30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin, UniSwap’ın (UNI) Yapısını Baştan Aşağı Değiştirmek İstiyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, merkeziyetsiz bir borsa (DEX) olan UniSwap’ın token modelini baştan aşağı değiştirerek tüm DeFi dünyasını daha güvenli hale getirmek istiyor.

Binance indirim kodu

DeFi protokolleri tarafından yönetilen sermaye miktarı tekrardan bir tüm zamanların en yüksek değeri rekorunu kırdı. 164.16 milyar dolara ulaşan Total Value Locked (TVL, toplam kilitli değer), geçtiğimiz haftaya göre 22.89 milyar dolar büyüme gösterdi.

Binance indirim kodu

DeFi Sektöründeki Kullanıcı Sayısı Hızla Artıyor

Ancak DeFi sektöründe rekor büyüme gösteren tek değer, DeFi projelerinin akıllı sözleşmelerinde bulunan sermaye miktarıyla da sınırlı kalmadı. DeFi dünyasında yer alan kullanıcı sayısı da giderek daha fazla yükseklere tırmanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dune Analytics tarafından sağlanan veriler de, DeFi protokollerinin hızla benimsendiğini gösteriyor. İstatistiklerin tutulmaya başlanmasından bu yana kullanıcı sayıları inanılmaz derecelerde yükseldi. Bu yazının yazıldığı anlarda Merkeziyetsiz Finans (DeFi) protokollerindeki Ethereum cüzdanlarının sayısı 2.1 milyonu aştı. Bu sayı gerçek kullanıcı sayısının üstünde olsa da bir fikir vermesi açısından önemli görünüyor. Bu sayının gerçek kullanıcı sayısından fazla olmasının nedeni bazı DeFi kullanıcılarının birden fazla Ethereum adresine sahip olmasından kaynaklanıyor. Buna rağmen yine de büyüme oranı dikkat çekici görünüyor.

Vitalik Buterin: “UNI Bir Oracle Tokeni Haline Gelmeli”

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, UniSwap’ın yönetim forumunda UNI tokeni içini bir dizi önerilerde bulundu. Buterin’in önerisine göre, UNI tokeni, Augur’un ERC20 tokeni REPv2 gibi bir Oracle fonksiyonuna sahip olacak şekilde genişletilmeli. Oracle kavramı, bir blockchain’in, blockchain dışındaki verilere ulaşmasını sağlayan bağlantıları temsil ediyor. Bununla birlikte Buterin’e göre, bu güncelleme gerçekleşirse, diğer DeFi protokollerinin akıllı sözleşmelerinin de yönlendirilebileceği, Ethereum ve ABD doları çiftinde daha stabil ve güvenli bir fiyat oracle’ı oluşacak.

İlgili Haber:  Çin'in Resmi Haber Ajansı NFT Koleksiyonu Yayınlıyor: Çin’in Kripto Paraya Bakışı Değişti mi?

Basitçe söylemek gerekirse, örneğin fiyat oracle’ına gerçekleştirilebilecek Flashloan (ani borç) saldırıları ya da diğer tür hack girişimleri gelecekte engellenebilecek çünkü Oracle’ların manipüle edilmesi çok daha zor olacak. Böylece DeFi dünyası tüm aktörler için daha güvenli olacak ve DeFi protokolleri UNI token sayesinde güvenebilecekleri fiyat verilerine göre işlem görecek. Buterin’e göre bu gelişmeyle beraber DeFi protokollerinin likiditeleri de daha büyük bir derinliğe ulaşabilir: “ETH ve ABD doları çifti için oluşturulabilecek bir fiyat oracle’ı ile daha dikkatli bir şekilde risk yönetimi uygulamak mümkün olacak. Ayrıca daha büyük bir derinlik ve daha fazla likidite var olacağı için fiyat oracle’larını manipüle etmek de daha zor olacak.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar