Ethereum Ne Olursa Pazar Hakimiyetini Kaybedebilir?

Ethereum 2.0 geçtiğimiz günlerde Beacon Chain’i çalıştırmaya başlayarak yıllardır süren ölçeklendirme çabasının ilk aşamasını tamamladı. Celsius CEO’su ve kurucusu Alex Mashinsky, Eth2’ye olan inancını ifade etmesine rağmen ağın hızlı bir şekilde ve önemli ölçüde ölçeklenmemesi durumunda kazandığı ilgiyi kaybedebileceğine inandığını açıkladı.

Mashinsky, Ether’in Beacon Chain lansmanından sonra karşılaşabileceği engeller hakkında kendisine yöneltilen soruyu yanıtlayarak Ethereum‘un, işlemlerini güvenlikten veya merkezsizlikten ödün vermeden 100 katına çıkarabileceğini kanıtlaması gerektiğini söyledi. CEO, Ethereum’un bunu başaramaması durumunda, pozisyonun Cardano ve Polkadot tarafından devralınacağını hatırlattı.

Blockchair’ın verilerine göre, perşembe günü Ethereum’un ağı saniyede yaklaşık 13 işlem barındırırken şu andan itibaren 100 katlık bir artışın, saniye başına kabaca 1.300 işlem olacağı kaydedildi.

Aşama 0 öncesi ciddi sıkıntılar yaşandı

Ethereum, son birkaç yıldır merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için en iyi ağ olarak hizmet ediyordu. 2020 yılında, merkezi olmayan finans ve DeFi patlaması büyük ölçüde Ethereum’da da gerçekleşti. Aktivitede görülen bu artış, zaman zaman ücretlerin artmasına neden olan yüksek ağ trafiğine ve önceki durumlarda da görülen bir ölçeklendirme sorununa yol açtı.

Ethereum 2.0’ın bir “kavram kanıtı” madencilik algoritmasına geçişiyle ölçeklendirme ilerlemelerinin yakında ufukta görünür hale gelmesi planlandı. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin daha önce ağın saniyede 100.000 işleme ölçeklenebileceğine inandığını söylemişti.

Ancak ağın yükseltilmesi, bu haftanın başlarında Aşama 0’a ulaşmadan önce aylar boyunca gecikmelerle karşılaştı.

MyEtherWallet’in kurucusu, Eth2’nin sonraki aşamalarının tamamen sona ermesinin yıllar alacağını beklediğini söylerken Mashinsky ise belirli bir zaman tahmininde bulunmasa da bir bütün olarak ağ yükseltmesine yönelik güven oyu kullanarak tüm hataları ölçeklendirmenin ve çözmenin beklenenden daha uzun sürmesi durumunda dahi ETH 2.0’ye inandığını belirtti.

  Telos, Yeni Esnek Ekonomi Platformunu Blok Zincirinde Başlattı

Ethereum’un yerel tokeni Ether (ETH), bugün itibariyle yaklaşık 590 dolara denk gelirken aşama 0, ilgili tarafların her biri için en az 32 ETH’nin kilitlenmesini gerektirdi ve Beacon Chain lansmanı için toplam 524.288 ETH gerekiyordu.

ETH’nin, bundan yıllar sonra gerçekleşebilecek 2. aşama isabetlerine kadar kilitli kalması gerektiğinden ETH’nin fiyatının, Eth2’nin ilerlemesini nasıl etkileyebileceği merak konusu oldu.

ETH için ufukta yükseliş görünüyor

Mashinsky, sonuç olarak ETH için daha yüksek fiyatların geleceğine inandığını belirterek giderek daha fazla ETH’nin, ETH 2.0 için kilitlenmesiyle veya farklı DeFi ve CeFi platformlarında kullanılmasıyla birlikte kıtlık etkisinin ve bu platformlara katılma ihtiyacının doğacağını söyledi. Bu iki durumun, ETH fiyatını yükselteceğine inanan CEO, hemen hemen tüm merkezi olmayan borsaların, Ethereum için büyük bir avantaj olan ETH cinsinden olduğunu ifade etti.

Eth2’nin Aşama 0’ı tamamlaması, son zamanlarda Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesini kırdığını gören ve yükselişte olan bir kripto boğa piyasasının ortasında geldi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın