3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Beklenen Büyük Ethereum Geçişiyle İlgili Kötü Haber Var!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum’un Proof of Work mekanizmasından Proof of Stake’e geçişi ile ilgili kötü bir haber geldi.

Binance indirim kodu

Yakından takip eden okuyucularımız bilecektir, Ethereum baş geliştiricisi ilk gecikme sinyalini geçtiğimiz aylarda vermiş ve Ethereum 2.0’a geçişin Haziran sonrasına sarkabileceğini söylemişti. Ancak daha sonra yaşanan olumlu gelişmeler ve en son geçtiğimiz günlerde Ropsten testnetin de başarılı bir şekilde PoS’a geçmesiyle umutlar yeşermişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ancak bugün olumsuz bir gelişme yaşandı. Ethereum geliştiricileri mevcut PoW ağındaki madencileri PoS’a geçirmek için “zorluk bombası” kullanmayı planlıyorlardı ancak bu planın ertelendiği duyuruldu. Zorluk bombasının ertelenmesi işlerin yolunda gitmediğine dair bir işaret olarak algılandı piyasalarda.

Her zaman Ethereum’un bir parçası olan özel bir kod olan zorluk bombası, token çıkarmanın hesaplama zorluğunu hızlı bir şekilde artırıyor ve sonunda token çıkarmayı imkansız hale getiriyor. Bomba patladığında madenciler Ethereum ağında token çıkaramıyor olacaktı ki geçiş için en önemli adımlardan biri bu. Ayrıca zorluk bombasının atılması demek PoS’a geçiş için sayılı günlerin kalması demek. Ancak bu olmadı.

Geliştiriciler, ağın en eski test ağlarından biri olan Ropsten’i PoS’a geçirdikten sonra keşfettikleri çeşitli hataları gidermeye çalışırken Cuma günü zorluk bombasını ertelemeye karar verdiklerini duyurdular. Her ne kadar geliştiriciler geçiş için net bir tarih vermese de Ethereum kurucusu Vitalik Buterin bunun Ağustos’ta gerçekleşeceğini öngörüyordu. Şimdi zorluk bombasının ertelenmesiyle birlikte bu geçiş Ağustos’tan da sonraya sarkabilir.

Zorluk bombası daha önce de birkaç kez ertelenmişti. Geliştiriciler zorluk bombasını devre dışı bırakmayı ve daha sonra başka bir zamanda tekrar devreye almayı planlıyor. Bunu ne zaman yapacakları ise belli değil. Pek çoğu, beklenen büyük “Birleşme” yakında gerçekleşeceği için bombanın ertelenmek zorunda kalmayacağını umuyordu.

İlgili Haber:  Ethereum 2.0 Piyasaya Sunuluyor

Buterin, geçen ay yaptığı başka bir açıklamada ise, geliştiricilerin daha fazla zamana ihtiyaç duyması durumunda, geçişin Eylül veya Ekim’e ertelenebileceğini söylemişti. Ethereum geliştiricilerini koordine eden Tim Beiko, Bloomberg ile yakın tarihli bir röportajda, geçişin bu yıl gerçekleşmeme ihtimalinin sadece %1 ila %10 olduğunu ifade etmişti. Cuma günü yapılan açıklamada geliştiriciler, zorluk bombası gecikmesinin geçişin zamanlaması üzerinde hiçbir etkisi olmadığını vurguladı.

Baş geliştirici Tim Beiko, zorluk bombasının tekrar ertelenmesinin ve daha fazla gecikmesinin Ethereum 2.0 üzerinde çalışan geliştiricilerde tükenmişliğe neden olabileceğinden endişe duyduğunu söyledi.

Tekrar yaşanacak bir erteleme piyasadaki heyecanı da silecek gibi görünüyor. Bildirilenlere göre Ropsten geçişinden sonra ağda bir takım sorunlar tespit edildi ve halen bunların çözümü için uğraşılıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar