1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Ethereum İşlem Ücretleri %58 Düşmesine Rağmen Halen Çok Yüksek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ethereum zenginler için hızla bir oyun alanı haline geliyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum’un ortalama işlem ücreti Cuma günü %58 düştü.
  • Cuma gününden sonra işlem ücretlerinde az da olsa bir artış yaşandı.
  • Ethereum 2.0 ile gelecek ölçeklendirme çözümleri için çalışılıyor.

Bu hafta Ethereum’un fiyatının düşüşünden çıkan en olumlu gelişme; gas fee adı verilen işlem ücretlerinin de düşmesi oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Çarşamba günü, Ethereum’daki ortalama işlem ücreti, BitInfoCharts verilerine göre 14.5 dolara kadar çıktı. Bu, 2018’den beri Ethereum işleminin en yüksek ortalama maliyeti olarak tarihe geçti.

Bilmeyenler için küçük bir bilgi; Ethereum blokzincirindeki paralarınızı farklı cüzdanlara taşımak veya farklı protokollerde kullanmak istediğinizde işlem ücreti ödemeniz gerekir. Havale veya EFT gibi düşünebilirsiniz. Geçtiğimiz hafta böyle bir işlemin maliye 14.5 gibi rekor bir seviyeye çıkmıştı. Yani basit bir para transferi için geçtiğimiz hafta yaklaşık 107 TL işlem ücreti ödemeniz gerekiyordu.

Ancak piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un fiyatı, %20 düşüşle, Çarşamba günü 487 dolardan Cuma günü 390 dolara düştü. Cuma günü ortalama işlem ücreti %58 düşüşle 6.1 dolara kadar geriledi.

Ethereum’un fiyatının düşmesi demek işlem ücretlerinin de otomatik olarak düşeceği anlamına gelmiyor. Örneğin Ethereum’un fiyatı bugün 317 dolara düşmeye devam etti, Cuma günkü düşüşünden %19 değer kaybetti. Ancak bir Ethereum işleminin ortalama maliyeti dün biraz artarak 7.6 dolara çıktı.

Her ne kadar yazımızın başlığı Ethereum’un işlem ücretinin düşmesiyle ilgili olsa da, aslında işin aslı öyle değil. Ethereum’un ortalama işlem ücreti şu an 7.6$ seviyelerinde ve bu değer 2018’den beri halen en yüksek maliyet olmaya devam ediyor.

İlgili Haber:  Milyarder Yatırımcı, Bitcoin’i Eleştirirken Çin'in Kripto Para Yasağına Destek Verdi

Kısmen, bu süper yüksek işlem ücretleri, Ethereum’daki artan faaliyetten kaynaklanıyor. 2020 yazının en popüler konularından olan DeFi projeleri Ethereum’a olan ilgiyi arttırdı. Yatırımcılar, Haziran ayından bu yana Ethereum blok zinciri üzerindeki akıllı sözleşmelere 8 milyar dolar akıttı.

Büyük DeFi protokollerinin neredeyse tamamı Ethereum blok zinciri üzerinde çalışıyor. Bundan dolayı çok ciddi bir hareketlilik söz konusu. Ve bu hareketlilik de doğal olarak işlem ücretlerine yansıyor.

Ancak yine de bu işlem ücretleri inanılmaz derecede yüksek çünkü Ethereum tabiri caizse patlamaya hazır. Ağ kullanımı %96 civarında seyrediyor ve çok daha yükseğe çıkması durumunda ağ tıkanacak ve kullanılamaz hale gelecek.

Ethereum’un kapasitesini büyük ölçüde artıracak olan Ethereum 2.0 ile ölçeklendirme sorunlarının çözülmesi planlanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar