2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Merakla Beklenen Ethereum Geçişi Ertelenecek mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Terra’nın çöküşüyle DeFi piyasası kan ağlıyor. DeFi yatırımcılarının gözü kulağı Ethereum’dan gelecek haberlerde. Geçişle ilgili herhangi bir olumsuz ya da erteleme haberi piyasayı daha da içinden çıkılmaz bir kaosa sürükleyebilir. Yatırımcıların aylardır devam eden kripto kışından kurtulabilmek için tek umudu: beklenen Ethereum geçişi.

Binance indirim kodu

Yatırımcıların merkezi aracılar olmadan kripto para ticareti yaparak veya stake ederek getiri elde ettiği DeFi sektörü, TerraUSD stabilcoinin çöküşünün ardından keskin bir düşüş yaşadı. Yükselen enflasyon ile birlikte Fed’in para politikasını sıkılaştırması da işin tuzu biberi oldu. 2015’te hayata geçmesinden bu yana Ethereum blok zincirinde yapılacak en önemli teknik yükseltmelerden biri olan “Merge” ya da Türkçe ifadeyle “Birleşme”, DeFi’ye çok ihtiyaç duyulan bir artış sağlayabilecek birkaç katalizörden biri olabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Birden fazla gecikme yaşanmasına rağmen, Ethereum çekirdek geliştiricileri büyük ilerleme kaydetti ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçişin Ağustos ayında gerçekleşeceğini söyledi. Ağustos’taki büyük güncelleme ile birlikte, Ethereum blok zinciri, madencilerin kullanıcıların işlemlerini doğrulamak için güçlü bilgisayarlar kullandığı iş kanıtı (Proof of Work) konsensüs mekanizmasından, hisse kanıtına (Proof of Stake) geçmiş olacak. Yeni mekanizma ile birlikte madenciler ortadan kalkacak, onların yerine ağa Ethereum’ları ile yatırım yapan doğrulayıcılar gelecek.

Analistler bu geçişin bu yıl kripto alanındaki en önemli olay olacağını söylüyor. Zira kripto piyasasındaki en büyük olaylardan biri Bitcoin’in her 4 senede bir yarılanması ve arzını yarıya indirmesi kabul edilir. Ancak Ethereum geçişiyle birlikte Ethereum arzı bir anda %90 azalacak.

Analistlere göre Ethereum arzının ciddi oranda düşecek olması, daha az karbon ayak izine sahip olacak olması ve daha yüksek verimli hale gelecek olmasından dolayı Ethereum’da bir ralli yaşanabilir.

Kripto yatırım firması Valkyrie yöneticilerinden Wes Cowan Bloomberg’e yaptığı açıklamada, sırf yaklaşan geçişten dolayı her gün Ethereum biriktirdiklerini belirtti.

Geçiş ayrıca Ether madencilerine her gün ödenen on milyonlarca dolarlık işlem ücretlerini de ortadan kaldıracak. Verilere göre Ethereum madencileri 2022’de günde ortalama 42 milyon dolar kazanıyor. Geçişten sonra bu kazanç tamamen ortadan kalkıyor olacak.

İlgili Haber:  Finans Dünyasındaki Büyük Değişimler ve DeFi-CeFi Çatışması

Geçişten sonra doğrulayıcı olacak olan Ethereum sahiplerinin, madenciliği yapılan Ether’lerini nakit olarak ödemek veya işletme maliyetlerini karşılamak için satma eğiliminde olan madencilerin aksine, Ether ödüllerini elinde tutma ve daha yüksek getiriler için riske atma olasılıkları daha yüksek gözüküyor ki bu da para arzını daha da azaltacak.

Teknik olarak baktığımızda doğrulayıcıların masrafları, bir madencinin masraflarının çok altında kalıyor. Madencinin ekipman, elektrik, bakım, personel gibi pek çok gider kalemi varken doğrulayıcılarda bu kadar çok operasyonel maliyet bulunmuyor. Operasyonların maliyeti düşük olduğu için, maliyeti karşılamak için çıkaracakları Ether miktarı da düşecek.

Doğrulayıcılar ağa Ether tokenlerini stake ederek getiri elde ederler ve böylece hem ağın güvenliğini sağlamış olurlar hem de işlemleri doğrularlar. Doğrulayıcıları teşvik eden şey yüksek getiri oranlarıdır. Ethereum geliştiricileri finansal olarak daha fazla stake katılımını teşvik etmeyi planladığından, geçiş sonrası getiri oranlarının daha yüksek olacağını söyleyebiliriz.

Madalyonun diğer yüzü

Ethereum geçişi, 2022’de kripto için en çok beklenen olaylardan biri olsa da, etrafındaki yükseliş hissinin, faiz oranlarındaki artışların ve zayıf bir ekonomik görünümün yatırımcıları daha riskli varlık sınıflarından uzak tuttuğu daha geniş pazara yayılması pek olası gözükmüyor. Yani Ethereum yükselebilir ancak bunu diğer altcoinlerde ya da Bitcoin’de görmeyebiliriz.

Bir diğer nokta ise bu hafta başında Ethereum yeni ağı Beacon’da tespit edilen olası bir güvenlik açığıydı. Bu tür son dakika olumsuzlukları geçişi daha da erteleyebilir.

Tespit edilen açık henüz tam doğrulanmadığı için geçişin ertelenmesine sebep olup olmayacağını bilmiyoruz. Kolay bir düzeltme ise bir gecikme olmayabilir, ancak bu sorun daha derin bir şeyi ortaya çıkarırsa, Ethereum Vakfı ve geliştiricilerin sorunun türüne bağlı olarak daha fazla çalışma yapması gerekecek ve bu da bir ertelemeye sebep olabilir.

Ethereum’un test ağlarında çıkabilecek olası diğer teknik aksaklıklar da, geçişi daha da geciktirebilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar