13 Ağustos 2022, Cumartesi
24.5 C
İstanbul

Ethereum Fiyatı, 4.000 Dolar Seviyesini Aştı: Mayıs Ayından Bu Yana Bir İlk!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ethereum fiyatı, yükselen kripto para piyasasının ortasında, beş ay sonra ilk kez 4.000 Doların üzerine çıktı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum fiyatı, beş ay sonra ilk kez 4.000 Doların üzerine çıktı.7
  • Fiyat artışının temel sebeplerinin ise; NFT piyasası ve DeFi endüstrisinde yaşanan patlamaya ek olarak geçtiğimiz günlerde ABD’de ilk kez bir Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sinin onaylanması olduğu belirtiliyor.

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum, 14 Mayıs’tan bu yana ilk kez 4.000 Dolar seviyesini aştı. ETH, şu dakikalarda 4.040 Dolar seviyesinde işlem görüyor.

Binance indirim kodu

Ethereum Fiyatı Neden Artıyor?

Fiyat artışının temel sebeplerinin ise; NFT piyasası ve DeFi endüstrisinde yaşanan patlamaya ek olarak geçtiğimiz günlerde ABD’de ilk kez bir Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sinin onaylanması olduğu belirtiliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin ise ilk Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonunun işlem görmeye başlamasının ardından son 24 saat içinde %6 civarında artarak 66.000 Doların üzerine çıktı. Bu, BTC için tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesi olarak kaydedildi.

Ayrıca bu yükseliş, kripto para piyasasının toplam değerinin de 2.6 trilyon Doların üzerine çıkmasına katkı sağladı.

Öte yandan Ethereum, yine Mayıs ayında kaydettiği tüm zamanların en yüksek seviyesinden o kadar da uzakta değil. Mayıs ayının ortasında başlayan kripto para çöküşü ile birlikte Ethereum bir ara 2.000 Dolar seviyesinin altını görmüştü.

NFT ve DeFi Endüstrileri

Ancak yaz aylarında hem NFT’lerin hem de merkezi olmayan finansın (DeFi) artan popülaritesi, Ethereum’un pazar hakimiyetini yeniden artırmasına yardımcı oldu. Ethereum, akıllı sözleşmeleri (kendi kendine çalışan kod) kullanan ilk ve en popüler blok zinciridir.

İlgili Haber:  Kripto Paranızı Güvende Tutmanız İçin Atabileceğiniz Basit Adımlar

Akıllı sözleşmeler yoluyla, bankalar gibi merkezi kurumlara olan ihtiyacı ortadan kaldıran ve Ethereum’un üzerine inşa edilen çok sayıda merkezi olmayan finans uygulaması başlatıldı. DeFi uygulamalarında kilitlenen toplam değer (TVL) de 2021 yılı boyunca hızla arttı. DeFi Pulse’a göre Ekim ayındaki son artış TVL’yi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 99 milyar Dolara taşıdı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar