5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Ethereum Geliştiricisi Virgil Griffith, Kara Para Aklama Davasında 20 Yıla Kadar Hapis Cezası Alabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ethereum geliştiricisi Griffith, Kuzey Kore’ye para aklamak için kripto paraların nasıl kullanılacağı hakkında bilgi vermekle suçlanıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum geliştiricisi Griffith, kripto para ile kara para aklama eylemlerinde Kuzey Kore’ye yardımcı olmakla suçlandı.
  • Griffith, Aralık 2019’da 1 milyon Dolarlık kefalet kararı ile ev hapsine alındı.
  • Ancak geçtiğimiz günlerde, Ethereum geliştiricisinin, Coinbase’deki kripto para hesabına üçüncü bir taraf aracılığıyla erişmeye çalıştığı iddia edildi.

Inner City Press’in bildirdiğine göre, Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, kefalet şartlarını ihlal ettiğinin tespit edilmesinin ardından gözaltına alındı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ethereum Geliştiricisi Griffith Ne ile Suçlanıyor?

Ethereum Vakfı araştırmacısı Griffith, Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasasını ihlal etmek ile suçlanıyor.

Federal yetkililer, Griffith’in Nisan 2019’da Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da bir blok zincir konferansında sunum yaparak Kuzey Kore’nin ABD yaptırımlarından kaçınmak için kripto para aracılığıyla para aklama çabalarına yardımcı olduğuna inanıyor.

Griffith, ilk olarak Kasım 2019’da tutuklandı.

Başlangıçta reddedilmesine rağmen Griffith’e Aralık 2019’un sonunda 1 milyon Dolarlık bir kefalet emri verildi.

Griffith, 20 Yıla Kadar Hapis Cezası Alabilir

Ancak ABD Savcılığı, Griffith’in Coinbase’deki kripto para hesabına üçüncü bir taraf (annesi) aracılığıyla erişmeye çalıştığının iddia edilmesinin ardından kefalet kararını iptal etmeye çalıştı. Griffith, Alabama’daki hesaplarına erişmemesi ve ailesiyle birlikte ev hapsinde kalması şartıyla kefalet ile serbest bırakılmıştı.

Griffith’in avukatı ise bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu savundu. Ancak ABD New York Güney Bölge Mahkemesi Yargıcı Castel, bu savunmayı kabul etmedi ve Griffith’in hesabını boşaltarak yurt dışına kaçabileceği riskini öne sürerek gözaltı emri çıkardı.

Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, söz konusu kara para aklama ve kefalet sürecini kötüye kullanma eylemlerinden suçlu bulunursa 20 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalacak.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar