27 Mayıs 2022, Cuma
27.6 C
İstanbul

Ethereum Fırını Alev Alev! Günlük 10 Milyon Dolar Değerinde ETH Yakılıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Kısa bir süre önce gerçekleşen Londra Hard Fork’unun ardından Ethereum için adeta yeni bir çağ başladı. Yeni dönemde artık her bir ağ işleminde bir miktar ETH yakılacak. Vitalik Buterin ise bununla birlikte bir şeyi kanıtlamış oldu: Ethereum, bünyesinde büyük değişiklikler yapabilecek kapasiteye sahip.

Binance indirim kodu

Haftanın kapanışı yaklaşırken kripto para piyasası da boğa yönünü gösteriyor. Kripto para dünyasının lideri Bitcoin (BTC) 40.000 dolar seviyesinin üstüne yeni bir saldırı organize etti ve bu yazının yazıldığı an itibariyle %5.26’lık bir artış ile 41.123 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum ise 2.786 dolar ile düne göre yaklaşık olarak %4 daha yüksek bir değere sahip.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Londra Yükseltmesi Etkilerini Göstermeye Başladı

Ethereum için Londra yükseltmesi 12.965.000 numaralı blok itibariyle hayata geçti. Yeni yükseltmenin en önemli parçası ise, Ethereum’un ücret modelinde köklü değişiklikler yapan EIP-1559 oldu. Ethereum şimdiye kadar, gaz ücretlerinin işlemi gerçekleştiren madenci tarafından serbestçe belirlenebileceği bir modeli kullanıyordu. Daha fazla ödeme yapmayı taahhüt eden kişi, madencilerin kendi işlemini bir blok içerisinde gerçekleştirme ihtimalini arttırıyordu. Ethereum bloklarının ise bir gaz ücreti limiti olduğu için işlem kapasitesi sınırlı olmak zorundaydı. Ağ üzerinde yoğun bir kullanım olduğu zamanlarda gaz ücretleri her daim oldukça dalgalı seyrediyordu.

EIP güncellemesi ile beraber hem Ethereum bloklarının gaz ücreti limiti 25 milyon gaz birimine yükseltilerek iki katına çıkartıldı hem de bir temel ücret uygulamasına geçildi. Bu temel gaz ücreti bloklar üzerindeki yük miktarına göre kendisini adapte edebilecek. Bir blok içerisindeki gaz ücreti limitin %50’sini geçtiğinde temel ücret de gaz birimi olarak yükselecek.

4.000’in Üzerinde Ethereum Halihazırda Yakıldı

Burada dikkat edilmesi gereken konu, bu baz ücretinin Ethereum’un üzerinde deflasyon sağlayıcı bir etkisi olacağıdır. Çünkü toplanan gaz ücretleri, madencilerin cüzdanlarına gitmek yerine yakılıyor. Şu anda Ethereum yakılma oranı dakikada 1.93 ETH olarak gözleniyor. Son 24 saatte ise ağ üzerinde ortalama olarak dakikada 2.89 ETH yakıldı. Yazım sırasında Londra yükseltmesinden bu yana 4.162 adet Ether yok edildi. ETH’nin şu anki fiyatı baz alındığında bu yaklaşık olarak 11 milyon dolara tekabül ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar