2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Ethereum Geçişiyle Birlikte İzlenmesi Gereken Tokenler Hangileri?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum’un PoW mekanizmasından PoS mekanizmasına geçiş için geri sayım başladı. Analistler herhangi bir sorun çıkmaması durumunda geçişin 19 Eylül‘de gerçekleşmesini bekliyor.

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora göre Ethereum 2.0 geçişinin yaklaşmasıyla birlikte kripto para borsalarında tutulan Ethereum miktarı son dört yılın en düşük seviyelerine indi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Glassnode’un yayınladığı rapora göre Binance, Coinbase gibi merkezi borsalarda tutulan Ethereum miktarı 19 milyona kadar düşmüş durumda. Bu rakam en son Temmuz 2018’de 20 milyon civarındaydı.

Bu verilere baktığımızda borsalardan ciddi oranlarda Ethereum’un çıkış yaptığını görüyoruz.

Glassnode raporuna göre, borsalardan yapılan çıkışlar 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Blockchain izleme ve raporlama platformu olan Chainalysis de benzer bir rapor yayınladı. Chainalysis raporuna göre borsalarda tutulan ETH, son 202 günün en düşük seviyesine geriledi.

Peki borsalardan çıkış yapan Ethereum’lar nereye gidiyor? Yatırımcılar bu Ethereum’ları ağ üzerinde doğrulayıcı olmak için stake ediyorlar. Dolayısıyla böyle bir çıkış yaşanıyor.

Bildiğiniz üzere, Ethereum madencilik gerektiren PoW mekanizmasını terk edip, doğrulayıcıların olduğu PoS mekanizmasına geçiyor. Yeni mekanizma ile birlikte madencilik ortadan kalkıyor.

Peki mevcut Ethereum madencileri ne yapacak?

Çok fazla seçenekleri yok. Ya ellerindeki tüm madencilik cihazlarını satıp, yeni ağ üzerinde doğrulayıcı olacaklar. Ya da boşa çıkan madencilik cihazlarını başka kripto paralarda değerlendirecekler.

Hangi tokenler izlenmeli?

Ethereum madencilerinin boşa çıkan cihazlarını kullanabilecekleri kripto paralar PoW mekanizmalı olmalı. Örneğin Ethereum madencileri cihazlarını Solana’da kullanamazlar çünkü Solana madencilik cihazı gerektirmiyor.

PoW tokenler
PoW tokenler

Piyasa değerine göre ilk 10 kripto paraya baktığımızda Bitcoin ve Ethereum’da sonra ilk sırada Dogecoin var.

Ethereum madencileri Dogecoin‘e geçiş yapabilir.

İlgili Haber:  OKEx, Tek İmzalı Bitcoin Soğuk Cüzdan Kullandığı Yönündeki İddiaları Reddetti

Bir diğer seçenek ise Litecoin.

Sonra Ethereum Classic geliyor. Ethereum Classic’e geçiş oranı diğerlerinden daha fazla olabilir zira ne de olsa kardeş zincirler. Zaten son günlerde dikkat ettiyseniz ETC’nin fiyatı artışta. ETC’de daha fazla fiyat artışı yaşanabilir.

Ethereum madencilerinin geçiş yapabileceği diğer tokenler arasında Monero, Bitcoin Cash ve Bitcoin SV bulunuyor.

Bu tokenlerin fiyatlarında ciddi bir artış yaşanabilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar