12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Ethereum Katilleri: Solana ve Cardano – Hangi Altcoin ETH’yi Devirebilecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük dördüncü kripto parası olan Cardano ve altıncı kripto parası olan Solana, yükselen fiyatları ve akıllı sözleşmeler konusundaki yetenekleri ile dikkat çekiyor. Buna ek olarak bu altcoinler, Ethereum’daki yüksek gaz ücretlerinden bıkan kullanıcıları kendilerine çekmeleri nedeniyle “Ethereum Katili” olarak da nitelendiriliyor.

Binance indirim kodu

Yatırımcıların aklındaki soruların başında ise bu coinlerden hangisinin kazanacağı geliyor. Kripto para araştırmacısı Max Maher, bazı göstergeleri kullanarak bu soruyu cevaplamaya çalıştı ve sürpriz bir sonuç elde etti.

Binance indirim kodu

Cardano vs Solana: Hangisi Ethereum’u Tahtından Edecek?

Birçok göstergeyi dikkate alan Maher, hangi altcoinin aralarındaki savaştan galip çıkabileceğini araştırdı. Doğal olarak Cardano daha büyük bir piyasa değerine sahip olduğu için kazanan taraf gibi gözüktü. Ancak birkaç spesifik göstergeyi inceleyen Maher şunu söyledi: “Tamamen verilere odaklandığımızda Solana’nın da kazanabilmesi için büyük bir şansı olduğunu gördüğümde şaşırdım.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Peki bu sonuca nasıl varıldı. Maher çalışmasında, iki kripto paranın da bünyesinde 2 dolardan fazla para bulunan cüzdan adreslerini inceledi ve aynı göstergeye bir ay sonra tekrar baktı. Bu zaman diliminde Cardano %10.92’lik bir yükseliş kaydederken Solana’nın yükselişi ise %22.59 oldu. Bu durum, Cardano’nun 2 doların üstünde bakiyesi bulunan toplam adres sayısının Solana’nınkinin iki katından fazla olmasına rağmen yaşandı. Maher, Cardano’nun yaşadığı büyümeyi “devasa” şeklinde nitelerken Solana’nın verilerinin ise “gerçekten akıl almaz” seviyede olduğunu belirtti.

Maher düşüncelerini şöyle açıkladı: “Bu, Solana’nın %22.5 gibi büyük bir oranla büyümeye devam etmesi durumunda toplam kullanıcı sayısı ve toplam cüzdan adresi sayısında Cardano’yu yaklaşık olarak 6 ay içerisinde geride bırakacağı anlamına geliyor. Bu durum aslına bakılırsa büyüme miktarlarını ve bu oranların ne kadar büyük anlamlara gelebileceğini de açıklıyor.”

İlgili Haber:  Analist, 2022 Yılında "Ethereum Katili" Olacağına İnandığı 6 Altcoini Paylaştı!

Buna ek olarak Maher, Solana’nınn ağ üzerindeki 30 günlük ortalama hacminin 2.2 milyar dolar ile Cardano’nun hacmini büyük bir fark ile geride bıraktığını da belirtti.

Peki Solana ve Cardano’nun bu büyüme hızı Ethereum’u yakın zamanda tehdit edebilir mi? Maher bu konuda şunları söyledi: “Benim görüşüme göre Ethereum’un akıllı sözleşmeler savaşında tahtını kaybetmesi durumunda, bu taht değişimi önümüzdeki iki yıl içerisinde gerçekleşecektir.”

Ancak Solana’nın Eylül ayında ağında yaşadığı dengesizliği ve Cardano’nun da son rallisinin tam olarak sorunsuz geçmediğini hatırlatmak gerekiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar