Ethereum işlem ücretleri, blok zincir üzerindeki yoğunluğu gösteren bir ölçüttür. Ortalama Ethereum işlem ücretleri, DeFi çılgınlığı azaldıkça 49 gün içindeki en düşük seviyesine düştü.

İşlem ücretleri en son Ağustos ayının başında bu seviyedeydi, Eylül ayının başlarında ise rekor seviyelere çıkmıştı.

Ethereum’da bir işlemin ortalama ücreti, dün 49 günlük süreçteki en düşük seviyesine düşerek, ağın kullanımını çok pahalı hale getiren süper yüksek işlem maliyetlerinin büyüsüne son verdi.

BitInfoCharts verilerine göre, dün Ethereum’un ortalama işlem ücreti 2.248 dolardı. Bu değer, 23 Ağustos’ta 2.28 dolarlık işlem ücretinden sadece dört cent daha yüksek. Öte yandan, ortalama Ethereum işlemin ücretinin 1.94 dolar olduğu 9 Ağustos’tan bu yana, fiyatlar 2.248 doların altına düşmedi. 

Sadece on gün önce, tek bir Ethereum işleminin ortalama ücreti 11.6 dolara ulaşmıştı; 2 Eylül tarihinde ise 14.6 dolar oldu. Bunlar daha evvel hiç olmadığı kadar yüksek ortalama işlem ücretleridir. İşlem ücretlerinin en yüksek olduğu 2 Temmuz 2018’de bile işlem ücreti 5.5 dolardı.

İşlemler için madencilerden veya blok zincirden fazla talep olduğunda, ücretler artar. Bu, bir bakıma artan aktivitenin bir ölçütüdür.

Bu yaz gördüğümüz işlem ücretlerindeki yüksek artışın bir nedeni, DeFi çılgınlığı veya bir başka deyişle merkezi olmayan finans sebebiyle olabilir. DeFi, borç verme protokolleri, merkezi olmayan stablecoin’ler ve sentetik varlıklar da dahil olmak üzere bir dizi saklama dışı finansal ürünü ifade etmektedir. 

Son birkaç ay içinde bu tür protokollere çok yüksek paralar harcandı. Metrik sitesi DeFi Pulse’a göre, bugün DeFi akıllı sözleşmelerinde yaklaşık 11 milyar dolar kilitli vaziyette; Haziran ayında ise bu değer sadece 1 milyar dolardı.

DeFi projeleri Ethereum’u hareketlendirdi

En büyük DeFi akıllı sözleşmelerinin hepsi Ethereum blok zincirinde yer almaktadır. Ancak saniyede sadece 14 işlem işleyebilen Ethereum, bu yoğunluğa ayak uydurmak için mücadele veriyor.

İlgili Haber:  Ethereum'daki DeFi Gas Ücreti Enflasyonu Hem Fırsat, Hem de Problem Yaratıyor

Ücretlerin şu anda böyle azalması, DeFi aktivitesinin de azaldığı anlamına gelebilir. Ayrıca insanların diğer blok zincirlerine yönelmesi anlamına da gelebilir. Bu aynı zamanda, insanların işlemleri daha ucuz veya daha hızlı hale getirmek için Ethereum blockchain’in üzerine inşa edilmiş bir yazılım olan katman-2 çözümüne güvendikleri veya DeFi akıllı sözleşmelerinin daha verimli hale geldiği veya daha az işlem yaptığı anlamına da gelebilir. 

Nedeni ne olursa olsun, bu indirimli ücretler, yeni ortaya çıkan DeFi pazarından kazanç elde eden borsa tacirleri için gayet iyi gözüküyor. 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın