9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Ethereum Fiyatı %8 Oranında Yükseldi: ETH, 4.000 Dolar Seviyesini Geçebilecek mi?

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

DeFi ve NFT’lere artan ilginin yanı sıra blok zincirindeki bazı değişiklikler sayesinde Ethereum fiyatı bir yıldır yüksek seviyede dalgalanıyor ve büyük oranda artıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Ethereum fiyatı son 24 saatte %8 oranında artarak Eylül ayının başından bu yana ilk kez 3.800 Dolar seviyesini aştı.
  • Söz konusu fiyat artışı ile ilgili olarak genellikle 4 farklı faktör üzerinde duruluyor.

Bundan sadece üç ay önce Ethereum, 2.000 Dolar seviyesine kadar gerilemişti. Mayıs ayının ortasında 4.350 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesini gören kripto para, şimdilerde ise tekrar yükselişe geçti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ethereum Fiyatı 3.800 Doları Aştı

Nomics’ten alınan verilere göre, Ethereum fiyatı son 24 saatte %8 oranında artarak Eylül ayının başından bu yana ilk kez 3.800 Dolar seviyesini aştı.

Bugünkü fiyat artışı ile ilgili olarak genellikle 4 farklı faktör üzerinde duruluyor.

İlk olarak, ağın çekirdek geliştiricileri, blok zincirini mevcut iş kanıtı algoritmasından hisse kanıtı algoritmasına taşıyacak olan Ethereum 2.0 yükseltmesine doğru istikrarlı bir ilerleme kaydediyor. Yeni yükseltme, ağın madencilik sistemini tamamen ortadan kaldıracak ve bunun yerine işlem “doğrulayıcılarına” yetki verecek. Geçtiğimiz süreçte sık sık tıkanıklık sorunları yaşayan Ethereum blok zinciri için bu oldukça büyük bir gelişme.

DeFi ve NFT Piyasası

Söz konusu ağ tıkanıklığının genellikle birden fazla nedeni var. Bunların başında ise aylardır büyük bir patlama yaşayan DeFi ve NFT alanlarındaki yüksek işlem faaliyeti geliyor.

DeFi, ilk olarak Ethereum ağında ortaya çıktı. Her ne kadar sektör son zamanlarda Solana, Binance Smart Chain ve bazı diğer ağlara doğru genişlese de; DeFi Llama verilerine göre Ethereum hâlâ DeFi sektörünün üçte ikisini kontrol ediyor.

İlgili Haber:  Kripto Endüstrisi, Stablecoin Yasasına “Hayır” Dedi

NFT’ler de tıpkı DeFi gibi ilk olarak Ethereum ağı üzerinde yayınlandı. DappRadar’ın son verilerine göre; en büyük NFT pazarı olan OpenSea, milyarlarca Dolarlık bir aylık işlem hacmine sahipken; NFT tabanlı oyun Axie Infinity’nin aylık işlem hacmi de artık 500 milyon Doların üzerinde seyrediyor.

ETH’de Artan Talep

Bu anlamda DeFi ve NFT alanları başta olmak üzere kripto paranın her noktasında Ethereum’a duyulan talep artıyor. Buna karşın, kripto paranın arzı ise bir süredir azalıyor.

Ağustos ayında Ethereum blok zincirinde gerçekleşen Londra Yükseltmesi ile birlikte ağın madencilerine gidecek olan işlem ücretlerinin “yakılması” sistemine geçildi. Bu durum da ETH’deki enflasyon oranının düşmesine ve artan talep – azalan arz bağlamında ETH fiyatının yukarı yönlü olarak desteklenmesine katkı sağladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend