Ethereum Kurucu Ortağı, Ethereum’daki Radikal Güncellemenin Bitcoin’e Nasıl Meydan Okuyabileceğini Açıkladı

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 7 ay önce

blank

Bitcoin’den sonra en büyük ikinci kripto para olarak kabul edilen Ethereum, geçen yıl yükselen Bitcoin fiyatının yanında yükseliş kaydetti.

blank

Bitcoin fiyatı, 2017’nin sonundaki en yüksek seviyesi olan Bitcoin başına 20.000 dolarlık fiyatı gölgede bırakarak geçtiğimiz haftalarda neredeyse 60.000 dolara yükselirken Ethereum’un Ether tokeninin fiyatı da 2018’in başındaki zirvesinden %30 artarak yeni bir zirveye ulaştı.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum blok zincirine yönelik önerilen yükseltmenin, Ether tokenlerini yok edeceğini veya yakacağını ve böylelikle Ethereum’un Bitcoin’den daha “sağlam” hale geleceğini öne sürdü.

EIP-1559 olarak bilinen ve Ethereum 2.0‘a doğru daha geniş bir hareketin parçası olan Ethereum güncellemesinin, ağın mevcut işlem ücreti sistemini elden geçireceği ve kullanıcıların, ağı koruyan madenciler yerine ağa bir ücret göndereceği kaydedildi. Bu ücretlerin ise daha sonra yakılacağı ve kripto para topluluğu içinde kendi başına tartışmalı bir konu olan genel Ether arzını azaltacağı belirtildi.

Ethereum’un azalan arzı Bitcoin’in sabit arzından daha avantajlı olabilir

Teknoloji yatırımcısı Naval Ravikant ile birlikte Tim Ferriss Showpodcast’in son bölümünde konuşan Buterin, Bitcoin’in sabit arzının değişmemesinin onu istikrarlı bir değer deposu haline getirdiğini belirterek Ethereum’un da azalan arzı sayesinde bundan daha da değerli hale gelebileceğini söyledi.

Buterin ayrıca, geçen hafta yazılımcılar tarafından onaylanan ve temmuz ayında devreye alınması beklenen Ethereum ağına yapılan radikal yükseltmenin, Ethereum arzını nasıl azaltacağı konusunu detaylıca açıkladı.

Ethereum kullanma talepleri yeterince yüksek olduğunda yaratılandan daha fazla Ether’in yok edildiğini belirten yatırımcı, geçen ayın işlem ücretlerine bakıldığında bunun o kadar da düşük bir olasılık olmadığının görülebileceğini söyledi.

“ABD ile birebir fiyatlandırılan kripto bağı, Bitcoin için saatli bir bomba gibi”

Ekim ayında merkezi olmayan finansa (DeFi) olan ilginin artmasıyla birlikte kredi ve faiz gibi geleneksel finansal araçları yeniden oluşturmak amacıyla kripto para teknolojisini kullanmak yaygınlaşırken Bitcoin ve kripto para piyasası daha geniş çapta kazanç sağlamaya başladı. O süreçte görülen son Ethereum fiyat rallisi de Ethereum’un %400 oranında artmasını sağladı.

Ethereum’un blok zincirinin üzerine inşa edilen en büyük DeFi projelerinin birçoğu ile kullanıcılar ağa akın ederken token yükseldi. Bu arada, eşsiz tokenler (NFTler) için yaşanan en son kripto para çılgınlığı da temeldeki Ethereum ağında yoğun bir trafiğe neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ravikant, Ethereum üzerine inşa edilen bu uygulamaların, hacklerin, hırsızlıkların ve başarısızlıkların kurbanı olabileceği konusunda uyarıda bulunurken Buterin ise ABD doları ile birebir fiyatlandırılan tartışmalı kripto para bağını, Bitcoin için bir “saatli bomba” olarak nitelendirdi ve en büyük iki blok zinciri ekosistemi arasında uzun süredir devam eden rekabeti vurguladı.

Ethereum 2.0’ın muhalifleri ücretlerin düşeceğine inanmıyor

Çoğu madenci, Ethereum’un planlanan yükseltmesiyle bütünleşmiş görünürken büyük Ethereum madencilik grubu SparkPool da dahil olmak üzere bazı madenciler ise buna muhalefetlerini kaydetti.

Texture Capital’in CEO’su Richard Johnson, madencilerin Ethereum ağının güvenilirliğini zayıflatabilecek olası bir isyanından endişe duyduğunu belirterek yükseltmenin son 12 ayda 10 katın üzerinde yükselen Ethereum ücretleri üzerinde anlamlı bir etkisi olup olmayacağına şüpheyle yaklaştığını da sözlerine ekledi.

Ethereum’a yönelik bu aceleci tavrın ortasında, son aylarda daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük ücretlerle benzer şekilde merkezi olmayan platformlar sunduğunu iddia eden ve Ethereum’un sorunlarından yararlanmak isteyen bir dizi Ethereum rakibi ortaya çıktı.

Dijital varlık yöneticisi Nexo’nun yönetici ortağı Antoni Trenchev, mevcut kripto boğa koşusunda, Ethereum’un kendi başarısının kurbanı haline geliyor gibi göründüğüne dikkat çekerek kullanıcıların, yazılımcıların, merkezi olmayan uygulamaların ve DeFi protokollerinin muazzam akışının, büyüyen NFT çılgınlığı ile birlikte blok zincirinin önünü büyük ölçüde tıkadığını ifade etti.

Ancak Trenchev, EIP-1559 sürümünden kısa bir süre sonra boğa koşusunun Ethereum 2.0 ile birlikte yenilgiye uğratıldığı bu gerçek boğa koşusuna bir göz atmayı beklediğini de sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin Fiyatı, Elon Musk’ın Tweetinden Sonra Yükselişe Geçti

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, ilk "Dogecoin trilyoneri" mi olacak? Piyasa, Musk'ın tweetine olumlu tepki veriyor. Haberin Özeti Dogecoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend