Ethereum ücretleri DeFi patlamasının başlamasından bu yana en düşük fiyatı vurdu.

Madencilik güç arzı talep tarafından aşıldığında, Ethereum işlem ücretleri yükselir. Bu durum ağa aşırı yüklenildiğini gösteren kaba bir ölçüttür.

Ethereum işlem ücretleri düşüyor. Bu durum, blok zincirinde daha az aktivite olduğu anlamına gelebilir. Ve bu yaz yapılan DeFi etrafındaki abartı sona eriyor…

Bir Ethereum işleminin ortalama fiyatı, bu yaz merkeziyetsiz finans patlamasının yeni başladığı Temmuz ayı ortasından bu yana gördüğü en düşük fiyatına ulaştı. Düşük ücretler, Ethereum blok zincirinde daha az aktivite olduğu anlamına gelebilir; madenciler bu yaz DeFi ağırlığı altında zorlandıklarında ücretler de fırladı. Peki bu durum abartının bitti anlamına mı geliyor?

Cumartesi günü, bir Ethereum işleminin ortalama fiyatı, bir metrik sitesi olan BitInfoCharts verilerine göre, pazar günü 1.029 dolardan yavaş yavaş dülşerek, 0.905 dolara ulaştı. Bu rakamlar, Eylül ayı başında tek bir Ethereum işlemi için 14.583 dolara kadar olan yüksek seviyelere kıyasla çok keskin bir düşüş demek.

Ethereum işlemleri için ödenen ücretler, işlemleri işlemek için hesaplama gücü harcayan Ethereum madencilerine gider. Madencilerin hesaplama gücü için arzdan daha fazla talep olduğu durumda ise Ethereum işlem ücretleri yükselir. Birçok insan aynı anda işlem yaptığında, madenciler en yüksek teklifi verenlere öncelik verir. Buna göre, ağ daha az meşgul olduğunda veya arzla başa çıkmak için yeterli madenciler olduğunda ücretler düşer. Temmuz ayından bu yana Ethereum blockchain’de hash oranı arttı, ancak yükselişi sabit kaldı; Ethereum blockchain’de ödenen ücretler ise çok daha istikrarsız.

Bir Ethereum işlemi için ortalama ücretin Temmuz ayından bu yana görünmeyen seviyelere düştüğü, bu yaz görülen merkezi olmayan finans etrafındaki abartının azaldığı anlamına gelebilir. Merkezi olmayan finans veya bir diğer ifadeyle DeFi, gözetim dışı akıllı sözleşmeler, borç verme protokolleri ve sentetik hisse senetleri anlamına gelir.

İlgili Haber:  Ethereum İşlem Ücretleri, Son 49 Gün İçindeki En Düşük Seviyesinde

Haziran ayının sonundan itibaren, bu protokoller platformlarını kullananlara, bazen % 1000 yıllık faiz getirisine kadar ek teşvikler sunmaya başladı. Bu teşvikler markete para akışı getirdi ve ücretleri buna göre yükseltti.

Yanlış anlaşılmasın; insanlar hala büyüyen bir endüstri olan merkeziyetsiz finansla ilgileniyorlar. DeFi protokolleri için bir metrik sitesi olan DeFi Pulse’a göre, yatırımcılar DeFi protokollerinde 11 milyar dolarlık kripto para birimi kilitledi.

Ancak bu rakam her hafta bir milyar dolar artarken, büyüme azaldı. En azından şimdilik…

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın