9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Ethereum Fiyatı, 4.000 Dolar Seviyesini Aştı: Mayıs Ayından Bu Yana Bir İlk!

Önemli Gelişmeler

Ethereum fiyatı, yükselen kripto para piyasasının ortasında, beş ay sonra ilk kez 4.000 Doların üzerine çıktı.

blank

Haberin Özeti

  • Ethereum fiyatı, beş ay sonra ilk kez 4.000 Doların üzerine çıktı.7
  • Fiyat artışının temel sebeplerinin ise; NFT piyasası ve DeFi endüstrisinde yaşanan patlamaya ek olarak geçtiğimiz günlerde ABD’de ilk kez bir Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sinin onaylanması olduğu belirtiliyor.

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum, 14 Mayıs’tan bu yana ilk kez 4.000 Dolar seviyesini aştı. ETH, şu dakikalarda 4.040 Dolar seviyesinde işlem görüyor.

blank

Ethereum Fiyatı Neden Artıyor?

Fiyat artışının temel sebeplerinin ise; NFT piyasası ve DeFi endüstrisinde yaşanan patlamaya ek olarak geçtiğimiz günlerde ABD’de ilk kez bir Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sinin onaylanması olduğu belirtiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin ise ilk Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonunun işlem görmeye başlamasının ardından son 24 saat içinde %6 civarında artarak 66.000 Doların üzerine çıktı. Bu, BTC için tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesi olarak kaydedildi.

Ayrıca bu yükseliş, kripto para piyasasının toplam değerinin de 2.6 trilyon Doların üzerine çıkmasına katkı sağladı.

Öte yandan Ethereum, yine Mayıs ayında kaydettiği tüm zamanların en yüksek seviyesinden o kadar da uzakta değil. Mayıs ayının ortasında başlayan kripto para çöküşü ile birlikte Ethereum bir ara 2.000 Dolar seviyesinin altını görmüştü.

NFT ve DeFi Endüstrileri

Ancak yaz aylarında hem NFT’lerin hem de merkezi olmayan finansın (DeFi) artan popülaritesi, Ethereum’un pazar hakimiyetini yeniden artırmasına yardımcı oldu. Ethereum, akıllı sözleşmeleri (kendi kendine çalışan kod) kullanan ilk ve en popüler blok zinciridir.

İlgili Haber:  Ethereum Fiyatı Artıyor; İşlem Ücretleri ise Düşüyor: Peki Nasıl?

Akıllı sözleşmeler yoluyla, bankalar gibi merkezi kurumlara olan ihtiyacı ortadan kaldıran ve Ethereum’un üzerine inşa edilen çok sayıda merkezi olmayan finans uygulaması başlatıldı. DeFi uygulamalarında kilitlenen toplam değer (TVL) de 2021 yılı boyunca hızla arttı. DeFi Pulse’a göre Ekim ayındaki son artış TVL’yi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 99 milyar Dolara taşıdı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend