Ethereum Madencilik Havuzları Faaliyetlerini Durduruyor: BeePool da Bu Kervana Katıldı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

BeePool, SparkPool, Alibaba ve Binance, şimdiye kadar Çin’in kripto para endüstrisi üzerindeki baskılarına yanıt veren şirketler olarak öne çıkıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Geçen hafta, Çin’in kripto paraya karşı savaşında önemli bir dönüm noktası idi.
  • Her alandan kripto işletmeleri de bu durumun etkilerini hissetmeye devam ediyor.

Dünyanın en büyük ikinci Ethereum madencilik havuzu olan SparkPool’un faaliyetlerini durduracağını açıklamasından yalnızca bir gün sonra, dördüncü en büyük madencilik grubu BeePool da benzer bir karar açıkladı.

blank

BeePool da SparkPool’a Destek Verdi

Çin merkezli BeePool, bugün yaptığı açıklamada, 15 Ekim tarihinde kapanacağını ve bugünden itibaren de yeni kullanıcı kaydetmeyi durdurduğunu belirtti. BeePool, kapatma kararının, “en son düzenleyici politikalara bir yanıt olarak” alındığını söyledi.

Etherscan verilerine göre, söz konusu iki madencilik havuzu, çıkarılan tüm ETH’nin dörtte birinden sorumlu olarak öne çıkıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Madencilik, işlemlerin Ethereum ağında işlendiği ve onaylandığı süreci ifade eder. İnsanlar, ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olan bilgi işlem gücüne katkıda bulunurlar; bu katkı, ne kadar çok olursa, üretilen her yeni blokla dağıtılan ETH’yi kazanma şansları da o kadar artar. Madencilik havuzları, adından da anlaşılacağı gibi, insanların bilgi işlem güçlerini bir araya getirmelerine ve ödülleri paylaşmalarına olanak sağlar.

Çin ve Kripto Para Endüstrisi

Çin’in en büyük iki madencilik havuzunun kapatılması, Çinli yetkililer tarafından kripto paraya yönelik artan baskının hemen ardından geldi. Çin Halk Bankası (PBoC), geçen hafta yaptığı açıklamada, madencilik ve ticaret de dahil olmak üzere kripto varlıklarını içeren herhangi bir faaliyetin “yasalara aykırı” olduğuna dair bir bildiri yayınladı.

Bu bildirinin ardından Çinli ticaret devi Alibaba, özelleştirilmiş kripto madenciliği ekipmanı satmayı bırakacağını söylerken; her ikisi de en güncel kripto fiyat verilerini sağlayan CoinGecko ve CoinMarketCap de ülkede engellendi. Öte yandan en büyük borsalar Binance ve Huobi Global, platformlarına Çinli kullanıcı kabul etmeyeceklerini duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend