2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Ethereum (ETH)’un Londra Güncellemesi Ertelenebilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ethereum topluluğu heyecanla, ağ üzerindeki ölçeklendirme ile ilgili problemleri çözmesi beklenen ‘Proof of Stake’ protokolünün başlatılmasını bekliyor. Ancak geçmişte güncellemelerin ağ üzerinde aktif hale gelmesi için gerekli olan gecikmelere karşın Ethereum geliştiricileri Londra hard fork’unun planlanan zamanda hayata geçeceğini açıkladılar.

Binance indirim kodu

Geliştirici Tim Beiko, Çinli medya temsilcisi Wu Blockchain ile yaptığı röportajında şöyle dedi: “Bir gecikmeye sebep olabilecek tek faktör güvenlik endişeleri olurdu. Ancak geliştirici ekibi şimdiye kadar böyle bir endişe hiç duymadı ve Londra güncellemesi Ethereum ağında 3-5 Ağustos arasındaki 12.965.000 numaralı blok ile birlikte aktif hale gelecek.”

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Londra Güncellemesi Ethereum için Neler Getirecek?

Londra güncellemesinin bir parçası olan EIP-1559’un, madenci gelirlerinde bir düşüşe neden olacağı herkes tarafından biliniyor. Ancak Ethereum madencileri konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “EIP-1559 güncellemesi madencilere giden işlem ücretlerinin bir kısmını alacak ancak hepsini tamamen silmeyecek.”

Güncellemeyle birlikte her bir blok bir “gaz maliyeti başına temel ücret” değerine sahip olacak. Bu değer kullanıcıların, işlemlerinin geçerli olabilmesi için ödemesi gereken ücreti temsil edecek. Bu “temel ücret” miktarındaki Ethereum yakılacak. Ancak işlemler için bir tür “öncelik ücreti” daha alınabilecek. İşte bu ücret de madencilere ulaşacak.

Geliştiriciler bu ücretin bir tür bahşiş gibi işleyeceğini ve madencilerin işlem aldığında, bloklarının boşa gitme ve zincir üzerinden düşme gibi risklere karşı bir tür ödül olarak verileceğini açıkladı.

Ayrıca işlemlerinin, Ethereum madencileri tarafından çıkarılan blokların en ön sırasında yer almasını isteyen müşteriler de “Miner Extractable Value (MEV)” adında bir ek ücret ödemesi gerekecek. Geliştiriciler aslında bu özelliğin mevcut madencilerin %60’ı kadarı tarafından hali hazırda kullanıldığını da belirtti. Bu oran yılın başında %0’a yakındı.

İlgili Haber:  EIP-1559’un Yayınlanmasından Bu Yana 100 Milyon Dolarlık Ethereum Yakıldı

Bir ETH Geliştiricisi Güncelleme İçin 2022 Yılı Başını İşaret Etti

Geliştirici Hsiao-Wei Wang bu konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Benim görüşüme göre, 2022 yılının başları, tüm gerekli test aşamalarının yapılabilmesi ve Ethereum  güncellemesinin hayata geçmesi için daha uygun bir tarih olur. Güvenlik her daim bir numaralı önceliğimiz oldu ve bu yüzden atacağımız adımlarda kesinlikle acele etmeyeceğiz.”

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar