Ethereum ERC-721 Sözleşmeleri NFT Patlaması ile Birlikte Yükseliyor

Son güncelleme: 3 hafta önce

Bir rapora göre, Ethereum’daki NFT odaklı akıllı sözleşmelerin toplam sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak yine de bunlar kripto ekosisteminin sadece bir kısmı.

Haberin Özeti

  • NFT odaklı ERC-721 akıllı sözleşmelerinin sayısı, Ethereum’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
  • Uzmanlar, aynı zamanda, NFT pazarının büyümek için hâlâ daha çok alanı olduğunu belirtti.

CoinMetrics’in raporuna göre, blok zincirindeki çoğu NFT’nin omurgasını oluşturan Ethereum ERC-721 akıllı kontratlarının toplam sayısı, mevcut NFT patlaması ile birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

ERC-721 Akıllı Sözleşmesi Ne İşe Yarar?

Rapora göre, ERC-721 akıllı sözleşmelerinin sayısı, son “NFT çılgınlığı” sayesinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.000’e ulaştı.

ERC-721, kriptografik olarak benzersiz NFT’ler oluşturmak için kullanılan Ethereum standardıdır. Sanat eserleri, video oyunu varlıkları ve müzik de dahil olmak üzere nadirlik içeren dijital öğeler oluşturmak için tercih edilirler. DappRadar’a göre, son aylarda NFT alanı önemli ölçüde genişledi: İlk üç NFT pazarındaki ticaret hacmi Aralık 2020’de 12 milyon Dolar iken Şubat ayında 342 milyon Dolara ulaştı.

Quantum Economics’in kurucusu olan analist Mati Greenspan, “NFT pazarı, son birkaç ayda neredeyse hiç yoktan gelişmekte olan multi-milyon Dolarlık merkezi olmayan bir pazara dönüştü.” dedi.

Bununla birlikte, satış hacmindeki artışa rağmen, NFT’ler Ethereum pastasının nispeten küçük bir dilimi olmaya devam ediyor. Araştırmacılar, ERC-721 sözleşmelerinin sayısı yaklaşık 19.000’e yükselmiş olsa da bunların, şu anda Ethereum’da kullanılan toplam 17 milyonun üzerindeki akıllı sözleşmenin “küçük bir parçası” olduğunu belirtti.

NFT Bir Balon mu?

NFT’lerin ortalama olarak diğer tokenlerden pahalı olması ve nispeten az sayıdaki ERC-721 sözleşmesi, bir bütün olarak Ethereum ekosistemine kıyasla, NFT sektörünün kitlesel benimseme açısından hâlâ emekleme döneminde olduğunu gösteriyor.

  Dünyanın En Büyük İkinci Sanat Müzesi, Bir NFT Sergisine Ev Sahipliği Yapacak

Mercuryo ödeme ağının kurucu ortağı ve CBDO’su Petr Kozyakov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “NFT’lere yönelik artan kamu ilgisi ve metaverse pazarın büyümesi göz önünde bulundurulduğunda, NFT teknolojisinin ölçeklenme ve gelişme olasılığı yüksek.” dedi.

NFT pazarının 2021 sonuna kadar 40 milyar Dolara kadar yükselebileceği öne sürülürken; birtakım uzmanlar da NFT’ler için ödenen eşi görülmemiş fiyatların pazarı aşırı şişirdiğini savundu.

Kripto borsası CEX.IO’nun genel müdürü Konstantin Anissimov, tüm NFT teknolojisinin temel dağıtım ve kullanım durumlarının henüz tam olarak keşfedilmediğini ve bir süre daha izlenip doğru biçimde entegre edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu arada 69.3 milyon Dolara bir NFT satışı gerçekleştirerek dijital sanat alanında tarihe geçen Beeple da son röportajında NFT’yi “bir balon” olarak tanımladı. Beeple, “Muhtemelen birçok zirve ve dip göreceğiz; ancak bu teknolojinin kalıcı olduğuna dair şüphe yok.” diye ekledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın