1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Ethereum Tabanlı Köprülerden Son Bir Yılda Çalınan Fon Miktarı 1 Milyar Doları Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bloomberg’te bugün yayınlanan bir habere göre son bir yılda Ethereum tabanlı köprülerden (bridges) hackerlar tarafından çalınan fon miktarı 1 milyar doları geçti.

Binance indirim kodu

Limenya notu: Kripto dünyasında “bridge” ya da Türkçe adıyla “köprü” bir blok zincir ağından başka bir ağa token transferine olanak sağlayan protokollere denir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

DefiLlama verilerine göre tüm köprülerde kilitli TVL tutarı 32 milyar doları bulmuş durumda. Sadece Ethereum tabanlı köprülerdeki TVL tutarı ise 20 milyar dolar civarında.

1 Nisan 2022 itibariyle köprülerdeki kilitli toplam değer 32 milyar dolar.
1 Nisan 2022 itibariyle köprülerdeki kilitli toplam değer 32 milyar dolar.

Geçtiğimiz günlerde Ronin Network hacklenmiş ve 600 milyon dolarlık fon hackerlar tarafından çalınmıştı. Ronin Network, Axie Infinity oyuncularından gelen talebi karşılamak için hayata geçirilmiş bir köprüydü.

Ronin ağında yaşanan 600 milyon dolarlık hack son zamanlarda özellikle köprülerdeki güvenlik tedbirlerinin sorgulanmasına neden oldu. Metaverse’in günden güne popüler hale geldiği günümüzde, oyunlar ve diğer platformlarla blok zincirler arasındaki köprülerin güvenli olmaması durumunda çok ciddi kayıpların yaşanabileceği gözler önüne serildi.

Chainalysis tarafından derlenen verilere göre, bir blok zinciri için tasarlanan tokenlerin diğerinde kullanılmasına izin veren köprülerdeki güvenlik açıkları, yedi farklı hack olayında bir yıldan biraz fazla bir süre içinde 1 milyar dolardan fazla kripto para çalınmasına yol açtı. Yakın zamanda saldırıya uğrayan Ronin Bridge’ın ortaya çıkış nedeni, Axie Infinity’deki işlemleri hızlandırmak ve maliyetleri düşürmekti. Çünkü Ethereum blok zinciri, oyunculardan gelen artan talebi hızlı veya ucuz bir şekilde karşılayamıyordu.

Analistler, köprülerin, şu anda kripto piyasasındaki en büyük potansiyel kırılma noktası olduğunu vurguluyor.

Daha geçen ay, bilgisayar korsanları, Ethereum’u Solana blok zincirine bağlayan bir köprü olan Wormhole’dan yaklaşık 320 milyon dolar çalmıştı. Aynı ay, Meter Passport köprüsü hacklenmiş ve birkaç milyon dolarlık kripto çalınmıştı. Ocak ayında ise, zincirler arası fonksiyon görevi gören Qubit Finance saldırıya uğramıştı.

İlgili Haber:  Bitcoin Nedir?

Bu saldırılara ek olarak, köprülerin diğer başka sorunlara karşı da savunmasız olduğu görülüyor. Örneğin geçen yıl, Celo ağındaki Optics adlı köprü, köprü geliştirme ekibinin projenin kontrolünü fiilen kaybetmesinden sonra çalışmaz hale gelmişti.

Kriptoda belirli bir köprüyü kimin oluşturduğunu veya onu kimin işlettiğini anlamak genellikle zordur. Geliştiriciler anonim olabilir ve doğrulayıcıların adları (köprü işlemlerini güvence altına alan bir avuç bilgisayar) bilerek gizli tutulabilir. Çoğu köprü, güvenlik personeli az olan kuruluşlar tarafından yönetilir ve bir sorunun farkedilmesi bile günler alabilir. Örneğin Ronin ağındaki 600 milyon dolarlık hırsızlık 23 Mart’ta gerçekleşti, ancak 29 Mart’ta farkedildi.

Son bir yılda gerçekleşen köprü hackleri.
Son bir yılda gerçekleşen köprü hackleri.

Köprüler, üzerlerindeki tokenlerin TVL değeri arttıkça giderek daha savunmasız hale geliyor. 13 yıl kadar önce sadece Bitcoin blok zinciri vardı. Şimdi, her biri kendi avantajlarına (düşük işlem ücretleri gibi) ve kendi uygulama ordusuna sahip binlerce blok zinciri var; bunlar, NFT pazarlardan merkezi olmayan kripto borsalarına kadar uzanıyor. Yatırımcılar, getiri elde etmek veya NFT koleksiyonu satın almak için giderek artan bir şekilde bir zincirden diğerine atlamak zorunda kalıyor. Örneğin elinizde Ether tokeni varsa, NFT satın almak için Solana’ya veya oyun oynamak için Polygon’a gitmek isteyebilirsiniz. Bu geçişleri köprüler sayesinde gerçekleştirirsiniz.

Analistler çok zincirli bir dünyaya doğru hızlı bir şekilde ilerlediğimiz bir dünyada köprülerin güvenli olmalarının hayati değer taşıdığını vurguluyor. Bir köprüde yaşanan kayıp, küçük bir blok zincirin uygulama ekosisteminde yankılanabilir ve bunların tümü büyük kayıplarla sonuçlanabilir.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ocak ayında köprülerin “temel güvenlik sınırlarına” sahip olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Şu an için köprü konseptindeki en temel sorunlardan biri, çoğu köprünün sigortasının olmaması ve kaybedilirse fonların geri ödenmesini garanti etmemesi gibi görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar