Ethereum Geliştiricileri, EIP-1559 Güncellemesinde Bazı Düzeltmeler Yaptıklarını Açıkladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Ethereum geliştiricileri, EIP-1559’u yayınlanmasına bir buçuk ay kala bazı önemli düzeltmeler yaptıklarını açıkladı.

blank

Haberin Özeti

  • Ethereum geliştiricisi Martin Holst Swende, Temmuz ortasında yayınlanması planlanan EIP-1559’da bazı önemli boşluklar tespit ettiklerini belirtti.
  • Geliştiriciler, söz konusu boşluklar ile ilgili düzeltmeleri gerçekleştirdi.

Ethereum geliştiricileri, EIP-1559 yükseltmesinde sorun yaratabilecek bazı boşluklar tespit ettiklerini ve bunları düzelttiklerini açıkladı.

EIP-1559 Nedir?

Temmuz ortasında yayınlanması planlanan EIP-1559 yükseltmesi, işlem ücretlerinin tamamını Ethereum madencilerine vermek yerine bir kısmının yakılmasına olanak sağlayacak. Yeni yükseltme ile birlikte Ethereum’un işlem ücretlerindeki yüksek dalgalanmanın önüne geçmek amaçlanıyor.

EIP-1559 kapsamında kullanıcılar, işlemleri hızlandırmak için madencilere ve Ethereum ağına “bahşiş” verebilecek ve ödemek istedikleri maksimum tutarı kendileri belirtebilecek.

İsveçli bir Ethereum geliştiricisi olan Martin Holst Swende, EIP-1559’un bir kullanıcının işlemleri hızlandırmak için ödeyebileceği maksimum tutara herhangi bir sınır getirmeyeceğini açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu nedenle de olası bir hacker veya kötü amaçlı kullanıcı, söz konusu bahşişi ödeyecek parası olmasa bile, ağda sorun yaratmak adına gerçekçi olmayan yüksek rakamlar belirtebilecekti.

EIP-1559’daki Boşluk Kötüye Kullanılabilirdi

Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko geçtiğimiz gün attığı tweet’te, “EIP-1559’daki boşluklar maksimum seviyede olduğundan, bu kötüye kullanılabilirdi.” diye yazdı.

Yükseltmedeki bu açığı kapatmak için geliştiriciler, Swende tarafından önerilen bir çözümü uyguladılar: İşlemleri 2^256 sınırına getiren ve Bitcoin’de de yaygın olarak kullanılan bir kriptografik karma işlemi yükseltmeye dahil edildi.

Öte yandan 14 Mayıs’ta Ethereum geliştiricileri, ağın kullanımını aşırı derecede pahalı hale getirecek bir “zorluk bombasını” Aralık ayına kadar ertelediklerini açıkladı.

Zorluk bombası, Ethereum geliştiricileri tarafından, Ethereum ağında uzun zamandır beklenen ve ücretleri azaltarak verimi artırması amaçlanan ETH2.0 gelişimini hızlandırmaya teşvik etmek için tasarlandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend