12 Ağustos 2022, Cuma
20.7 C
İstanbul

Ethereum DeFi Projesi Rari Capital Hacklendi: 11 Milyon Dolar Çalındı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Rari Capital kullanıcı fonlarının %60’ı hafta sonu gerçekleşen bir hacker saldırısının sonucunda çalındı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bir bilgisayar korsanı, hafta sonu, Rari Capital adlı bir DeFi projesinden 2600 ETH (yaklaşık 11 milyon Dolar) çaldı.
  • Rari Capital, para kaybeden kullanıcılara tazminat ödemeyi planladığını açıkladı.

Rari Capital adlı bir DeFi projesi, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, 11 milyon Dolarlık bir ETH varlığının çalındığını duyurdu. Bu tutar, tüm kullanıcı fonlarının %60’ını temsil ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kullanıcı Zararı Rari Tarafından Karşılanacak

Şimdi ise Rari, hack sırasında para kaybeden kullanıcıların zararını telafi etmek için 2 milyon RGT (projenin yönetim tokeni) ödemeyi planlıyor.

Rari Capital, DeFi (merkezi olmayan finans) başlığı altındaki bir kripto fonudur. Gözetim dışı fon, bir bankacı veya yatırım yöneticisinin aksine paranızı sizin için yöneten bir kod üzerinde çalışır. Buradaki temel fikir şudur: Kripto paranızı Rari’ye emanet ederseniz, bu algoritmalar kazancınızı artıracaktır. Ayrıca şirket kendisini “getiriyi en üst düzeye çıkaran robo-danışman” olarak tanımlıyor.

Rari’nin yönetim tokeni olan RGT ise, kullanıcılara platform üzerinde oy hakkı tanır. Ancak Cumartesi günü gerçekleşen hacker saldırısının ardından RGT fiyatı yaklaşık %50 düştü. İlginç bir biçimde düşüşün ardından RGT toparlanmaya başladı ve şu anda 12.42 Dolar seviyesinde seyrediyor. Kullanıcı zararlarını telafi etmek için ödenmesi planlanan 2 milyon RGT ise bugünün fiyatları ile yaklaşık 24 milyon Dolara denk geliyor. Bu, 11 milyon Dolarlık kayıp fonu karşılamak için yeterli bir kaynak.

DeFi Protokolü Nedir?

DeFi protokolleri, meşhur riskli yatırımlardır. Blockchain analiz firması Chainalysis’in verilerine göre, bir tür çıkış dolandırıcılığı türü olan DeFi “rug pull (kilim çekme)”, 2020’deki en yaygın kripto dolandırıcılık türü olarak kaydedildi.

İlgili Haber:  Kriptoda Daha Net Politikalar Oluşturulmalı

DeFi protokollerinin temel amacı, bankaların yaptığı şeyi bir kodla yapmak ve müşterilerin fonlarını güvenli bir şekilde tutmaktır. Öte yandan Bir DeFi protokolünün kodu ile ilgili hacker saldırısı düzenlendiğinde, kurbanlara geri ödeme yapılıp yapılmayacağına dair karar çoğunlukla token sahipleri tarafından alınır.

Rari Capital örneğinde ise bilgisayar korsanları, kodu, bağlı bir DeFi protokolü olan Alpha Finance etrafında manipüle ederek platformdan ETH çalmayı başardılar. Rari, kodun daha önce Quantstamp adlı bir blockchain güvenlik şirketi tarafından denetlendiğini dile getirdi; ancak Quantstamp, saldırıdan haberleri olmadığını açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar