8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Ethereum Geliştiricileri, “Zorluk Bombasının” Nasıl Çözüleceğini Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ethereum çekirdek geliştiricilerinin bu yaz üstesinden gelmesi gereken bir “bomba” var. Bu sorun çözülmediği takdirde ağı ciddi şekilde yavaşlatacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum’un “zorluk bombası” kodu bu yaz patlayacak.
  • Ethereum çekirdek geliştiricileri Tim Beiko ve James Hancock, ekibin bu süreci Aralık ayına erteleyeceğini söyledi.
  • Bu, muhtemelen son erteleme olacaktır.

Ethereum geliştiricileri, sorun çözülmediği takdirde bu yaz Ethereum ağını yavaşlatmaya başlayacak “zorluk bombasını” nasıl erteleyecekleri konusunda anlaşmış görünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Zorluk Bombası Nedir?

Zorluk bombası, her bloğun üretimi arasındaki gecikmeyi katlanarak artıran ve Ethereum’da madenciliği zamanla daha yavaş ve daha az kârlı hale getiren eski bir kod parçasıdır.

Zorluk bombası, geliştiricileri Ethereum 2.0’ı uygulamaya teşvik etmek için 2015 yılında ağa yerleştirildi.

Ethereum 2.0 yükseltmesi, ağı, enerji yoğun iş ispatı fikir birliği mekanizmasından elinde daha çok kripto para tutanın madencilik yarışında öne geçtiği, çevre dostu hisse ispatı fikir birliği mekanizmasına geçirecek.

Şu anda Ethereum’da bir blok kazmak ortalama 13 saniye sürüyor. Zorluk bombası ertelenmediği takdirde, yıl sonuna kadar bir bloğun doğrulanmasının ortalama 20 saniyeden fazla sürmesi bekleniyor.

Cuma günü ise Ethereum geliştiricileri, zorluk bombasını Aralık ayına kadar ertelemek için kaç blok gerektiği konusunda anlaşmaya vardılar.

Ethereum 1.0 ve Ethereum 2.0 Birleştirmesi

Erteleme için gerekli olan hesaplama Ethereum çekirdek geliştiricisi James Hancock tarafından yapıldı. Hancock, konu ile ilgili, “Bomba her zaman oradadır ve blok süresini sadece bomba için geri çevirerek etkisiz hale getiriyoruz.” açıklamasını yaparken, erteleme için 9.700.000 bloğun gerekli olduğunu belirtti.

Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko ise geliştiricilerin bombayı gelecek yılın bahar aylarına kadar erteleme önerisini reddettiğini söyledi.

İlgili Haber:  "Picasso'nun Boğası" Adlı NFT, İlk Fiyatının 26 Katına Satıldı

Ethereum geliştiricileri, Aralık ayına kadar ağın iş ispatına dayanan Ethereum 1.0’ı ile hisse ispatına dayanan Ethereum 2.0 arasında iletişim kurulmasına izin verecek şekilde güncellenmesini bekliyor. Bu, kripto endüstrisinde “merge (birleştirme)” olarak da bilinir.

Beiko, ayrıca, “Birleştirme Aralık ayına kadar hazır olursa, zorluk bombası konusunda hiçbir şey yapmamıza gerek kalmayacak; çünkü madencilikten tamamen uzaklaşmış olacağız.” dedi.

Birleştirme planlarının uygulanmaması durumunda, Ethereum’un Ekim ayında hayata geçmesi beklenen Şangay çatalı, zorluk bombasını bir kez daha geciktirmiş olacak. Bomba şimdiye kadar üç kez ertelendi: önce Ekim 2017’de, sonra Şubat 2019’da ve son olarak Ocak 2020’de.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar