5 Ağustos 2022, Cuma
30.6 C
İstanbul

Ethereum Fiyatı %8 Oranında Yükseldi: ETH, 4.000 Dolar Seviyesini Geçebilecek mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

DeFi ve NFT’lere artan ilginin yanı sıra blok zincirindeki bazı değişiklikler sayesinde Ethereum fiyatı bir yıldır yüksek seviyede dalgalanıyor ve büyük oranda artıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum fiyatı son 24 saatte %8 oranında artarak Eylül ayının başından bu yana ilk kez 3.800 Dolar seviyesini aştı.
  • Söz konusu fiyat artışı ile ilgili olarak genellikle 4 farklı faktör üzerinde duruluyor.

Bundan sadece üç ay önce Ethereum, 2.000 Dolar seviyesine kadar gerilemişti. Mayıs ayının ortasında 4.350 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesini gören kripto para, şimdilerde ise tekrar yükselişe geçti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum Fiyatı 3.800 Doları Aştı

Nomics’ten alınan verilere göre, Ethereum fiyatı son 24 saatte %8 oranında artarak Eylül ayının başından bu yana ilk kez 3.800 Dolar seviyesini aştı.

Bugünkü fiyat artışı ile ilgili olarak genellikle 4 farklı faktör üzerinde duruluyor.

İlk olarak, ağın çekirdek geliştiricileri, blok zincirini mevcut iş kanıtı algoritmasından hisse kanıtı algoritmasına taşıyacak olan Ethereum 2.0 yükseltmesine doğru istikrarlı bir ilerleme kaydediyor. Yeni yükseltme, ağın madencilik sistemini tamamen ortadan kaldıracak ve bunun yerine işlem “doğrulayıcılarına” yetki verecek. Geçtiğimiz süreçte sık sık tıkanıklık sorunları yaşayan Ethereum blok zinciri için bu oldukça büyük bir gelişme.

DeFi ve NFT Piyasası

Söz konusu ağ tıkanıklığının genellikle birden fazla nedeni var. Bunların başında ise aylardır büyük bir patlama yaşayan DeFi ve NFT alanlarındaki yüksek işlem faaliyeti geliyor.

DeFi, ilk olarak Ethereum ağında ortaya çıktı. Her ne kadar sektör son zamanlarda Solana, Binance Smart Chain ve bazı diğer ağlara doğru genişlese de; DeFi Llama verilerine göre Ethereum hâlâ DeFi sektörünün üçte ikisini kontrol ediyor.

İlgili Haber:  Bitcoin 40.000 Doları Geride Bırakarak Yükselişini Sürdürdü

NFT’ler de tıpkı DeFi gibi ilk olarak Ethereum ağı üzerinde yayınlandı. DappRadar’ın son verilerine göre; en büyük NFT pazarı olan OpenSea, milyarlarca Dolarlık bir aylık işlem hacmine sahipken; NFT tabanlı oyun Axie Infinity’nin aylık işlem hacmi de artık 500 milyon Doların üzerinde seyrediyor.

ETH’de Artan Talep

Bu anlamda DeFi ve NFT alanları başta olmak üzere kripto paranın her noktasında Ethereum’a duyulan talep artıyor. Buna karşın, kripto paranın arzı ise bir süredir azalıyor.

Ağustos ayında Ethereum blok zincirinde gerçekleşen Londra Yükseltmesi ile birlikte ağın madencilerine gidecek olan işlem ücretlerinin “yakılması” sistemine geçildi. Bu durum da ETH’deki enflasyon oranının düşmesine ve artan talep – azalan arz bağlamında ETH fiyatının yukarı yönlü olarak desteklenmesine katkı sağladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar