Ethereum Fiyatının 880 Dolara Ulaşacağını Bekleyenlerin 4 Gerekçesi

Önemli Gelişmeler

Ethereum (ETH) fiyatı kasım ayından bu yana %88 artmış bulunuyor ve en iyi altcoin, 2020’nin en yüksek seviyesi olan 750 dolara kadar çıkarak en çok yükselen yatırımcıları bile şaşırtmayı başarıyor.

blank

8 Şubat’ta yapılması planlanan CME ETH vadeli işlemlerinin lansmanının yanı sıra merkezi olmayan finans protokollerinde kilitli toplam değerin olağanüstü büyümesi de bu yükselişte önemli bir rol oynuyor.

blank

Araştırma firmalarının ortaya koyduğu veriler doğrultusunda yatırımcıların gerçek potansiyel gecikme ve uygulama engellerine rağmen Eth2’nin başarılı olduğundan daha da emin hale geldiği görülüyor.

Arka plandaki bir diğer olası yükseliş faktörünün ise ETH madenci bakiyelerinde son 2 yılın en düşük seviyesinin görülmesi olduğu belirtiliyor. Bunun kesinlikle potansiyel satış baskısını hafiflettiği ve daha fazla yükselişin devamı için yer açtığı kaydediliyor.

Geçtiğimiz üç ayda Ether opsiyonlarına yönelik açık pozisyon %150 artarak toplam 880 milyon dolara ulaşmış bulunuyor. Bu inanılmaz birikim, kripto paranın 700 dolarlık direnci kırması ve Mayıs 2018’den bu yana en yüksek fiyatına ulaşmasıyla gerçekleşiyor.

Alım satım oranları yükselişe geçti

Daha fazla faaliyetin satın alma opsiyonlarından mı yoksa satış opsiyonlarından mı geçtiğini ölçerek genel piyasa duyarlılığı ölçülebiliyor. Genel olarak, alım opsiyonları yükseliş stratejileri için kullanılırken nötr veya düşüş eğilimi gösteren opsiyonlar için ise satış opsiyonları kullanılıyor.

Son fiyat artışına rağmen alım satım oranının önemli ölçüde düşmesi, daha fazla boğanın alım opsiyonlarının hacimlerine hakim olduğunu gösteriyor. Tüccarlar kârlarını kilitlediklerinde veya potansiyel bir dezavantaja hazırlandıklarında ise tam tersi beklenebiliyor.

Bu, iki hafta önceki 0.94 seviyesi ile çarpıcı bir tezat oluşturuyor ve satım opsiyonlarının nötrden yükselişe alım seçenekleriyle iyi dengelendiğini kanıtlıyor.

Opsiyon verileri, yatırımcıların 880 dolara doğru %20’lik bir artış beklediğini gösteriyor

Mevcut opsiyon işlemlerinin oranları Black&Scholes modeline göre hesaplanıyor. Deribit borsası bu bilgiyi ‘delta’ olarak sunuyor. Kısacası, bunlar her bir ihtar için yüzdeye dayalı oranlar olarak kabul ediliyor.

Elde edilen verilere göre 25 Ocak için 880 dolarlık yükselişin gerçekleşme şansı %34 iken en çok işlem gören 960 dolarlık yükseliş opsiyon fiyatlandırma modeline göre %25 oranında bir ihtimal bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

720 dolarlık yükseliş bile sadece %59 oranında bir ihtimal barındırdığı için istatistiksel modelin aşırı muhafazakar olma eğiliminde olduğuna dikkat etmek gerekiyor.

Mart ayının sonunda yükseliş bekleniyor

Mart 2021’in sona ermesine 86 gün kala Ether fiyatının 880 doları aşma ihtimalinin daha da yüksek olduğu görülüyor.

Black&Scholes fiyatlandırma modeline göre aynı 880 dolarlık yükseliş şimdi %49 oranında bir ihtimale sahipken 1.120 dolarlık şaşırtıcı vade sonu %33 oranında tutuyor.

Mart 2021 için opsiyonlar, ilgili miktarda hacimle işlem yapıyor ve her biri 114 dolara mal oluyor. Bu veriler, tüccarların yükseliş hissiyatının tartışılmaz kanıtı olarak kabul ediliyor.

Vadeli işlem piyasası verileri yükseliş hissini yansıtıyor

Profesyonel yatırımcıların piyasaya karşı duyarlılığını ölçmenin daha da iyi bir yolu, vadeli işlem piyasalarının primini analiz etmekten geçiyor. Bu, uzun vadeli gelecekteki sözleşmeler ile mevcut Ether (ETH) spot fiyatı arasındaki farkla ölçülüyor.

Yukarıdaki grafik, göstergenin 19 Aralık’ta %5.8 ile zirve yaptığını ve 28 Aralık’ta Ether fiyatının çok yılın en yüksek seviyesine çıkmasıyla aynı seviyeye tekrar ulaştığını gösteriyor. %3.5’in üzerinde devam eden vadeli işlemler primi, aşırı olmaktan uzak olmasına rağmen iyimserliği yansıtıyor.

Mevcut %4.3’lük oran, %18 yıllık prime eşit oluyor ve önceki aylarda görülen seviyelerden önemli ölçüde yüksek kalıyor. Bu ise 750 dolar seviyelerinde bir yükselişe ulaşmasına rağmen profesyonel tüccarların Ether’in gelecekteki potansiyeline güvenmeye devam ettiğini gösteriyor.

Türev piyasasının iyimserliğini azaltıp azaltmayacağını belirlemek için çok erken olsa da şu an için boğalar tamamen kontrol altında görünüyor.

Ethereum fiyatında her zaman bir düzeltme olasılığı bulunmasına rağmen piyasa aşırı iyimserlik belirtisi göstermediği için bu düzeltmenin hasara neden olacak kadar güçlü olması olası görünmüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend