8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Ethereum Madencileri %51 Saldırısı Düzenleyebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Şu anda işlem başına 60 dolara varan yüksek blockchain işlem ücretlerini düşürebilmek için Ethereum Vakfı tarafından ‘sözleşme akdi’ meselesi gündeme geldi.

Binance indirim kodu

Planlanan muhtemel değişiklikler Temmuz ayındaki Londra ‘Hard Fork’unda ele alınacak. Bu değişikliklerin sonucu olarak madencilik sektörü için kısa dönemli bir kar kaybı yaşanabilir. Bu yüzden de kar amacı gütmeyen ve Ethereum blockchain ekosistemini destekleyen organizasyon ve şirketlerden oluşan bir kuruluş olan Ethereum Vakfı, bazı madencilerin %51 saldırısı olarak bilinen bir güç gösterisi yapmalarının önüne geçmeye çalışıyor.

Binance indirim kodu

Ethereum Vakfı Kayıpları Önlemeye Çalışıyor

Ethereum platformunun ‘proof of work (iş ispatı) konsensüs algoritmasından uzaklaşmasının neden olacağı madencilik gelirlerindeki düşüş Ethereum madenciliğinin karlılık oranının hızla azalmasına ve madencilerin kendi ‘hashrate’lerini yalnızca en yüksek teklifi yapanlara açmasına neden olabilir. Ayrıca mevcut donanımların bazı kötü niyetli madencilerin eline geçmesi sonucunda da Ethereum ağına %51 saldırısı olarak adlandırılan olay gerçekleştirilebilir. Madencilerin birbirleriyle koordine şekilde planlanan değişikliklere karşı olduklarını bir web sitesi oluşturarak bildirmesiyle Ethereum Vakfı muhtemel kar kayıplarını azaltmak için bir dizi güncellemeler yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geleneksel olarak Ethereum, gaz ücreti (gas price) olarak adlandırdığı, açık arttırma sistemine dayalı bir işlem ücreti mekanizmasını kullanıyor. Bu mekanizmada kullanıcılar işlemlerini onaylatmak için blockchain ağına birtakım bilgiler gönderiyor ve ayrıca işlem ücreti olarak ödeyebileceği aralığı da ekliyor. Madenciler elektronik olarak bir işlemi seçtiklerinde en yüksek ücreti ödeyen kullanıcının işlemi ilk olarak yerine getiriliyor. Fakat bu mekanizma ile ilgili birkaç sorun bulunuyor. Bunlardan, işlem ücretlerinin dalgalanmaları arasındaki uyumsuzluk ve Ethereum ağındaki yükselen işlem ücretlerinin kullanıcılara yüklenmesi önde geliyor.

%51 Saldırısı Nedir

%51 saldırısı, blockchain üzerindeki, özellikle Bitcoin için, bir grup madencinin ağ üzerindeki bilgisayar gücünün %51’inden fazlasını kontrol etmesi durumuna deniyor. Ancak bu saldırı şekli şu anda sadece teorik olarak mümkün.

İlgili Haber:  Ethereum Bitcoin’in Son Rallisiyle Eş Zamanlı Olarak 2.000 Doların Üstüne Çıktı

Eğer bu durum gerçekleşirse saldırganlar ağ üzerindeki işlemlerin onay almasını engelleyebilir ve bazı kullanıcılar arasındaki ödemelerin aksamasına neden olabilir. Ayrıca bu saldırganlar ağın kontrolündeyken tamamlanan işlemler geri alınabilir ve bazı coin’lerin iki kez harcanmasının önü açılabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar