7 Ağustos 2022, Pazar
26.6 C
İstanbul

Ethereum Fiyatı Aralık Ayında 15.000 Dolar Olabilir mi? Deneyimli Analist Yorumladı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bu yazının yazıldığı anlarda 550 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Ethereum’un 2021 yılındaki performansı gerçekten de etkileyiciydi. ETH, bu yazının yazıldığı anlardaki verilere göre yılın başından bu yana %523’lük bir büyüme yaşadı. Bu büyüme grafiklerinde beş katına yükselme anlamı taşıyor. Tabii ki bu yükseliş, 2021 yılında patlama yaşayan diğer kripto para göre sönük kaldı. Ancak çoğu kişinin bildiği gibi ETH, kripto para piyasasında belli bir stabiliteye sahip olmasıyla tanınıyor. Bu yüzden uzmanlara göre ETH, piyasada bulunan şaka coinlerinin aksine, bir gecede büyük bir çöküş yapma ihtimali olarak daha düşük bir seviyede seyrediyor. Analist Biraaj T, ETH fiyatını değerlendirdi.

Binance indirim kodu

Analiste göre, 2021 yılının sonlanmasına yedi haftadan az bir süre kalan şu günlerde, altcoinin fiyatının yılın başından bu yana olan yükselişi %2.000’lere çıkabilir. Analist, bu yükselişin, 2017 yılında yaşanan belirli bir trendin tekrardan görülmesi durumunda gerçekleşebileceğine inanıyor.

Binance indirim kodu

2021 yılının büyük oranda 2017 yılındaki boğa koşusunun ikinci ayağı olduğu düşünülüyor. Yıl boyunca taze rekorlar gelirken iki boğa periyodunun arasındaki sıra dışı benzerlikler de dikkat çekti. Örneğin iki boğa koşusu da ilk olarak yeni bir rekor kırılmasıyla başladı. 2017 yılının ikinci çeyreğinde kırılan rekor 420 dolar civarındayken 2021 yılının ikinci çeyreğinde kırılan rekor ise 4.384 dolar oldu. Bununla birlikte analiste göre yine adeta bir ayna görünümü ile birlikte Ethereum, aynı ay içerisinde olmak üzere 2017 yılının son çeyreğinde ve 2021 yılının son çeyreğinde tarihinin en yüksek fiyat rekorunu tazeledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Analiste göre, yukarıdaki haftalık grafik incelendiğinde 2017 yılı ile 2021 yılı arasında bir fraktal model gözleniyor. Analist, 2021 yılındaki modelin %253’lük büyük bir rallinin eşiğinde olduğuna inanıyor. 2017’deki ralli sırasında, boğa yükselişi ETH’nin değerini 1.420 dolara kadar taşımıştı. Analist, aynı piyasa hareketinin yaşanması durumunda ETH fiyatının 2021 yılı Aralık ayının üçüncü haftasında 15.750 dolara kadar tırmanabileceğine inanıyor.

İlgili Haber:  Ethereum'u 2022 Yılında Neler Bekliyor? ETH 2.0 Güncellemesi Ne Zaman Gelecek?

Bu tür bir senaryoda Ethereum’un piyasa değeri 1.5 trilyon doları aşacaktır ve çoğu kripto para hayranının hayali gerçek olacaktır.

Ethereum İçin Ayakları Yere Basan Bir Analiz?

Ancak diğer taraftan düşününce, ETH için %253’lük bir ralli herkesin rüyalarını süslese bile 2017 yılı ile 2021 yılı arasındaki gerçekliklerin oldukça farklı olduğunu da göz önüne almak gerekiyor.

Buna rağmen ETH’nin “net realize edilmemiş kar/kayıp oranı” ilginç bir şekilde 2017’dekine benzerlik taşıyor. 2017 yılında şu sıralar aynı oran 0.71 civarındayken bu yazının yazıldığı anlarda 0.69 seviyesinde bulunuyor.

Unutmamak gerekiyor ki 2017 yılında kripto para piyasasında oldukça fazla açgözlülük ve gerçekleri görememe havası bulunuyordu. Diğer taraftan 2021 yılında ise altcoin için 2017 yılındaki benzer karlar elde edilemedi.

Buna ek olarak ETH’nin likit olmayan arz miktarının da ciddi derecede arttığını unutmamak gerekiyor. DeFi teknolojisi, Ethereum 2.0, akıllı sözleşmeler derken tüm bu özellikler yüklü miktarda ETH’yi sirkülasyondan çıkardı. Ancak analiste göre anlaşılması gereken diğer bir kritik noktası ise likit olmayan yani piyasada dolaşmayan arz miktarının fiyatın hareketinde herhangi bir etki yaratmadığıdır.

 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar