9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Ethereum Mu Yoksa Binance Smart Chain Mi? Hangi Ağ Yarışı Önde Götürüyor?

Önemli Gelişmeler

DeFi yarışında son zamanlarda çok sayıda gelişme meydana geldi. Piyasada gerçekleşen gelişmeler içerisinde Ethereum’un piyasayı domine etmesi, Cardano’nun akıllı sözleşmeler güncellemesi, Solana’nın beklenmedik yükselişi ve sektördeki diğer yenilikler yer aldı. Ancak Ethereum’un piyasa dominantlığına karşı gelebilecek yalnızca bir ağ var gibi gözüküyor, o da Binance Smart Chain (BSC). İki ağ üzerindeki projeler incelendiğinde BSC’nin bir adım önde olduğu yargısına bile varılabilir.

blank

Binance Smart Chain (BSC)

Bundan yaklaşık olarak bir yıl kadar önce, kripto para piyasası Binance Smart Chain ve PancakeSwap’ın sektöre girişine sahne oldu. Bu tarihten itibaren iki platform da epey büyüme sergiledi.

blank

BSC üzerindeki toplam kilitli değer miktarı (TVL), bir yıl içerisinde %138.407 artış göstererek 12.5 milyon dolardan 17.8 milyar dolara yükseldi. Aynı zamanda PancakeSwap üzerindeki TVL miktarı da %397.143.000 yükseliş kaydetti. Binance Smart Chain üzerindeki toplam kilitli değerin dörtte birinden fazlası PancakeSwap üzerinde bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

PancakeSwap, BSC protokolü üzerinde %30.8’lik bir baskınlığa sahip. Platform yalnızca son 30 gün içerisinde 2.89 milyon dolar yatırım yapan kullanıcıyı kendisine çekmeyi başardı. Platform şu anda da, kendisine ait ilk NFT platformunu ve PancakeSquad adını verdiği NFT koleksiyonunu piyasaya sürmeyi hedefliyor. Yenilikler 22 Eylül tarihinde hayata geçecek.

Buna rağmen, BSC ağı iyi bir performans gösterirken CAKE fiyatı ise bazı zayıflık sinyalleri veriyor.

BSC, Ethereum’u Tahtından Edebilir mi?

Şu anda CAKE tokenine yatırım yapmak için tek ilgi çekici faktör, BSC’nin, Ethereum ve UniSwap’a oranla işlemleri daha hızlı ve ucuz bir şekilde tamamlaması olarak görülüyor. UniSwap üzerinde herhangi bir yield farming fonksiyonunun bulunmaması, PancakeSwap platformunun daha fazla kullanıcıyı kendisine çekmesini sağlıyor. Bu sayede PancakeSwap, Uniswap V2’yi ve V3’ü geride bırakmayı başardı.

İlgili Haber:  Bitcoin 40.000 Doların Üzerinde Direnç Gördüğü İçin DeFi Büyük Bir Düzeltme Yaşıyor

Bununla birlikte, konu merkezsizliğe geldiğinde ise, iki Blockchain arasında BSC sınıfta kalıyor. Söz konusu ağı Binance platformu domine ediyor. Dahası BSC ve Ethereum arasındaki köprüler her iki tarafa da hareket etme imkanı sağladığından, BSC ağındaki geliştiriciler kolaylıkla Ethereum’a geçiş yapabilir.

Buna rağmen, iki ağ da kendilerine özgü bazı avantajlara sahip olsa da BSC ağının Ethereum’un yerine geçmesi kısa vadede mümkün görünmüyor. Buna rağmen, PancakeSwap ve UniSwap gibi DeFi uygulamaları arasındaki rekabet, daha başa baş geçebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend