5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Ethereum Fiyatı 2.000 Doların Altına Geriledi: ETH’yi Gelecekte Neler Bekliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bugün Ethereum için işler iyi görünmüyor. İki numaralı kripto para, birkaç büyük borsada 2.000 Dolar fiyatının altına düştü.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum, bugün 2.000 Dolar fiyatının altına geriledi.
  • Yine de Ethereum, blok zinciri üzerindeki çeşitli projelerle kripto endüstrisinin en çok umut veren projesi olmaya devam ediyor.

Ethereum son bir aydır ilk kez 2.000 Dolar fiyatının altına düştü. Ethereum sahipleri, bugünkü geri çekilmenin uzun vadeli bir ayı piyasasının başlangıcı anlamına gelmemesini umuyor.

Binance indirim kodu

ETH, Son 1 Aydır İlk Kez 2.000 Doların Altına Düştü

Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para olan Ethereum, son 1 aydır ilk kez 2.000 Dolar fiyatının altına düştü. ETH, Nisan ve Mayıs ayının ortalarında da 2.000 Dolar fiyatının altını test etmiş; ancak bu deneyimler yalnızca birkaç saat sürmüştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Temmuz 2015’te piyasaya sürülen akıllı sözleşmeler, Ethereum ağını oldukça popüler hale getirdi. Akıllı sözleşmeler, blok zincirinde yürütülen ve kendi kendini yöneten finansal sözleşmeleri niteler.

Akıllı sözleşmelerin ardından ise bu yılın başlarında yaşanan NFT çılgınlığı, Ethereum için bir başka dayanak oldu. Çoğunlukla Ethereum altyapısına dayanan benzersiz kripto paralar olarak NFT’ler, bu sene Ethereum’un 4.100 Dolarlık rekor fiyatına ulaşmasına önemli rol oynadı.

NFT piyasasındaki rekor fiyatlı satışlar da bu sene oldukça dikkat çekti. Örneğin dijital eserler üreten bir sanatçı olan Beeple, bu yıl Mart ayında bir JPEG koleksiyonunu NFT olarak 69 milyon Dolara sattı.

Ethereum ve DAO’ların Yükselişi

Aynı süreçte Ethereum fiyatının yükselmesine ön ayak olan bir diğer unsur ise; yine büyük oranda Ethereum blok zincirinde faaliyet gösteren Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar (DAO) oldu. DAO’lar, anonim bir grup insanın kendilerini gerçek organizasyonlar gibi yönetmesine olanak sağlamak için otomatik karar verme süreçleri ve akıllı sözleşmeler kullanır.

İlgili Haber:  Londra Yükseltmesi, Ethereum Blok Zincirinde Yayınlandı: ETH Fiyatı Artacak mı?

DAO’lar artık merkezi olmayan finansın dayanak noktası olarak görülüyor. Polychain Capital CEO’su Olaf Carlson-Wee, DAO’ların yaklaşık 75 milyar Dolar değere sahip olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda eski bir Coinbase çalışanı olan Carlson-Whee, DAO’ları “kripto paradan sonra blockchain teknolojisindeki ikinci en büyük atılım” olarak tanımlıyor.

Öte yandan Ethereum 2.0 yükseltmesinin bu yıl etkinleştirilmesi bekleniyor. Söz konusu yükseltme ile birlikte Ethereum blok zinciri, enerji yoğun iş kanıtı sisteminden çevre dostu hisse ispatı fikir birliği mekanizmasına geçiş yapacak. Bu yükseltme ile birlikte işlem ücretlerinin düşürülmesi ve işlem hızının artırılması amaçlanıyor. ETH 2.0 yükseltmesi, Ethereum ağında %99’luk bir enerji tasarrufu vaat ediyor.

Bugünlük her şey kasvetli görünse de; Ethereum’un köklü geçmişi ve sürekli çeşitlenen yapısı, onun kripto evreninde hâlâ paha biçilmez bir aktör olduğunu kanıtlıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar