26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

“Ethereum Katili” Denilen Solana Yine Çöktü! Solana’nın Sorunu Ne?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 2 ay önce

Binance indirim kodu

Solana dün yine çöktü. Daha önce de çökmüştü. Maalesef “Ethereum Katili” olarak adlandırılan Solana hep çöküyor. Peki neden? Solana’nın sorunu ne?

Binance indirim kodu

Solana’nın ilk 10 kripto para listesinde olmayı hak etmediğini düşünen insanların sayısı günden güne artıyor. Nedeni de sırf kullanıcılara hızlı işlemler sunabilmek için güvenlikten ödün vermesinden kaynaklanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Dün Solana tekrar bir DDoS saldırısına maruz kaldı. Bu saldırı Solana’nın “özellik” olarak sunduğu ama aslında düpedüz “açık” olan kusurlardan dolayı meydana geldi. Yani Solana kullanıcılara hızlı işlem sunabilmek için güvenlikten ödün veriyor. Dolayısıyla da sürekli çöküyor.

Proof of History Konsensüsü Ne Kadar Güvenli?

Solana’nın özellikle Proof of History konsensüsü deterministik yapısından dolayı çok sıkıntılı. Solana’dan önce pek çok “public” blok zincirin PoH konsensüsünü kullanmamasının makul sebepleri var. PoH konsensüsü deterministik yapıdadır. Yani sonraki bloku hangi validatörlerin çıkaracağı önceden bilinir. Halbuki Bitcoin ve Ethereum gibi non-deterministik konsensüslerde sonraki bloku kimin bulacağı bilinmez. Bu yüzden non-deterministik konsensüsler daha güvenlidir.

Peki Solana gibi deterministik konsensüsler kullanan blok zincirlerinde sonraki bloğu kimin çıkaracağının önceden bilinmesi ne gibi bir soruna sebep oluyor? Şöyle; sonraki bloğu kimin çıkaracağını bilen veya tahmin eden saldırganlar o validatörlere karşı toplu saldırı hazırlığı yapabiliyor. Yani saldırganlar tüm ağa saldırmak yerine sadece sonraki bloğu çıkaracak olan validatörlere saldırıyor. Daha az kaynak kullanarak nokta atışı saldırı gerçekleştirebiliyorlar.

%51 Saldırısı + DDoS = Kıyamet Senaryosu

Yukarıda bahsettiğimiz DDoS saldırısının bir de %51 saldırısı ile birleştiğini düşünün. Yani saldırganların DDoS ile ağı ele geçirdikten sonra ağdaki en büyük stake sahiplerine saldırarak %51’den fazlasına sahip olması da mümkün. Tabii bu da tüm ağın kötü niyetli kişilerin eline geçmesi demek. İşte PoH konsensüsü maalesef tüm bunlara olanak sağlıyor. Evet ağda işlemler çok hızlı ama neye yarar? Ağ çalışmıyor!

İlgili Haber:  Kripto Para Piyasası Büyümeye Devam Ettikçe Yatırım Programları Artıyor

Turbine Blok Üretimi

Turbine blok üretimi Solana ağına has bir blok üretim mekanizmasıdır. Bir Solana kümesi (cluster), işlem parçalarını (transaction shreds) minimum miktarda yinelenen bir mesajla tüm node’lara yayınlamak için Turbine adlı çok katmanlı bir blok yayma mekanizması kullanır. Bu küme (cluster), kendisini mahalle (neighborhood) adı verilen küçük node koleksiyonlarına böler. Her node, aldığı herhangi bir veriyi komşuluğundaki diğer node’larla paylaşmaktan ve verileri diğer mahallelerdeki küçük bir node kümesine yaymaktan sorumludur. Bu şekilde her node’un yalnızca az sayıda node ile iletişim kurması gerekir. Bu işleyişe Turbine blok üretimi adı verilir.

Turbine blok üretiminin DDoS saldırısı ile birleşmesi bir dizi felaketi beraberinde getirir. Turbine işlem bellek havuzunu validatörler için küçük parçalara böler. Böylece sadece belirli validatörlere saldırarak işlemleri geçersiz hale getirebilirsiniz.

Hız mı Güvenlik mi?

Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirlerinde işlemlerin yavaş olmasının, işlem ücretlerinin yüksek olmasının bir sebebi var: bu blok zincirlerde güvenlik en önceliklidir. İşlemler hızlı, ücretler düşük olsun diye güvenlikten ödün vermezler. Ancak maalesef Solana ve benzeri blok zincirler sırf yatırımcı ilgisi çekebilmek için işlem ücretlerinin düşüklüğü ve hızı ön plana koyup güvenliği göz ardı etmekteler.

Solana her ne kadar bu çöküşleri “büyürken yaşanan geçici sıkıntılar” olarak görse de, bir noktadan sonra yatırımcı ilgisini ve güvenini kaybedebilir.

Bakalım bir dahaki “Solana Yine Çöktü!” haberini ne zaman yapacağız…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
En Çok Okunanlar
Send this to a friend