8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Ethereum Fiyatının 2.000 Doların Üstüne Çıkacağının 3 Göstergesi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Üç günde %27 değer kaybeden Ether (ETH) fiyatının düşüşü 22 Ocak’ta 1.040 dolara inene kadar devam etti.

Binance indirim kodu

Keskin düzeltme, 600 milyar dolarlık gelecekteki sözleşmeleri tasfiye etti ancak ilginç bir şekilde Bitcoin fiyatı hafif bir düşüş trendi ile işlem görmeye devam ederken bile Ether fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Binance indirim kodu

Merkezi olmayan finans sektörünün artan kilitli toplam değeri (TVL) ve işlem hacimleri, Ether’in etkileyici yükselişinin arkasındaki asıl faktörler olarak değerlendirildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

En son gerçekleşen sıçrayışın potansiyel bir yerel zirveyi yansıtıp yansıtmadığını belirlemek için zincir üzerindeki akışlara ve türev verilerine daha yakından bakılması gerektiği kaydedildi.

Döviz çekimleri balina birikimine işaret ediyor

Borsalardan artan para çekme işlemleri; bahse yatırma, kazanç çiftçiliği ve soğuk depoya para gönderen alıcılar gibi birçok faktörden kaynaklanabiliyor. İstikrarlı bir net mevduat akışı genellikle kısa vadede satış yapma isteğini gösteriyor. Öte yandan, net geri çekme genellikle balina birikimi dönemleriyle ilgili oluyor.

Grafiklerin ortaya koyduğu verilere göre 23 Ocak’ta merkezi borsaların, kısa süre önce Kasım 2018’den bu yana en düşük Ether rezerv seviyelerine ulaştığı görülüyor.

Bu Ether çıkışının bir kısmının Bitfinex soğuk cüzdanları arasında dahili bir transfer olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar olsa da geçen ay net bir net geri çekilme eğilimi yaşanıyor. Bu “söylentilere” rağmen veriler birikime işaret ediyor.

Bu veriler aynı zamanda DeFi’nin tüm zamanların en yüksek değeri olan 26 milyar dolara ulaşan kilitli toplam değeri (TVL) ile çakışıyor ve yatırımcıların, merkezi borsaların dışında var olan kazançlı getiri fırsatlarından yararlanmayı seçtiklerini gösteriyor.

Vadeli işlemler aşırı satın alındı

Bir tüccar, vadeli işlemler ile normal spot piyasa arasındaki gider farkını ölçerek piyasadaki yükseliş seviyesini ölçebiliyor.

3 aylık vadeli işlemlerin, normal spot borsalara kıyasla genellikle %6 ile %20 yıllık prim ile işlem yapması gerekiyor. Bu gösterge azaldığında veya negatif olduğunda, endişe verici bir kırmızı bayrak olarak değerlendiriliyor. Bu durum “geriye dönüklük” olarak biliniyor ve piyasanın düşüşe geçtiğini gösteriyor.

Öte yandan %20’nin üzerinde sürdürülebilir bir temel ise alıcıların “aşırı kaldıraç” oranına işaret ederek büyük likidasyonlar ve nihai piyasa çökmeleri için potansiyel yaratıyor.

Bu primin 19 Ocak’ta %6.5 ile zirve yapması, yıllık %38’lik bir orana eşit olduğunu gösteriyor. Tüccarların bundan kâr elde etmek için vade bitiminden önce daha da yüksek bir fiyat artışına ihtiyaç duyması nedeniyle bu seviyenin aşırı derecede satın alındığı düşünülüyor.

Aşırı alım türevleri seviyelerinin, kısa süreler için muhafaza edilmeleri normal olsa da sarı bayrak olarak kabul edilmesi gerekiyor. Tüccarlar, ralli sırasında normal kaldıraç oranlarını anlık olarak aşabiliyor ve daha sonra riski ayarlamak için dayanak varlığı (Ether) satın alabiliyor.

İlgili Haber:  Tether'in Offshore Bankası Büyük Miktarda Bitcoin Sahibi Olduğunu Açıkladı

Öyle ya da böyle, piyasa Ether fiyat düşüşü sırasında kendini ayarlamış bulunuyor ve vadeli işlem primi şu anda sağlıklı bir %4.5 seviyesinde veya %28 yıllıklandırılmış durumda ilerliyor.

Spot hacmi hâlâ güçlü ve tüccarlar düşüşü satın aldı

Vadeli işlem sözleşmelerini izlemeye ek olarak kârlı tüccarlar spot piyasadaki hacmi de izliyor. Düşük hacimler genellikle güven eksikliğini gösterdiği için önemli fiyat artışlarına güçlü ticaret aktivitesinin eşlik etmesi gerektiği düşünülüyor.

Geçtiğimiz hafta, Ether’in günlük hacmi ortalama 6.1 milyar dolar olurken bu veri, 11 Ocak’ta görülen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.3 milyar dolardan uzak olsa da aralık ayına göre hala %240 daha yüksek kalıyor. Bu nedenle de son zamanların en yüksek seviyesi olan 1.477 doları destekleyen aktivite olumlu bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Borsa tarafından sağlanan veriler, yatırımcıların uzun-kısa vadeler için net konumlandırmasını vurguluyor. Her müşterinin yerinde, sürekli ve vadeli sözleşmelerdeki konumunu analiz ederek profesyonel tüccarların yükseliş eğilimi mi yoksa düşüş eğilimi mi sergilediğine dair daha net bir görüş elde edilebiliyor.

Bununla birlikte, farklı değişimler arasındaki metodolojilerde zaman zaman farklılıklar olduğundan izleyicilerin mutlak sayılar yerine değişiklikleri izlemesi öneriliyor.

Binance ve Huobi’deki en iyi yatırımcılar endeksinin, son birkaç gün içinde aşağı yukarı aynı Ether pozisyonunu koruduğu görülüyor. Huobi’nin son 30 gündeki ortalaması 0.83 uzun-kısa oranına sahipken Binance tüccarları 0.94 ortalamaya sahip oluyor. 0.85’teki mevcut okuma, hafif bir olumsuz duyguya işaret ediyor.

OKEx, en iyi yatırımcıların uzun-kısa oranının 2.0’de zirveye ulaşarak 22 Ocak’ın erken saatlerinde güçlü bir şekilde uzun vadeli satışları tercih etmesiyle öne çıkmış olsa da 24 Ocak’a kadar düştüğü ve sonunda 1.05’e indiği görülüyor. Güçlü net satış trendi, tüccarların dipten satın alması ve göstergenin uzun vadeliler lehine 1.17’ye düşmesiyle bugün geri dönüyor.

Arbitraj bölümlerinin ve piyasa yapıcılarının, borsaların en büyük tüccarlar metriğinin büyük bir bölümünü kapsadığı gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Alışılmadık derecede yüksek vadeli işlem primi, bu müşterileri vadeli işlem sözleşmelerinde kısa pozisyonlar oluştururken aynı anda Ether spot pozisyonları satın almaya teşvik ediyor.

Ether’in balinaların istifçiliğini gösteren zincir üzerindeki verileri ve sağlıklı vadeli işlem sözleşmeleri primi göz önüne alındığında pazar yapısı güvenilir görünüyor.

OKEx’teki en iyi tüccarların da bugünkü düşüşü satın alması, rallinin devam etmesi gerektiğinin bir başka göstergesi oluyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar