1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Ethereum Gaz Ücreti, Mart 2020’den Bu Yana En Düşük Seviyesine Geriledi: Peki Bu, Ethereum İçin Ne Anlama Geliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Coin Metrics, Ethereum gaz fiyatlarının aslında ETH fiyatından önce düşmeye başladığını iddia ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Gwei cinsinden ölçülen gaz, Ethereum’da bir işlem yapmanın maliyetini ifade eder.
  • Ağ tıkanıklığı hafifledikçe gaz ücreti de düşer.

Son aylarda düşen tek şey ETH’nin fiyatı değil. Ethereum ağını kullanma maliyeti de oldukça düştü.

Binance indirim kodu

Ethereum Gaz Ücreti Nedir?

Kripto araştırma firması Coin Metrics tarafından bugün yayınlanan bir rapora göre, Ethereum blok zincirindeki ortalama gaz ücreti, Mart 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Gaz ücreti, Ethereum’daki işlem ücretini ifade eder ve şu anda 15-30 gwei aralığındadır. Bu, ETH’nin fiyatı yükselirken işlem ücretlerinin çift haneli seviyelere fırladığı Nisan ayına göre neredeyse 10 kat daha düşük bir değer.

Bir gwei, bir ETH’nin 0.000000001’lik kısmını belirtir. Peki gaz ücreti bu kadar düşmesine rağmen 26 Haziran’da ölçülen 2.31 Dolarlık ETH işlem ücreti şu anda neden 8.15 Dolara yükseliyor?

Bunun nedeni, iki ölçümün birbiriyle ilişkili; ancak aynı zamanda farklı olmasıdır. İşlem ücretleri, gazın fiyatı alınarak ve kullanılan gaz miktarı ile çarpılarak belirlenir. Farklı işlem türleri, daha fazla gazın kullanılmasını gerektirir. Bu nedenle, açık artırmada bir NFT’ye teklif vermek, merkezi olmayan bir borsada ticaret yapmak veya bir cüzdana ETH göndermek, potansiyel olarak farklı maliyetlere sahip olabilir.

Bir örnekle anlatmak gerekirse; benzinin galon fiyatı ne olursa olsun, şehir içi yerine ülkenin diğer ucuna gidiyorsanız daha fazla yakıt harcarsınız.

Ve tıpkı gerçek akaryakıt gibi gaz ücretleri de talebe göre artar veya azalır. Ağı çok sayıda insan kullandığında gaz ücreti de yükselir.

Gaz Ücreti Neden Düşüyor?

Coin Metrics’e göre, projeler giderek Polygon ve Arbitrum gibi “ölçeklenebilirlik çözümleri” sunan ağları kullanmaya başlıyor. Bu, Ethereum ağındaki etkinliği önemli ölçüde azaltıyor.

İlgili Haber:  Ethereum Madencileri Sadece Bir Saatte 3.5 Milyon Dolar Kazandı

Öte yandan Coin Metrics’e göre iki önemli faktör daha var.

İlk olarak; gaz ücreti, blok başına 12.5 milyondan 15 milyon gwei’ye yükseltildikten sonra, Nisan ayı sonlarında düşmeye başladı. Yani Coin Metrics, Ethereum’daki gaz ücretinin, ETH’nin fiyat çöküşünden çok daha önce düşmeye başladığını iddia ediyor.

İkincisi; merkezi olmayan borsa işlemlerinde kâr elde etmek isteyen arbitraj botları, geleneksel olarak gaz ücretlerini artırdı. Ancak bu aktivite de son dönemde farklı ağlara taşınmaya başlandı.

Son olarak, Ethereum gaz ücretlerinin ve işlem ücretlerinin, 4 Ağustos’ta yayına girecek “Londra Yükseltmesi” ile yeniden ayarlanması planlanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar