7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Ethereum Katman 2 Ölçeklendirme Çözümlerinde Kilitli Kripto Para Miktarı 1 Milyar Doları Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Katman 2 ölçeklendirme çözümleri, Ethereum’daki ağ tıkanıklığıyla mücadele etmek için tasarlandı. Uygulamalar, giderek daha popüler hale geliyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum’daki ağ tıkanıklığı ile mücadele etmek için tasarlanan Katman 2 ölçeklendirme çözümlerindeki kilitli kripto para miktarı 1 milyar Doları aştı.
  • Listenin başında ise 285.6 milyon Dolarlık kilitli kripto miktarı dYdX yer alıyor.

L2Beat’e göre, Ethereum’daki ağ tıkanıklığı ile mücadele etmek için tasarlanan Katman 2 ölçeklendirme çözümlerindeki kilitli kripto para miktarı 1 milyar Doları aştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Listenin başında ise 285.6 milyon Dolarlık kilitli kripto miktarı dYdX yer alıyor.

Katman 2 Nedir?

Ölçeklendirme çözümleri, farklı teknolojiler kullanarak merkezi olmayan uygulamaların (dapps) ağ tıkanıklığını aşmasını sağlar. L2Beat, Ethereum blok zincirinin üzerinde yer alan ve ana zincire tek bir işlem olarak göndermeden önce bir dizi işlemi toplu olarak işleyen katman 2 platformlarını yakından takip eder.

Optimistic, Plasma, Validium ve ZK gibi farklı sürümler, bu işlem dizilerini farklı şekillerde paketler ve doğrular. Farklı toplama türleri arasındaki temel fark, verileri zincir içinde mi yoksa zincir dışında mı tuttukları; ve “Dolandırıcılık Kanıtları” (bir bloğun yanlış olduğuna dair kanıt sunar) veya “Geçerlilik Kanıtları” (bir bloğun doğru olduğuna dair kanıt sunar) kullanıp kullanmadıklarıdır.

L2Beat, Katman 2’yi “güvenliğini tamamen veya kısmen L1 Ethereum’dan alan bir zincir” olarak tanımlar; böylece kullanıcılar, fonlarının güvenliği için L2 doğrulayıcılarının dürüstlüğüne güvenmek zorunda kalmazlar.

Ethereum’da Ölçeklemenin Geleceği

Ethereum ağı, beraberinde yeni bir konsensüs mekanizması (hisse kanıtı) ve yeni bir ölçeklendirme mekanizması (sharding) getirecek olan Ethereum 2.0‘a geçiş sürecinde.

Bununla birlikte, Ethereum ağı, ölçeklendirme çözümleriyle birlikte potansiyel olarak saniyede 100.000 işleme ulaşabiliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar