2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Ethereum, ETH 2.0 Yolunda İlerliyor: Blok Zincirinde Neler Değişecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

EIP-3675 yükseltmesi, ağı Ethereum 2.0’a bir adım daha yaklaştırıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • EIP-3675, Ethereum’u resmi olarak hisse kanıtı fikir birliği mekanizmasına dönüştürmeyi amaçlar.
  • Ethereum ağı şu anda iş kanıtı sistemini kullanıyor.
  • Ağın, hisse kanıtı sistemine geçmesi için önünde hala uzun bir süre var.

Ethereum geliştiricileri uzun zamandır blok zincirini daha enerji verimli, güvenli ve ölçeklenebilir bir ağa dönüştürmeyi planlıyor.

Binance indirim kodu

Ethereum 2.0’a 2021 Yılında Geçilmesi Mümkün Değil

Geliştiricilerin artık birlikte çalışacakları resmi bir Ethereum İyileştirme Önerisi var.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

ConsenSys araştırmacısı Mikhail Kalinin, blockchain’in konsensüs mekanizmasını hisse kanıtına yükseltecek olan EIP-3675 için bir geçiş talebi oluşturdu. Mevcut iş kanıtı sistemi, enerji yoğun madencilik endüstrisine dayanıyor. Ethereum 2.0 ile ilgili bu talep, bugünkü çekirdek geliştiriciler toplantısında tartışılacak.

Ancak bazı spekülasyonların aksine bu talep, ETH 2.0’nın bu yıl mutlaka hizmete gireceği anlamına gelmiyor. Yükseltmeleri koordine eden Ethereum Vakfı geliştiricisi Tim Beiko, söz konusu birleşmenin 2021 yılında olası olmadığını söyledi.

Ethereum 2.0 Neleri Değiştirecek?

Ethereum 2.0’ın temel amacı, ağ üzerinde daha fazla işlemi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmektir. Blok zinciri, saniyede yaklaşık 15 işlemden fazlasını işleyemediği için sık sık tıkanıklıklarla mücadele ediyor. Finansal aracıları blok zinciri tabanlı kodla değiştiren merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları ile Ethereum’un ağına dokunan her satın alma ve satış emri ağdaki baskıyı ve yoğunluğu artırıyor. Bunun bir sonucu olarak da bu yıl Ethereum işlem ücretleri rekor seviyelere yükseliyor.

Ethereum’un daha işlevsel bir ağ elde etmesinin temel yöntemi, blok zincirindeki her işlemi işleyen ve yeni bloklar oluşturan yazılımları çalıştıran madencilerden kurtulmaktır. Madenciler, kriptografik sorunları çözmek ve yeni bloklar elde etmek için elektrik tüketirler; ancak ETH 2.0 ile birlikte yeni hisse ispatı sistemine geçilecek ve en az 32 ETH’yi kilitleyen “doğrulayıcılar” rastgele bir algoritma kullanılarak seçilecek.

İlgili Haber:  Ethereum Fiyatı Başka Bir Dönüm Noktasına Ulaştı

ETH 2.0 çabalarını koordine eden Danny Ryan, EIP-3675’in tamamlanması gereken birçok aşamadan sadece biri olduğunu söyledi. Ryan, “Londra ve Altair’den sonra mühendislik sürecinin hızla ilerleyebilmesi için temel özelliklerin gerçekleştirilmesini sağlıyoruz.” dedi.

Londra ve Altair, mevcut iş kanıtı ağına yapılacak sonraki iki yükseltmenin isimleridir. 4 Ağustos civarında yapılması planlanan Londra yükseltmesi, ETH arzını azaltacak olan EIP-1559 adlı bir güncellemeyi içeriyor. Ekim ayından önce yapılması planlanan Altair ise şu anda çalışmakta olan ancak tam olarak işlevsel olmayan Ethereum 2.0 ağını belli ölçüde değiştiriyor.

Ryan’ın da dediği gibi, “Hâlâ yapılacak çok fazla şey var.”

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar