hacker’lar tarafından ele geçirilmesine rağmen günlük bazda %48.78 değer kazandı. Saldırılar nedeniyle birçok yatırımcı projeyi terk etse de fiyatlar artmaya devam ediyor. Mayıs ayının başında bir adet ETC 35 dolara satın alınabilirken şu anda bu fiyat 139 dolar seviyelerinde.

blank

Birçok insan da şu anda, bu kadar fazla sayıda %51 saldırısına uğrayan bir coinin yatırımcılar arasında bu denli heyecan yaratmasının nedenini merak ediyor.

Ethereum Classic Nedir?

Ethereum Classic aslında Ethereum blockchain’inin orijinal versiyonunu temsil ediyor. 2016 yılında 3.6 milyon adet ETH o zamanki Ethereum ağından çalınmıştı. Bu gelişmeyle birlikte Ethereum geliştiricileri, çalınan miktarın geri ödenebilmesi için tartışmalı bir karar aldılar ve Ethereum bir “hard fork” işlemine tabii tutuldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Çalınan miktarları geri ödeyen “hard fork” Ethereum haline geldi. Değişime uğramayan, ETH’lerin çalındığı orijinal Ethereum blockchain’i ise Ethereum Classic’e dönüştü. Bu olaylardan sonra da Ethereum topluluğunda tartışmalar baş gösterdi. Küçük bir grup insan bu bölünmeyi ağır bir şekilde eleştirdi ve bölünmenin adil olmadığını savundu. Bu gruba göre bir blockchain’in kodları değiştirilemez olmalı ve yasa olarak kabul edilmeli,şimdiki Ethereum geliştiricileri ise bu yasayı ihlal etti ve bununla birlikte aslında şu anki Ethereum ağı meşru değil. Bu küçük grup Ethereum Classic’e bağlılıklarını sürdürüyor.

Peki ETC Fiyatları Neden Yükseliyor

Şu anda ETC fiyatlarının yükselmesinde birden fazla faktör etkili olabilir. En önemlilerinden biri ise, şu anda ETC’nin büyük kardeşi ETH’nin, yaşadığı rallilerle birlikte sürekli rekor tazelemesi olarak gösteriliyor.

Ethereum’un gösterdiği başarıyla birlikte birçok yatırımcı, benzer yükseliş potansiyellerine sahip olabilecek daha ucuz coinlere yöneldi. Bu yüzden de aslında Ethereum Classic’e olan ilgi çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Ancak ETC satın alanlar arasında sadece bireysel yatırımcılar da yer almıyor. Birçok kurumsal yatırımcı büyük çaplarda ETC satın alarak risk alıyor. Sadece Grayscale’in Ethereum Classic Yatırım Trust’ında bile çok sayıda kurumsal yatırımcı ellerinde 1.7 milyar dolarlık Ethereum Classic bulunduruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dünyanın En Büyük Beş Kripto Borsasından Biri Olan Bybit, Kanadalı Düzenleyicilerle Mahkemelik Oldu: İşte Detaylar

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit'in "kayıtsız bir kripto varlık ticaret platformu" olduğunu iddia etti. Haberin Özeti OSC, Mart ayında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend