9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Ethereum Katilleri: Solana ve Cardano – Hangi Altcoin ETH’yi Devirebilecek?

Önemli Gelişmeler

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük dördüncü kripto parası olan Cardano ve altıncı kripto parası olan Solana, yükselen fiyatları ve akıllı sözleşmeler konusundaki yetenekleri ile dikkat çekiyor. Buna ek olarak bu altcoinler, Ethereum’daki yüksek gaz ücretlerinden bıkan kullanıcıları kendilerine çekmeleri nedeniyle “Ethereum Katili” olarak da nitelendiriliyor.

blank

Yatırımcıların aklındaki soruların başında ise bu coinlerden hangisinin kazanacağı geliyor. Kripto para araştırmacısı Max Maher, bazı göstergeleri kullanarak bu soruyu cevaplamaya çalıştı ve sürpriz bir sonuç elde etti.

blank

Cardano vs Solana: Hangisi Ethereum’u Tahtından Edecek?

Birçok göstergeyi dikkate alan Maher, hangi altcoinin aralarındaki savaştan galip çıkabileceğini araştırdı. Doğal olarak Cardano daha büyük bir piyasa değerine sahip olduğu için kazanan taraf gibi gözüktü. Ancak birkaç spesifik göstergeyi inceleyen Maher şunu söyledi: “Tamamen verilere odaklandığımızda Solana’nın da kazanabilmesi için büyük bir şansı olduğunu gördüğümde şaşırdım.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Peki bu sonuca nasıl varıldı. Maher çalışmasında, iki kripto paranın da bünyesinde 2 dolardan fazla para bulunan cüzdan adreslerini inceledi ve aynı göstergeye bir ay sonra tekrar baktı. Bu zaman diliminde Cardano %10.92’lik bir yükseliş kaydederken Solana’nın yükselişi ise %22.59 oldu. Bu durum, Cardano’nun 2 doların üstünde bakiyesi bulunan toplam adres sayısının Solana’nınkinin iki katından fazla olmasına rağmen yaşandı. Maher, Cardano’nun yaşadığı büyümeyi “devasa” şeklinde nitelerken Solana’nın verilerinin ise “gerçekten akıl almaz” seviyede olduğunu belirtti.

Maher düşüncelerini şöyle açıkladı: “Bu, Solana’nın %22.5 gibi büyük bir oranla büyümeye devam etmesi durumunda toplam kullanıcı sayısı ve toplam cüzdan adresi sayısında Cardano’yu yaklaşık olarak 6 ay içerisinde geride bırakacağı anlamına geliyor. Bu durum aslına bakılırsa büyüme miktarlarını ve bu oranların ne kadar büyük anlamlara gelebileceğini de açıklıyor.”

İlgili Haber:  Ethereum Rakibi Solana Büyümeye Devam Ediyor: Solana Tabanlı DeFi Protokolü Cypher’e 2.1 Milyon Dolarlık Finansman Desteği!

Buna ek olarak Maher, Solana’nınn ağ üzerindeki 30 günlük ortalama hacminin 2.2 milyar dolar ile Cardano’nun hacmini büyük bir fark ile geride bıraktığını da belirtti.

Peki Solana ve Cardano’nun bu büyüme hızı Ethereum’u yakın zamanda tehdit edebilir mi? Maher bu konuda şunları söyledi: “Benim görüşüme göre Ethereum’un akıllı sözleşmeler savaşında tahtını kaybetmesi durumunda, bu taht değişimi önümüzdeki iki yıl içerisinde gerçekleşecektir.”

Ancak Solana’nın Eylül ayında ağında yaşadığı dengesizliği ve Cardano’nun da son rallisinin tam olarak sorunsuz geçmediğini hatırlatmak gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend