Ethereum Fiyatı 2017 Tarzı Bir Boğa Koşusunun Eşiğinde Görünüyor

Önemli Gelişmeler

Ethereum (ETH) fiyatı şu anda 440 ile 470 dolar arasında değişirken bu gidişatın, Aralık 2017’de görülen fiyat hareketiyle ciddi ölçüde benzerlik gösterdiği öğrenildi. O zamanlar, senaryo inanılmaz derecede yükselişe geçmiş ve altcoin hızla 1.400 dolara fırlamıştı.

2021’e doğru hızla ilerlenirken bazı yatırımcılar, zincir üzerindeki birkaç anahtar ve teknik göstergenin önceki boğa koşusunda görülen seviyeleri yansıtması nedeniyle benzer bir sonucun ortaya çıkabileceğine inandıklarını açıkladı.

10 Aralık’ta Ether fiyatı 450 dolardı ve Ether’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması sadece 34 gün sürdü. Bu fiyat patlamasından önce altcoin, iki haftadan fazla bir süredir yatay işlem görüyordu. Benzer bir şeyin olması durumunda zincirdeki ölçümler ve geçmiş veriler, bunun önümüzdeki on gün içinde gerçekleşebileceğini öne sürdü.

Son fiyat hareketleri, yatırımcıların bir sonraki kripto boğa piyasasının 2017’nin sonlarında görüleni yansıtacağı umudunu büyük ölçüde arttıracak şekilde gerçekleşti.

Tarih tekerrür mü ediyor?

Günlük işlemlerin boyutunu ve miktarını değerlendirmek için ayarlanmış işlemler sağlayarak veriler aktaran Coinmetrics grafiklerine göre; bir önceki aya göre %46 artışla en son transfer ve işlemler 1.9 milyar doları gösterdi. Ether’in fiyat artışı buna yardımcı olurken aynı etkinin 2017’nin sonlarında da gerçekleştiği tespit edildi.

Ağ etkinliğini daha iyi ölçmek için günlük etkin adres sayısının da analiz edilmesi gerektiği ve bunun, aktif kullanıcı sayısı olarak yorumlanmaması gerekse de güvenilir bir ağ kullanım göstergesi sağladığı kaydedildi.

Kasım verileri, 550.000 günlük aktif adresle önceki ayın zirvesini tekrarlıyor gibi göründü. Bu sefer etkinliğin 2017’nin sonlarına göre çok daha yüksek bir seviyede olması ise dikkat çekti.

Merkezi olmayan finans (DeFi) ve stabilcoin’lerin artan kullanıma uyum sağlaması gerekirken getiri havuzlarının ve merkezi olmayan borsaların, birden çok adresi içeren on binlerce günlük işlemden sorumlu olduğu hatırlatıldı.

Kasım 2017’de günlük aktif adreslerin sayısı mevcut miktarın önemli ölçüde altındaki bir seviye olan 200.000’de kalmıştı. Bununla birlikte, yıl sonuna kadar günde 500.000 ağ adresi tespit edildi.

Zincir içi analitik, mevcut duruma yeterince yakın olabilirdi ancak fiyat hareketi büyük ölçüde hacme dayandığı için ticaret faaliyeti, ağ kullanımıyla mutlaka doğrudan bir ilişkiye sahip olmak zorunda değildi.

Günlük ortalama hacim olarak 1.3 milyar dolar mevcutken, bu miktarın bir önceki aya göre %50’lik bir artışı temsil ettiği ve bu verilerin, merkezi olmayan borsaları içermediği için dikkate değer bir gerçek olduğu kaydedildi.

Sorular yakında cevap bulacak

Mevcut Ether hacminin Aralık 2017’de görülen aynı seviyede öne çıkması nedeniyle bunun göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir tesadüf olduğu sonucuna varıldı.

Mevcut günlük aktif adreslerin yanı sıra işlemlerin/transferlerin ve işlem hacminin, Ether’in 450 dolar civarında işlem gördüğü 2017 yıl sonu dönemiyle uyumlu olduğu belirtildi. Bu nedenle analistler, önümüzdeki birkaç hafta içinde 1.400 dolarlık bir boğa koşusunun olasılık alanına gireceğine inanmak için sağlam nedenler öne sürdü.

Yenilenmiş bir merkezi olmayan finans (DeFi) çılgınlığının, 2017’nin ICO (ilk coin teklifi) döneminde görülene benzer bir giriş oluşturmak için yeterli olup olmayacağı ya da güçlü bir %300 yükselişini sürdürenlerin kurumsal ve daha büyük ölçekli yatırımcılar mı olacağı gibi soruların cevapları ise önümüzdeki süreçte netlik kazanacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend