Ethereum Madencilik Geliri Mayıs Ayında 2.35 Milyar Dolara Ulaşarak Bitcoin’i Geride Bıraktı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Ethereum madencilik geliri, Mayıs ayında 2.35 milyar Dolar seviyesine ulaştı.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin madencilik geliri geçtiğimiz ay Ethereum’un gerisinde kaldı.
  • Ancak Ethereum madenciliğinin geleceği henüz belirsiz.

Ethereum madencileri Mayıs ayında rekor gelir elde ederek Bitcoin madencilerini ikinci kez geride bırakmayı başardı.

Bitcoin Madencilik Geliri Mayıs Ayında 1.45 Milyar Dolar Olarak Kaydedildi

Coin Metrics verilerine göre, Ethereum blok zincirindeki aylık madencilik geliri Mayıs ayında 2.35 milyar Dolara ulaştı. Bu gelir ile birlikte Ethereum, 1.45 milyar Dolarlık madencilik geliri elde eden Bitcoin’i geride bıraktı.

Bundan önce de, Şubat ayında, Bitcoin 1.36 milyar Dolar madencilik geliri elde ederken Ethereum 1.37 milyar Dolara ulaşmış ve küçük bir farkla lider kripto parayı geride bırakmıştı.

Madencilik gelirleri iki temel unsurdan oluşur: Blok ödülleri ve işlem ücretleri. Bir madenci bir işlem bloğunu her kazdığında ve onu blok zincirine eklediğinde yeni oluşturulmuş tokeni alır. Bitcoin özelinde her 10 dakikada 6.25 BTC (227.000 Dolar); Ethereum özelinde ise her 13 saniyede 2 ETH (5.100 Dolar) üretilir. Madenciler, ayrıca bu blok içindeki işlem ücretlerini de alırlar.

Ethereum Madencilik Geliri Neden Arttı?

Ethereum’un Mayıs ayındaki madencilik hakimiyeti, büyük oranda ETH fiyatındaki artış ile ilgili olarak değerlendiriliyor. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para olan ETH, 10 Mayıs’ta 4.164 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Aynı süreçte, işlemlerin bir hayli yoğunlaştığı ağdaki işlem ücretleri de oldukça yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Büyük çoğunluğu Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş olan NFT piyasası ve DeFi sektöründeki yükseliş de işlem ücretlerinin ve madencilik gelirinin artmasındaki bir diğer etken olarak görülüyor.

Ethereum ağındaki işlem ücretleri, basit arz – talep dengesine göre ayarlanır. Geçtiğimiz ay elde edilen 2.35 milyar Dolarlık madencilik gelirinin yaklaşık 1 milyar Doları işlem ücretlerinden geldi. Bitcoin’de ise bu, 130 milyon Dolar seviyesinde kaldı. Bu kapsamda Ethereum işlem ücretlerinin sürekli olarak Bitcoin’i geride bıraktığı görülüyor.

Ethereum Madencilik Sisteminde Yapılacak İki Büyük Güncelleme

Bununla birlikte gelecekte Ethereum’un madencilik sistemini tamamen değiştirecek iki önemli gelişme bekleniyor: Bunlardan ilki Temmuz ayındaki ağ yükseltmesinde uygulamaya alınacak EIP-1559 güncellemesi ve diğeri ise daha uzun vadeli bir plan olarak sunulan iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı fikir birliği mekanizmasına tam geçişin sağlanması.

EIP-1559 güncellemesi, ETH işlem ücretlerini madencilere vermek yerine bir kısmının yakılmasını sağlayacak. Bu sayede dolaşımdaki ETH arzının azalması ve teorik olan ETH fiyatının ve blok ödüllerinin artması bekleniyor.

Öte yandan hisse ispatı fikir birliği mekanizmasına geçilmesi ile birlikte Ethereum madenciliği tamamen ortadan kalkacak ve bunun yerine “stake etme” sistemi ile ağın işleyişi sağlanmış olacak.

Tüm bu yükseltmeler ışığında Ethereum madencileri son rekor gelirlerini elde ediyor olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend