Ethereum DeFi Şimdilik Zirveye Ulaştı mı?

0
269

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Ünlü kripto analisti, neden Ethereum Defi’nin şimdilik zirveye ulaştığını düşünüyor?

Binance indirim kodu

Pazarlardaki zayıflığa rağmen, Ethereum, Uniswap’ın UNI tokeninin piyasaya sürülmesinden bu yana geçen 36 saat boyunca oldukça iyi performans gösterdi. Duyurudan bu yana, token %5’ten fazla arttı ve diğer kripto para birimlerinin çoğundan daha iyi performans gösterdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CryptoSlate piyasa sektörü verilerine göre, Yearn.finance, Aave, UMA ve Synthetix Network Token de dahil olmak üzere birçok üst DeFi tokeni, son 24 saat içinde %5 oranında düşerek, ETH’in %10, BTC’nin ise %6 oran altında performans gösterdi.

Analistler, aylardır görülmemiş olan DeFi’nin Ethereum’dan daha düşük performans gösterme eğiliminin, kısa vadede merkezsiz finansın büyümesi için sonun başlangıcı olabileceğini düşünüyor.

Önde gelen bir piyasa yorumcusu, konuyla ilgili bir Twitter serisi yayınlayarak, neden Ethereum DeFi’yi zirvede gördüğünü açıkladı.

Önde gelen kripto borsa uzmanı “Theta Seek”, Haziran ayında Compound’un COMP tokeninin piyasaya sürülmesinden bu yana bu alanın katlanarak artmasından sonra, DeFı pazarında bir üst düzey arıyor.

DeFi’nin şu anda ortalama kullanıcı için, özellikle de kripto alanına yeni girenler için kullanımının çok zor olduğunu söyleyen Theta:

“DeFi için müşteri artışı son birkaç ay içinde muazzam bir şekilde devam etse de, DeFi’nin kullanım zorluğu ve fon kaybedebilme riski çoğu yeni kullanıcıyı korkutuyor” dedi.

Theta, özellikle, 1 milyon dolarlık Tether USDT’sini, fonlarını geri alamadığı bir sözleşmeye harcayan bir kullanıcının hikayesini gösterdi. Theta ayrıca, DeFi alanına giren sermayenin değerinin muhtemelen yavaşlayacağını da belirterek:

“Stable coining piyasa değerindeki artış hızı daha iyi bir göstergedir. ETH dışında, USDC en çok kullanılan stable coin’lerden biridir. USDC’nin piyasa değeri geçen ay 800 milyon (“yeni para”) artarken, DeFı piyasa değeri aynı dönemde 3 milyardan fazla büyüyor.”

İlgili Haber:  Birleşik Krallık'ta 16.000 Bitcoin ATM'si Hizmet Vermeye Başlıyor

Bu durum son haftalarda birçok DeFi coin’inin teknik zirveleri gördüğü ve Ağustos ayının sonunda veya Eylül ayının başında olduğu yüksek seviyelerden önemli ölçüde düştüğü için böyle olabilir.

Theta, momentum kaybından korkan tek kişi değil

Theta Seek, DeFi’nin son üç ay içindeki çok konuşulan hızından sonra durup soluklanmasının zamanı geldiğinden korkan tek analist değil.

Kripto analisti Ryan Watkins, 17 Eylül tarihinde yaptığı yorumda şu ifadeleri kullandı:

“Ethereum şu anda kullanılamaz durumda. Bu pazara giren ve 50 dolar üstü gaz ücretleri ile on dakikadan fazla işlem onayları ile karşı karşıya kalan işletmelerin ne düşüneceğini tahmin edebiliyorum. Benim boğa piyasası hakkındaki en büyük endişem bu. Protokoller hazır, fakat altyapı yok.”

Watkins bu düşüncelerinde yalnız değil. Alanı takip eden pek çok kişi, büyük ölçüde kullanıcı deneyimi eksiklikleri olan bir dizi faktörün, ETH2 ve EIP-1559 gibi teknolojiler uygulanana kadar DeFi üzerinde baskı oluşturabileceğini belirtiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?