Ethereum Fiyatı, 3.000 Doları Aşarak Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum, tarihinde ilk kez 3.000 Dolar seviyesini aşmayı başardı.

Haberin Özeti

  • Ethereum fiyatı 3.000 Dolar seviyesini aşmayı başardı.
  • ETH, şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.121 Dolar fiyatında seyrediyor.

Nomics’ten alınan verilere göre, piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para olan Ethereum’un fiyatı tarihinde ilk kez 3.000 Dolar seviyesini geçti. ETH, bu seviyeyi kırdıktan sonra şu anki fiyatı ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.121 Dolara kadar tırmandı.

Ethereum’da %1.300 Oranında Büyüme

ETH geçtiğimiz yıldan bu yana %1.300 oranında artış gösterdi. Kripto para şu anda 352 milyar Dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Ethereum’un bu haftaki yükselişi, Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) Ethereum’da 121 milyon Dolarlık dijital tahvil sattığı yönündeki raporların ardından geldi. Bloomberg kaynakları, Goldman Sachs, Societe Generale ve Banco Santander’in de EIB’nin tahvil satışında rol oynadığını bildirdi.

Ayrıca Ethereum için uzunca bir süredir beklenen bir dizi güncelleme önümüzdeki birkaç ay içinde yayına girecek.

14 Temmuz’da Ethereum, EIP-1559 adlı bir yükseltmeyi entegre edecek. Yükseltme, madencilere gidecek milyarlarca kripto parayı yakarak ETH’nin genel arzını azaltacak. Arz – talep yasasına göre yaygın beklenti, EIP-1559’un Ethereum fiyatını artıracağı yönündedir.

Bu yükseltme ile birlikte Ethereum 2.0’a doğru daha geniş kapsamlı bir geçiş süreci açısından da önemli bir adım atılmış olacak. Bu geçiş, ağı mevcut enerji yoğun iş ispatı yerine hisse ispatı fikir birliği mekanizmasına taşıyacak.

Bu geçişin ilk büyük adımı 2021’in sonlarına doğru gerçekleştirilmesi planlanan birleştirme uygulaması olarak belirtiliyor. Bunların yanında Ethereum 2.0, işlem maliyetlerini düşürmeyi ve ağın verimliliğini artırmayı vaat ediyor.

Bitcoin Pazar Hakimiyetini Kaybediyor

Tarihsel olarak Bitcoin, Ethereum da dahil olmak üzere altcoinlere ve tüm kripto piyasasına liderlik etmiştir. Ama bu gelenek yavaş yavaş değişiyor.

Bu yılın başında Bitcoin, pazarın yaklaşık %70’ini, Ethereum ise %12.8’ini elinde tutuyordu. Şimdilerde Bitcoin’in pazar hakimiyeti %50’ye gerilerken, Ethereum %14.65’e yükseldi. Ayrıca Binance Coin (BNB) aynı dönemde pazar hakimiyetini dört kat artırarak %4’e çıkardı.

Ve günlük işlem hacimlerini takip eden Money Movers’a göre Ethereum, neredeyse Bitcoin’in iki katı büyüklüğünde işlem yapıyor. Ethereum’daki yükselen işlem hacminin en önemli iki nedeni ise, geçtiğimiz yıldan bu yana büyümeye devam eden DeFi piyasası ve 2021 başından itibaren popularitesini artırmaya başlayan NFT pazarı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend