Ethereum Madencileri Saatte Bir Milyon Dolar Kazanıyor

0
215

Büyük DeFi borsası Uniswap’in UNI yönetim tokenini piyasaya sürmesinin hemen ardından, Ethereum madencilerinden yeni saatlik gelir rekorları geldi.

Binance indirim kodu

Glassnode’a göre, Ethereum madencilerinin işlem ücretlerinden elde ettiği gelir, saatte yaklaşık bir milyon dolara ulaştı. Bu yeni rekor, büyük DeFi platformu Uniswap’ın UNI yönetimi tokenini başlatması ile eş zamanlı gerçekleşti.

Binance indirim kodu

Öte yandan, bu durum Ethereum’u yalnızca zenginlerin karşılayabileceği bir oyuncağa dönüştürmeye de devam ediyor. Kullanıcılar ve uzmanlar bu konuda oldukça endişeli.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto analiz platformu Glassnode’a göre, Ethereum madencilerinin toplam geliri yeni bir rekor kırarak, bir saat içinde 938,000 dolara ulaştı. Firma Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“UniswapProtocol’un bugün $UNI tokenini duyurmasının hemen ardından, #Ethereum madenci ücretlerinde büyük bir artış yaşandı. Bir milyon dolar ücretini neredeyse bir saatte geçti! Bu kaydedilmiş yeni bir rekor oldu (bu yılın başlarındaki anormal tx ücretleri hariç).”

Bu yeni rekor, merkezi olmayan finans (DeFı) protokolü Uniswap’ın yeni yönetim tokeni UNI’yi ve büyük ABD Kripto Borsası Coinbase Pro’yu tanıtmasından kısa bir süre sonra gerçekleşti. 

Mevcut DeFi ve “yield farming” ya da Türkçe ifadeyle “kazanç çiftçiliği” çılgınlığı sürekli olarak daha yüksek viteslere girdiğinden, uzmanlar ve kullanıcılar Ethereum’un kullanılabilirliği konusunda endişe duyuyorlar.

Three Arrows Capital’in CEO’su Su Zhu, yaşanan son gelişmeleri “piyasaların yükseldiğini biliyorum, ancak Ethereum kullanılabilirliği bugün kesinlikle felaket” olarak değerlendirdi.

Bunun nedeni, madencilerin yalnızca onaylamak adına en yüksek ücretlere sahip işlemleri seçmek için finansal olarak teşvik edilmesidir. Aynı zamanda, düşük ücretli işlemler, doğrulanmamış işlemlerin yığılmasını arttıran daha az öncelikli işlemlere doğru itilirler.

Ek olarak, bir bloğa ne kadar Gas (işlem ücretlerini ölçmek için kullanılan birim) eklenebileceğine dair bir sınır vardır, bu da blok zincirini daha da tıkar.

İlgili Haber:  Coinbase (COIN) Hisse Senedinde %13’lük Düşüş Yaşandı: İşte Nedeni!

DeFi Ethereum’u tüketecek mi?

Daha önce yayınlanan bir raporda, DeFi’nin Ethereum’un tabiri caizse “katili” olabileceği ve ağı gerçekten yok edebileceği öne sürülmüştü. 

Ve şimdi bazı merkezi olmayan platformlar, sözde “vampir madenciliği” planlarını başlatarak, kelimenin tam anlamıyla birbirlerini yamyamlaştırmaya çalışıyorlar. Her şey tam anlamıyla kontrolden çıkıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?