Ethereum Mempool’un Gizemli Dünyası Aydınlanıyor

0
563

Blocknative’in geliştirdiği Mempool Gezgini (Mempool Explorer), Ethereum işlemlerinin askıya alındığı geçici alanı keşfetmenizi sağlıyor.

Binance indirim kodu

Mempool, tüm geçerli işlemlerin ağ tarafından onay için bekletildiği yere deniliyor. Yapılan işlemler, Ethereum blockchain’e ulaşmadan önce mempool’dan geçiyor. Yani Mempool için bir çeşit Ethereum’un blok zincirine ve daha fazlasına açılan kapı diyebiliriz. Herhangi bir işlem bir blok zincirine yazılmadan önce mempool’a girer. Daha sonra bir madencinin onu seçmesini ve bir bloğa yazmasını ya da sonsuza dek unutulmayı bekler. Ancak, her madenci için farklı olan bu “ara dünyanın” analizi kolaya değildir ve bu konuda uzmanlaşmış kötü niyetli kişiler tarafından sömürülebilir.

Binance indirim kodu

Blockchain altyapı firması Blocknative dün Blockchain Mempool Explorer’ı hayata geçirerek, kullanıcıların mempool’daki verilere daha kolay erişmelerini sağladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Blocknative’in CEO’su ve kurucu ortağı Matt Cutler, yaptığı açıklamalarda: “Platformumuz karanlık ormanda güneşin doğuşunu temsil ediyor. Yırtıcı avcılar hâlâ av peşinde, ancak şimdi herkes onların hareketlerini izleyebilecek” diyor.

Asıl sorun ise Ethereum Mempool’un bekleyen Ethereum işlemlerinin değişen zemini üzerine inşa edilmiş olması. Mempool verilerinin tek bir merkezi kaynağı olmadığından, (her madenci kendisi için özel bir versiyonuna sahip) bu verileri toplamak ve kullanmak oldukça zordur. Bu da, olayların güvenilir bir anlık görüntüsünü almayı ve bunları geliştiricilere sunmayı zorlaştırıyor. Buna tanım olarak pre-consensus deniliyor, sürekli olarak değişiyor.

Mempool Explorer nasıl çalışır?

Mempool Gezgini, mempool’da bulunan konsensüs öncesi verileri anlamlandırmaya çalışarak, bunları erişilebilir ve analiz edilmesi kolay hale getiriyor.

Mempool’da bekleyen işlemler için talimat verilir, ücretler önceliklendirilir ve blok zincirine yeni bloklar gönderilir. Mempool Explorer bu verileri inceler ve geliştiriciler için kullanılabilir hale getirir. Mempool Explorer’ı kullanarak, kullanıcılar bekleyen işlemleri takip edebilir, borsaları izleyebilir ve mempool verilerini başkalarıyla paylaşabilir. Başka bir deyişle, blockchain’e ulaşmadan önce verileri analiz etmek için özel olarak oluşturulmuş bir ortamdır.

İlgili Haber:  Google Verilerine Göre Bitcoin ve DeFi'ye Olan İlgi Azalıyor

Mempool Explorer, Explorer’ın mempool’daki verileri gerçek zamanlı olarak algılayıp, kaydetmesine izin veren, küresel bir düğüm ağı olarak çalışır. Mempool Explorer, sadece bir ay içinde 7 milyardan fazla Ethereum mempool olayını kaydedebilir. Bu, 7 gün 24 saat için, saniyede 2.000’den fazla olaya karşılık gelir.

Mempool datanın faydası

Mempool verilerini ele geçirmek zor olsa da, çeşitli yönlerden oldukça yararlıdır.

Birincil kullanım amacı yarışta herkesten önde olmaktır (frontrunning). Ethereum Mempool sayesinde içeriden öğrenen bilgilerle, gelecekteki olaylarla ilgili öngörülerde bulunup, ticari kararlar vermeyi sağlar.

Blockchain verileri herkese açık olduğundan, mempool’u izleyen bir madenci yapılacak olan bir ticareti önceden görebilir ve aynı işlemi daha yüksek bir işlem ücreti ile sunabilir. Madenciler mempool’dan daha yüksek ücretlere sahip olan işlemleri seçme eğiliminde olduklarından (böylece daha fazla para kazanırlar), bu daha sonraki işlemin bloğa dahil olma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir—ve böylece kişi ticaret noktasında diğerlerinin önüne geçer.

Şimdiye kadar, sadece bazı kişiler bu teknikleri kullanıyordu.

Yaptığı açıklamalarda Cutler: “Bugün, bu teknikler iyi donanımlı ve iyi finanse edilen birkaç elitin elinde. Herkes en iyi ihtimalle bu eylemlere seyirci ve hatta daha da kötüsü, böyle bir şeyin varlığından bilehabersiz” dedi.

Bundan sonra, Mempool Explorer’ı kullanan herkes aynı silahlarla savaşabilecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?