2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Ethereum, Litecoin ve XRP Fiyatı Son 1 Ayda %30’dan Fazla Arttı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin, bu hafta yeni bir çığır açtı ve ilk kez 20.000$’ın üzerine çıktı. Böylece 2017 patlamasından ve sonraki düşüşünden üç yıl sonra tekrar dikkatleri üzerine çekti. Bitcoin fiyatı geçen ay yaklaşık %30 arttı. Ocak ayından bu yana ise %200’den fazla kazanç sağladı. Bu esnada altcoinler olarak anılan diğer beş kripto parayı da yükseltti.

Binance indirim kodu

Ethereum, XRP ve litecoin, son 30 günlük dönemde %30’dan fazla yükseldi. Daha küçük kripto paralardan cardano, NEM ve stellar daha da büyük kazançlar elde etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

XEM dijital tokenini geliştiren NEM’de çalışan Nicholas Pelecanos, “Bitcoin piyasaya büyük ölçüde hakim olsa da, yatırımcıların hem temel teknoloji hem de kullanıcı açısından muazzam miktarda gelişme gösteren, ancak yine de tüm zamanların en yüksek seviyelerinden adil bir şekilde uzaklaşan alternatif coinlere bakmaları gerektiğine inanıyorum” dedi.

“Bu, bu alt kripto paraların Bitcoin’e karşı değerinin altında kalmasına neden oluyor mu? Olduğuna inanıyorum. Ethereum, XEM gibi kripto paraların, bitcoin fiyatı kaçınılmaz olarak yavaşladığında sert bir şekilde yükselmesini bekliyorum.”

Birçok küçük kripto para, Bitcoin gelişmeleri ve duyarlılığı tarafından tetiklenen daha yüksek ve daha düşük hareketlerle Bitcoin fiyatına yakından bağlı hareket ediyor. Bununla birlikte, altcoinler genellikle çok daha büyük yüzdelerle değer kazanıp kaybediyor.

İlk on kripto para arasında yer alan Cardano, geçen ay %70 civarında artış gösterdi. Bitcoin, kripto paraları yeniden odak noktasına koyduğundan NEM ve stellar da son 30 günde iki kattan fazla değer kazandı.

Bitcoin’in dijital altın olarak itibarı bu yıl büyüdü. Bu itibar, yatırımcıların artan enflasyon olasılığından endişelenmesi ve Bitcoin’i bir enflasyon koruması olarak adlandıran bir dizi büyük yatırımcının yardımlarıyla kazanıldı.

Bitcoin’in bu hafta yükselişi, haber fonu yöneticisi Ruffer Investment Management’ın müşterilerinin parasının yaklaşık 750 milyon dolarlık kısmını bitcoin’e geçirmesinin ardından geldi. Bu, “öncelikle portföyler için koruyucu bir hareket” olarak bazı risklere karşı “bir koruma görevi görmek” için tasarlanmış bir hareket. Bir Ruffer sözcüsü verdiği demeçte, kırılgan bir para sisteminde ve çarpık finansal piyasalarda gördüğümüzü söylüyor.

İlgili Haber:  Çinli Bitcoin Madencilik Firması BIT Mining, Kazakistan'a Taşınıyor

Altcoinler XRP, Ethereum, Litecoin için durum ne

Bitcoin’in 20.000 doları aşan dalgalanmasının öncesinde, yatırımcılar teknik gelişmelere ve token çekilişlerine göz atarken, ethereum ve XRP gibi birçok küçük kripto para zaten yükseliyordu.

Ripple tarafından geliştirilen dijital bir token olan XRP, airdrop olarak bilinen yeni bir kripto paranın heyecanla beklenen hediyesinin öncesinde Kasım ayına kadar büyük kazançlar elde etti. Ripple, oluşturulacak 100 milyar XRP tokeninin yaklaşık 60 milyarını kontrol ediyor.

XRP fiyatı, geçen ayın sonlarında zirveye ulaştığından bu yana hafifçe düştü ancak şu anda yaklaşık %90 arttı.

Bu arada, bitcoin’den sonra en büyük ikinci kripto para olan ethereum, son 30 günde %32 arttı. DeFi’ye olan ilginin artmasıyla yatırımcılar yaz boyunca Ethereum’a yığılmaya başlamıştı.

Ethereum’un blok zinciri birçok DeFi projesi tarafından ray olarak kullanılıyor. Bazı yatırımcılar, DeFi’nin popülaritesi arttıkça ethereum fiyatının fayda sağlayacağını düşünüyor. Ethereum, geçen ay yakından izlenen Ethereum 2.0 lansmanı ile daha da güçlendi.

Litecoin ise, bu hafta 30 gün önceki fiyatında yaklaşık %40 artışla 16 aydan beri en yüksek fiyatına tırmandı. Bununla birlikte, litecoin, 2017’nin sonlarında %75 oranında düştüğü tüm zamanların en yüksek seviyesinden hala çok uzak.

Bitcoin ve kripto para topluluğu, yakın zamandaki yüksek kazanımlarına rağmen Bitcoin’in 2021 beklentilerini hızlı bir şekilde konuştu. Birçoğu PayPal’ın son bitcoin desteğine ve diğer kripto paralara ve benzer dijital altyapı gelişimine işaret ediyor.

Fransa merkezli bitcoin ve kripto para fiziksel cüzdan üreticisi Ledger’in CEO’su Pascal Gauthier, “Boğanın yalnızca birinci aşamasındayız” dedi. “Pek çok büyük oyuncu, kurumsal ve perakende satış artışını desteklemek için gereken dijital varlık altyapılarını oluşturmak veya satın almak için zaman ve kaynak yatırımı yapıyor.”

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar