5 Temmuz 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

Ethereum Mu Yoksa Binance Smart Chain Mi? Hangi Ağ Yarışı Önde Götürüyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

DeFi yarışında son zamanlarda çok sayıda gelişme meydana geldi. Piyasada gerçekleşen gelişmeler içerisinde Ethereum’un piyasayı domine etmesi, Cardano’nun akıllı sözleşmeler güncellemesi, Solana’nın beklenmedik yükselişi ve sektördeki diğer yenilikler yer aldı. Ancak Ethereum’un piyasa dominantlığına karşı gelebilecek yalnızca bir ağ var gibi gözüküyor, o da Binance Smart Chain (BSC). İki ağ üzerindeki projeler incelendiğinde BSC’nin bir adım önde olduğu yargısına bile varılabilir.

Binance indirim kodu

Binance Smart Chain (BSC)

Bundan yaklaşık olarak bir yıl kadar önce, kripto para piyasası Binance Smart Chain ve PancakeSwap’ın sektöre girişine sahne oldu. Bu tarihten itibaren iki platform da epey büyüme sergiledi.

Binance indirim kodu

BSC üzerindeki toplam kilitli değer miktarı (TVL), bir yıl içerisinde %138.407 artış göstererek 12.5 milyon dolardan 17.8 milyar dolara yükseldi. Aynı zamanda PancakeSwap üzerindeki TVL miktarı da %397.143.000 yükseliş kaydetti. Binance Smart Chain üzerindeki toplam kilitli değerin dörtte birinden fazlası PancakeSwap üzerinde bulunuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

PancakeSwap, BSC protokolü üzerinde %30.8’lik bir baskınlığa sahip. Platform yalnızca son 30 gün içerisinde 2.89 milyon dolar yatırım yapan kullanıcıyı kendisine çekmeyi başardı. Platform şu anda da, kendisine ait ilk NFT platformunu ve PancakeSquad adını verdiği NFT koleksiyonunu piyasaya sürmeyi hedefliyor. Yenilikler 22 Eylül tarihinde hayata geçecek.

Buna rağmen, BSC ağı iyi bir performans gösterirken CAKE fiyatı ise bazı zayıflık sinyalleri veriyor.

BSC, Ethereum’u Tahtından Edebilir mi?

Şu anda CAKE tokenine yatırım yapmak için tek ilgi çekici faktör, BSC’nin, Ethereum ve UniSwap’a oranla işlemleri daha hızlı ve ucuz bir şekilde tamamlaması olarak görülüyor. UniSwap üzerinde herhangi bir yield farming fonksiyonunun bulunmaması, PancakeSwap platformunun daha fazla kullanıcıyı kendisine çekmesini sağlıyor. Bu sayede PancakeSwap, Uniswap V2’yi ve V3’ü geride bırakmayı başardı.

İlgili Haber:  Kyber Network'ün DeFi Protokolü, Binance Smart Chain'de Yayınlandı

Bununla birlikte, konu merkezsizliğe geldiğinde ise, iki Blockchain arasında BSC sınıfta kalıyor. Söz konusu ağı Binance platformu domine ediyor. Dahası BSC ve Ethereum arasındaki köprüler her iki tarafa da hareket etme imkanı sağladığından, BSC ağındaki geliştiriciler kolaylıkla Ethereum’a geçiş yapabilir.

Buna rağmen, iki ağ da kendilerine özgü bazı avantajlara sahip olsa da BSC ağının Ethereum’un yerine geçmesi kısa vadede mümkün görünmüyor. Buna rağmen, PancakeSwap ve UniSwap gibi DeFi uygulamaları arasındaki rekabet, daha başa baş geçebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar