9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Ethereum DeFi Protokolü bZx Yeniden Hacklendi: 55 Milyon Dolarlık Kayıp!

Önemli Gelişmeler

Ethereum tabanlı DeFi protokolü bZx, kapsamlı bir hacker saldırısına maruz kaldı. Ancak proje, Ethereum sözleşmelerinin ve hazine fonlarının bu saldırıdan etkilenmediğini belirtiyor.

blank

Haberin Özeti

  • bZx, Ethereum tabanlı bir DeFi kredi protokolüdür.
  • Proje, Binance Smart Chain ve Polygon dağıtımları ile bağlantılı özel bir anahtarın çalındığını belirtiyor.

Blockchain güvenlik firması SlowMist’e göre, Ethereum ve Binance Smart Chain’in üzerine inşa edilmiş bir DeFi kredi protokolü olan bZx, en az 55 milyon Dolarlık bir hacker saldırısına maruz kaldı.

blank

DeFi Protokolü bZx, Kayıp Yaşanmadığını İddia Ediyor

Ancak bZx, “55 milyon Dolarlık bir kaybın henüz doğrulanmadığını” açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Protokol ekibi olayla ilgili tweet atarak, “bZx akıllı sözleşmelerinin güvenliği ihlal edilmedi. Bu olay yalnızca güvenliği ihlal edilmiş bir anahtar aracılığıyla Polygon ve BSC dağıtımlarını etkiledi.” ifadelerini kullandı.

Aynı protokol, geçen sene de iki farklı hacker saldırısına maruz kalmış ve bu nedenle kripto endüstrisinin gündemine gelmişti.

bZx’in Hacker Saldırısı Geçmişi

bZx, Şubat 2020’de, sonrasında kripto endüstrisinde sıklıkla karşılaşılan flaş kredi saldırılarının ilk örneklerinden birine maruz kaldı. Bu saldırısı sonucunda DeFi protokolü 1300 adet Wrapped Ethereum (WETH) kaybedildiğini açıkladı. Bu WETH’lerin değeri o gün 366.000 Dolar değerinde idi. Aynı WETH’ler bugün ise 6 milyon Dolar değerinde.

Eylül 2020’deki bir başka saldırıda ise bZx protokolüne kilitlenen fonların %30’u (yaklaşık 8 milyon Dolar değerinde) kaybedildi. Ancak söz konusu saldırı sonucunda protokol, açık marj pozisyonlarına sahip gerçek kullanıcı fonlarının herhangi bir zarar görmediğini duyurdu.

Son olarak Ethereum tabanlı DeFi piyasasının toplam değeri bugünlerde 170 milyar Doları aştı. Ethereum’un DeFi hakimiyeti ile mücadele etmek isteyen BSC ve diğer blok zincirleri tabanlı platformlar da son aylarda harekete geçti.

İlgili Haber:  Geride Bıraktığımız 24 Saatte %9’luk Fiyat Artışı Yaşayan Uniswap (UNI), Son Haftalardaki Performansı ile Dikkat Çekiyor

bZx yine de herhangi bir kayıp yaşanması durumunda kullanıcı fonlarını ödemek için DAO hazinesinde yeterli kaynak olduğunu belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend