Ethereum İşlem Ücretleri, Ocak Ayından Bu Yana En Düşük Seviyesine Geriledi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 4 hafta önce

blank

Ethereum işlem ücretleri, Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. İşlem ücretlerinin düşmesi, blok zincirindeki aktivitenin azaldığına bir işaret olarak yorumlanabilir.

blank

Haberin Özeti

  • Ethereum’un ortalama işlem ücretleri, Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.
  • Bundan sadece iki hafta önce, ETH işlem ücretleri 70 Dolar civarını görmüş ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Kripto veri sitesi BitInfoCharts’tan alınan verilere göre, Ethereum blok zincirindeki ortalama işlem ücretleri Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Ethereum Ağındaki Aktivite Azaldı

Ethereum’da bir işlem gerçekleştirmenin ortalama maliyeti dün 7.37 Dolar olarak kaydedildi. Bu, 6.89 Dolarlık işlem ücretinin kaydedildiği 23 Ocak 2021 tarihinden bu yana ölçülen en düşük seviye olarak belirlendi.

Ethereum işlem ücretleri, blok zincirinde işlem yapan madencilere ödenir. Yoğun trafik dönemlerinde işlem ücretleri çok daha yüksek seviyelere çıkar; ağ sessizleştiğinde ise ücretler düşer.

Bunun nedeni, işlem ücretlerinin, madencilerin arzına ve tüccarların onlara karşı talebine göre belirlenmesidir. Talep arzı geçtiğinde, Ethereum madencileri yüksek bir ücret isteyebilir.

Madenciler, Ethereum’un tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.363 Dolara ulaştığı 12 Mayıs gününde tam da bunu yaptı. O gün, ağdaki ortalama işlem ücreti 69.92 Dolara kadar çıktı. Sonrasında gerçekleşen kripto para piyasasındaki çöküşe paralel olarak Ethereum ağındaki aktivite de azaldı. Bu durum da Ethereum işlem ücretlerinin düşmesine neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

7.37 Dolar seviyesinde seyreden Ethereum işlem ücretleri, şu anda Bitcoin’in 11.67 Dolarlık ortalama işlem ücretinden daha düşük bir konumda yer alıyor. Ancak diğer kripto paralar ile karşılaştırıldığında hem Bitcoin hem de Ethereum’un işlem ücretleri bir hayli yüksek seviyede seyretmeye devam ediyor.

İşlem Ücretleri, Ethereum Ağının En Büyük Sorunlarından Biri Olmaya Devam Ediyor

Ödemeler için tasarlanmış bir Bitcoin fork’u olan Litecoin, dün ortalama 0.02 Dolarlık bir işlem ücreti kaydetti. Bu yılın en gözde kripto parası Dogecoin ise şu anda ortalama 0.8 Dolarlık bir işlem ücreti talep ediyor.

İşlem ücretleri, halihazırda Ethereum’daki en büyük sıkıntılardan biri olarak nitelendiriliyor. Bu durum, zengin tüccarlar dışındaki perakende yatırımcıların transfer işlemlerini ve diğer pek çok ağ işlemini oldukça pahalı getiriyor.

Ethereum, ilerleyen süreçte hayata geçireceği birkaç yükseltme ile bu sorunları çözmeyi amaçlıyor.

Birinci yükseltme; işlem ücretlerini madencilere vermek yerine yakma işlemini başlatacak olan EIP-1559 yükseltmesi. 14 Temmuz’da yayına girecek olan EIP-1559, ücretteki yüksek dalgalanmayı ve yan ürün olarak maliyeti azaltmayı amaçlıyor. İkinci önemli yükseltme ise; Ethereum ağının Ethereum 2.0’a geçiş yapması olarak belirtiliyor. Bu yükseltme ile birlikte, iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı fikir birliği mekanizmasına geçilmesi gibi işlem ücretlerini düşürmesi beklenen çeşitli özellikler sunulacak. Ancak ETH 2.0 yükseltmesinin tam anlamıyla uygulanmaya başlaması uzun yıllar alacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend