Ethereum Madencileri %51 Saldırısı Düzenleyebilir

Şu anda işlem başına 60 dolara varan yüksek blockchain işlem ücretlerini düşürebilmek için Ethereum Vakfı tarafından ‘sözleşme akdi’ meselesi gündeme geldi.

Planlanan muhtemel değişiklikler Temmuz ayındaki Londra ‘Hard Fork’unda ele alınacak. Bu değişikliklerin sonucu olarak madencilik sektörü için kısa dönemli bir kar kaybı yaşanabilir. Bu yüzden de kar amacı gütmeyen ve Ethereum blockchain ekosistemini destekleyen organizasyon ve şirketlerden oluşan bir kuruluş olan Ethereum Vakfı, bazı madencilerin %51 saldırısı olarak bilinen bir güç gösterisi yapmalarının önüne geçmeye çalışıyor.

Ethereum Vakfı Kayıpları Önlemeye Çalışıyor

Ethereum platformunun ‘proof of work (iş ispatı) konsensüs algoritmasından uzaklaşmasının neden olacağı madencilik gelirlerindeki düşüş Ethereum madenciliğinin karlılık oranının hızla azalmasına ve madencilerin kendi ‘hashrate’lerini yalnızca en yüksek teklifi yapanlara açmasına neden olabilir. Ayrıca mevcut donanımların bazı kötü niyetli madencilerin eline geçmesi sonucunda da Ethereum ağına %51 saldırısı olarak adlandırılan olay gerçekleştirilebilir. Madencilerin birbirleriyle koordine şekilde planlanan değişikliklere karşı olduklarını bir web sitesi oluşturarak bildirmesiyle Ethereum Vakfı muhtemel kar kayıplarını azaltmak için bir dizi güncellemeler yayınladı.

Geleneksel olarak Ethereum, gaz ücreti (gas price) olarak adlandırdığı, açık arttırma sistemine dayalı bir işlem ücreti mekanizmasını kullanıyor. Bu mekanizmada kullanıcılar işlemlerini onaylatmak için blockchain ağına birtakım bilgiler gönderiyor ve ayrıca işlem ücreti olarak ödeyebileceği aralığı da ekliyor. Madenciler elektronik olarak bir işlemi seçtiklerinde en yüksek ücreti ödeyen kullanıcının işlemi ilk olarak yerine getiriliyor. Fakat bu mekanizma ile ilgili birkaç sorun bulunuyor. Bunlardan, işlem ücretlerinin dalgalanmaları arasındaki uyumsuzluk ve Ethereum ağındaki yükselen işlem ücretlerinin kullanıcılara yüklenmesi önde geliyor.

%51 Saldırısı Nedir

%51 saldırısı, blockchain üzerindeki, özellikle Bitcoin için, bir grup madencinin ağ üzerindeki bilgisayar gücünün %51’inden fazlasını kontrol etmesi durumuna deniyor. Ancak bu saldırı şekli şu anda sadece teorik olarak mümkün.

  DeFi Diğer Finansal Sistemlerin Önüne Geçebilmesi İçin Önündeki Engelleri Aşmalı

Eğer bu durum gerçekleşirse saldırganlar ağ üzerindeki işlemlerin onay almasını engelleyebilir ve bazı kullanıcılar arasındaki ödemelerin aksamasına neden olabilir. Ayrıca bu saldırganlar ağın kontrolündeyken tamamlanan işlemler geri alınabilir ve bazı coin’lerin iki kez harcanmasının önü açılabilir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın