27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

Ethereum DeFi Protokolü bZx Yeniden Hacklendi: 55 Milyon Dolarlık Kayıp!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ethereum tabanlı DeFi protokolü bZx, kapsamlı bir hacker saldırısına maruz kaldı. Ancak proje, Ethereum sözleşmelerinin ve hazine fonlarının bu saldırıdan etkilenmediğini belirtiyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • bZx, Ethereum tabanlı bir DeFi kredi protokolüdür.
  • Proje, Binance Smart Chain ve Polygon dağıtımları ile bağlantılı özel bir anahtarın çalındığını belirtiyor.

Blockchain güvenlik firması SlowMist’e göre, Ethereum ve Binance Smart Chain’in üzerine inşa edilmiş bir DeFi kredi protokolü olan bZx, en az 55 milyon Dolarlık bir hacker saldırısına maruz kaldı.

Binance indirim kodu

DeFi Protokolü bZx, Kayıp Yaşanmadığını İddia Ediyor

Ancak bZx, “55 milyon Dolarlık bir kaybın henüz doğrulanmadığını” açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Protokol ekibi olayla ilgili tweet atarak, “bZx akıllı sözleşmelerinin güvenliği ihlal edilmedi. Bu olay yalnızca güvenliği ihlal edilmiş bir anahtar aracılığıyla Polygon ve BSC dağıtımlarını etkiledi.” ifadelerini kullandı.

Aynı protokol, geçen sene de iki farklı hacker saldırısına maruz kalmış ve bu nedenle kripto endüstrisinin gündemine gelmişti.

bZx’in Hacker Saldırısı Geçmişi

bZx, Şubat 2020’de, sonrasında kripto endüstrisinde sıklıkla karşılaşılan flaş kredi saldırılarının ilk örneklerinden birine maruz kaldı. Bu saldırısı sonucunda DeFi protokolü 1300 adet Wrapped Ethereum (WETH) kaybedildiğini açıkladı. Bu WETH’lerin değeri o gün 366.000 Dolar değerinde idi. Aynı WETH’ler bugün ise 6 milyon Dolar değerinde.

Eylül 2020’deki bir başka saldırıda ise bZx protokolüne kilitlenen fonların %30’u (yaklaşık 8 milyon Dolar değerinde) kaybedildi. Ancak söz konusu saldırı sonucunda protokol, açık marj pozisyonlarına sahip gerçek kullanıcı fonlarının herhangi bir zarar görmediğini duyurdu.

Son olarak Ethereum tabanlı DeFi piyasasının toplam değeri bugünlerde 170 milyar Doları aştı. Ethereum’un DeFi hakimiyeti ile mücadele etmek isteyen BSC ve diğer blok zincirleri tabanlı platformlar da son aylarda harekete geçti.

İlgili Haber:  11 Milyar Dolarlık "Sahte" Uniswap Hacmi, DeFi Projesi ile Borsanın Çatışmasına Neden Oluyor

bZx yine de herhangi bir kayıp yaşanması durumunda kullanıcı fonlarını ödemek için DAO hazinesinde yeterli kaynak olduğunu belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar