2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’den Terra ile İlgili Açıklamalar Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, kripto piyasasını bu ayın başlarında adeta kaosa sürükleyen Terra blok zincirinin çöküşünü analiz ederken, hiç bir gerçek yatırımın yılda %20’ye yakın getiri vaat edemeyeceğini söyledi.

Binance indirim kodu

Algoritmik stabilcoin TerraUSD ve kardeş kripto parası LUNA, birkaç gün içinde neredeyse sıfır dolara düşerek ayı piyasasının ana katalizörleri olmuş ve sadece Terra ekosisteminden 60 milyar doları piyasadan silmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

UST’nin yatırımcılar için ana cazibe merkezlerinden biri, Terra blok zinciri tabanlı borç verme projesi Anchor’da %20’ye kadar vaat edilen yüksek faiz oranlarıydı.

Bunu geçtiğimiz Mart ayında ele aldığımız bir başka haberde incelemiş ve Anchor protokolün %20’lik faiz oranlarının sürdürülebilir olup olmadığını sorgulamıştık.

Buterin Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Özellikle sermaye verimliliğini optimize etmek için çok uğraşanlar olmak üzere, finansal mekanizmalar üzerinde daha fazla denetleme yapılması memnuniyetle karşılanmaktadır. Bir projenin mevcut performansının gelecekteki getirilerinin garantisi olmadığının kabul edilmesi de yine aynı şekilde memnuniyetle karşılanmaktadır” dedi.

Buterin ayrıca, algoritmik stabilcoinlerin dolara sabitlenmesini sağlamak için uygun mekanizmaları araştırdığını da belirtti. Buterin yazısında, otomatik stabilcoinleri, bir fiyat endeksini izleyen tamamen merkezi olmayan bir hedefleme mekanizması gibi tanımladı ve Tether ve USDC’nin aksine herhangi bir rezerve dayanmadığını ifade etti.

Buterin ayrıca, algoritmik stabilcoinlerin aşırı koşullar altında nasıl performans gösterdiklerine ve güvenli bir şekilde devre dışı bırakılıp bırakılamayacaklarını görmek için bu tür sistemlerin ne kadar güvenli olduğunu daha titiz bir şekilde değerlendirilmesini önerdi.

Emin Gün Sirer de tartışmalara katıldı

Avalanche CEO’su Emin Gün Sirer de son yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Sirer, kripto piyasasının genel olarak büyük bir “merkezi olmayan stabilcoin”e ihtiyacı olduğunu söylemişti.

10 Mayıs’ta Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, Tether ve USDC gibi merkezi stabilcoinlerin devletlerin el koymasına karşı savunmasız olduğunu belirten Sirer, merkezi olmayan bir piyasanın merkezi olmayan bir stabilcoine ihtiyaç duyduğunu belirtmişti. Sirer piyasada değil birden fazla iki stabilcoine bile yer olmadığını savunurken, yasal bir takım sorunlardan dolayı bu stabilcoinin arkasındaki ekibin ABD tabanlı olamayacağını söylemişti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar