1 Temmuz 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

Ethereum Geliştiricileri, EIP-1559 Güncellemesinde Bazı Düzeltmeler Yaptıklarını Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ethereum geliştiricileri, EIP-1559’u yayınlanmasına bir buçuk ay kala bazı önemli düzeltmeler yaptıklarını açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum geliştiricisi Martin Holst Swende, Temmuz ortasında yayınlanması planlanan EIP-1559’da bazı önemli boşluklar tespit ettiklerini belirtti.
  • Geliştiriciler, söz konusu boşluklar ile ilgili düzeltmeleri gerçekleştirdi.

Ethereum geliştiricileri, EIP-1559 yükseltmesinde sorun yaratabilecek bazı boşluklar tespit ettiklerini ve bunları düzelttiklerini açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

EIP-1559 Nedir?

Temmuz ortasında yayınlanması planlanan EIP-1559 yükseltmesi, işlem ücretlerinin tamamını Ethereum madencilerine vermek yerine bir kısmının yakılmasına olanak sağlayacak. Yeni yükseltme ile birlikte Ethereum’un işlem ücretlerindeki yüksek dalgalanmanın önüne geçmek amaçlanıyor.

EIP-1559 kapsamında kullanıcılar, işlemleri hızlandırmak için madencilere ve Ethereum ağına “bahşiş” verebilecek ve ödemek istedikleri maksimum tutarı kendileri belirtebilecek.

İsveçli bir Ethereum geliştiricisi olan Martin Holst Swende, EIP-1559’un bir kullanıcının işlemleri hızlandırmak için ödeyebileceği maksimum tutara herhangi bir sınır getirmeyeceğini açıkladı.

Bu nedenle de olası bir hacker veya kötü amaçlı kullanıcı, söz konusu bahşişi ödeyecek parası olmasa bile, ağda sorun yaratmak adına gerçekçi olmayan yüksek rakamlar belirtebilecekti.

EIP-1559’daki Boşluk Kötüye Kullanılabilirdi

Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko geçtiğimiz gün attığı tweet’te, “EIP-1559’daki boşluklar maksimum seviyede olduğundan, bu kötüye kullanılabilirdi.” diye yazdı.

Yükseltmedeki bu açığı kapatmak için geliştiriciler, Swende tarafından önerilen bir çözümü uyguladılar: İşlemleri 2^256 sınırına getiren ve Bitcoin’de de yaygın olarak kullanılan bir kriptografik karma işlemi yükseltmeye dahil edildi.

Öte yandan 14 Mayıs’ta Ethereum geliştiricileri, ağın kullanımını aşırı derecede pahalı hale getirecek bir “zorluk bombasını” Aralık ayına kadar ertelediklerini açıkladı.

Zorluk bombası, Ethereum geliştiricileri tarafından, Ethereum ağında uzun zamandır beklenen ve ücretleri azaltarak verimi artırması amaçlanan ETH2.0 gelişimini hızlandırmaya teşvik etmek için tasarlandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar