Ethereum Name Service (ENS) Nedir? Ethereum İsim Hizmeti Hakkında Her Şey

Son güncelleme: 4 ay önce

Ethereum Name Service (ENS) ya da Türkçe ifadeyle Ethereum İsim Hizmeti bir arama sistemidir. Bilgileri bir isme bağlar.

ENS yalnızca Ethereum için geliştirilmiş bir adlandırma hizmeti değildir; Ethereum üzerine kurulu bir isim hizmetidir. İnsanlar tarafından kolay okunabilir isimler kullanarak kaynakları ele almak için güvenli ve merkezi olmayan bir yol sunar.

Özet

  • Ethereum Name Service (ENS) bir arama sistemidir. Bilgileri bir isme bağlar.
  • İnternetin DNS sistemine benzer şekilde çalışır ve kullanıcıların web sitelerini sayılar yerine adlarla bulmalarına yardımcı olur.
  • ENS, DNS’in yerine geçmek için değil, DNS ile birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Web’in ilk günlerinde, bir web sitesine erişmek için, hatırlanması zor ve tahmin edilmesi neredeyse imkansız olan bir dizi sayı olan IP adresini yazmanız gerekiyordu. Sonra biz insanların internette gezinmesini kolaylaştırmak için insanların okuyabileceği isimler geldi. Bu değişiklik sayesinde örneğin 172.217.23.46 yazmak yerine google.com yazabiliyoruz. Kripto para birimleri ise hala IP adresi aşamasında: kullanıcıların ihtiyaç duydukları hizmetlere erişmek için uzun, hatırlanması zor adreslere ihtiyaçları var. Ethereum İsim Hizmeti (ENS) işte burada devreye giriyor. Kripto para kullanmayı internette gezinmek kadar kolay hale getirmeyi amaçlıyor.

Ethereum Name Service (ENS) nedir?

Basitçe, Ethereum İsim Hizmeti (ENS) bir arama sistemidir. Bilgileri bir isme bağlar. Yalnızca Ethereum için bir adlandırma hizmeti değildir; Ethereum üzerine kurulmuş bir isim hizmetidir. İnsanlar tarafından kolay okunabilir isimler kullanarak kaynakları ele almak için güvenli ve merkezi olmayan bir yol sunar. Herkesin alan adı satın almasına ve yönetmesine izin veren tamamen dağıtık bir alan adı sağlayıcısıdır, yani ENS sayesinde ETH veya ERC20 tokenlerinizi “8e866f012fb8fb …” gibi bir adres yerine “limenya.eth” gibi bir adrese gönderebilirsiniz.

ENS’yi kim icat etti?

Ethereum Vakfı’ndan Nick Johnson ve Alex Van de Sande, ENS’nin geliştirilmesine öncülük etti.

ENS’yi özel kılan şey ne?

ENS, Ethereum’un akıllı sözleşmeleri üzerine inşa edilmiştir, bu da onu İnternet Alan Adı Hizmetinden (DNS) daha güvenli, özel ve sansüre karşı dirençli hale getirir. ENS’nin arkasındaki ekip, internet adlandırma altyapısını bu nedenle açık, merkezi olmayan, topluluk odaklı ve kâr amacı gütmeyen temel bir bileşen olarak görüyor. Teknik düzeyde ENS, mevcut Ethereum ekosistemini kullanır, yani son derece programlanabilir ve adlandırma dışında diğer akıllı sözleşmelerle etkileşime girebilir.

ENS’nin başka nesi farklı?

ENS, bazı rakiplerinin aksine DNS’nin yerini almak istemiyor. ENS, her şeyden önce blockchain adresleri ve Web3 kaynakları için dağıtık, güvenilir ad çözümlemesi sağlamaya odaklanırken, Namecoin, Blockstack ve Handshake gibi servisler DNS’nin yerine geçmeye çaba sarf ediyor.

ENS’nin teknik detayları nedir?

Esasında, ENS temelde iki akıllı sözleşmeden oluşur. ENS kaydı, tüm alan adlarını (domain) ve alt-alan adlarını (sub-domain), ayrıca sahibin ayrıntılarını ve adlardan adreslere veya diğer kaynak türlerine çevirileri işleyen başka bir akıllı sözleşme olan Çözümleyici (Resolver) bağlantısını kaydeder ve bunun tersi de geçerlidir.

ENS, alan adı sahibinin tüm alt alan adlarını tam olarak kontrol etmesine olanak tanıyan hiyerarşik bir sisteme sahip olması açısından DNS’e benzer şekilde çalışır. Böylece limenya.eth, wallet.limenya.eth ve email.limenya.eth gibi isimler oluşturabilir.

Kendi ENS domaininizi nasıl edinebilirsiniz?

MetaMask gibi bir Ethereum cüzdanı kullanarak, kullanılabilir bir domain aramak için manager.ens.domains adresini ziyaret edebilirsiniz. Alan adınızı bulduğunuzda yaklaşık 5 dolar karşılığında ETH ödeyerek satın almayı gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin bu yazı yazıldığında limenya.eth adresinin fiyatı aşağıdaki gibiydi.

ENS ile ne yapabilirsiniz?

ENS ile yapılacak en iyi şey, uzun, okunamayan Ethereum adresinizi limenya.eth gibi dostane, akılda kalıcı bir ENS adresiyle değiştirmektir. Böylelikle uzun adresle uğraşmadan tabiri caizse oldukça “cool” bir adresiniz olmuş olur.

Bunun yanı sıra, merkezi olmayan web, ENS ve dosya depolama sistemi IPFS arasındaki ortaklık üzerine inşa ediliyor. Merkezi olmayan web siteleri içinde almonit.eth arama motorunu kullanarak arama yapabilirsiniz. Yani bir nevi kripto dünyasının Google’ı diyebiliriz bu site için.

ENS’nin geleceği

ENS sadece .eth değildir. Bu yalnızca bir üst düzey alan adıdır ve ENS, DNS ad alanının tamamını (yani 1.300’den fazla üst düzey domain) entegre etme planlarına sahip, böylece bir DNS sitesinin sahibi kendi domainini .eth’ye yönlendirebilir. Böylece, örneğin, limenya.org, limenya.eth’e yönlenebilir ve ziyaretçiler içeriği görüntüleyebilir ve buradan MetaMask gibi bir cüzdanla alışveri yapıp, para gönderebilir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın