8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Ethereum Neden Pazar Payını Kaybediyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

DeFi ekosistemine hakim olma yarışı son sürat devam ediyor.

Binance indirim kodu

Blok zincir teknolojisi, dijital bir ekonomi inşa etmede ikinci bir şans sağlayabilir. Blok zincirlerin üzerinde çalışan uygulamaların hepsinin birbiriyle çalışabiliyor olması ve depoladıkları bilgilerin herkes tarafından görülebilmesi kulağa çok hoş geliyor. Yeni bir tür “merkezi olmayan” dijital ekonominin mümkün olabileceği fikri, çeşitli blok zincirlerin üzerine inşa edilen çok sayıda uygulamanın (dapps) boyut ve işlevsellik açısından artmasıyla gerçeğe daha yakın hale gelmeye başladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Böylesi bir merkezi olmayan ekonominin belki de en önemli kısmı, kullanıcıların varlık ticareti yapmalarını, kredi almalarını ve mevduat depolamalarını sağlayan merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları oluşturuyor. Şimdi bu alanda pazar payı elde edebilmek için yoğun bir savaş var. En önemlisi, önde gelen DeFi platformu olan Ethereum, bu alandaki tekelini kaybediyor gibi.

DeFi’nin arkasındaki ana fikir, dağıtık bilgisayarlar üzerinde kriptografi ile güvenliği sağlanan veritabanları olan blok zincirlerinin, bankalar ve teknoloji platformları gibi merkezi aracıların yerini almasına yardımcı olabilmesidir. Gelişmekte olan bu finansal sistemde yani DeFi’de depolanan varlıkların değeri, 2020’nin başında 1 milyar doların altındayken bugün 200 milyar doların üzerine çıkmış durumda.

Kaynak: Defi Llama
Kaynak: Defi Llama

Ölçeklenme sorunu

Yakın zamana kadar Ethereum blok zinciri, tüm bu DeFi faaliyetlerinin gerçekleştiği tartışmasız tek platformdu. Ethereum 2015 yılında Bitcoin’in daha genel amaçlı bir versiyonu olarak ortaya çıktı. Bitcoin blok zinciri, ağdaki işlemlerle ilgili bilgileri depolayarak, herhangi bir zamanda kimin neye sahip olduğuna dair kanıt sağlar. Ethereum ise daha fazla bilgiyi depolar. Akıllı sözleşmeleri kodlayarak Ethereum üzerinde çalıştırabilirsiniz. Ancak nasıl Ethereum 2015’te işlevsellik ve ölçeklenme noktasında Bitcoin’i geçtiyse, şu an aynı durum Ethereum için yaşanıyor. Yeni geliştirilen blok zincirler Ethereum’u geçmeye başlıyor.

Mevcut blockchain teknolojisi çok tıknaz. Hem Bitcoin hem de Ethereum, bilgisayarların bir ödül karşılığında işlemleri doğrulamak için matematiksel problemleri çözmek için yarıştığı “iş kanıtı” (PoW) adı verilen bir mekanizma kullanıyor. Bu mekanizma yüksek güvenlik sağlamakla birlikte oldukça yavaştır ve ağın kapasitesini sınırlar. Bitcoin saniyede sadece yedi işlem yapabilirken; Ethereum sadece 15 işlemi kaldırabilir. Yoğun zamanlarda işlemler ya çok yavaş ya da çok maliyetlidir. Ethereum ağındaki işlemleri tamamlama talebi arttıkça, onları doğrulayan bilgisayarlara ödenen ücretler de (gas fee) artar. Bu yazının girildiği esnada merkezi olmayan borsalarda 500 dolar karşılığı Ethereum alabilmek için 70 dolar işlem ücreti ödemek ve bu işlem için de bir kaç dakika beklemek gerekiyordu. Bu türden bir maliyetin (hem işlem ücreti hem süre) gerçek dünyada son kullanıcı nezdinde yer bulması imkansız.

İlgili Haber:  Alibaba Kurucusu Jack Ma: "Dijital Para, Gelecek Demektir"

Proof of Stake

Geliştiriciler uzun süredir Ethereum’un kapasitesini artırmaya çalışıyor. Ethereum’u bu yıl içinde “proof of stake” (hisse kanıtı) adı verilen daha kolay ölçeklenebilir bir mekanizmaya kaydırmak için planlar yapılıyor. Ölçeklenme için bir diğer öneri ise, Ethereum blok zincirini “sharding” adı verilen bir süreçle bölmektir. Parçalar yükü paylaşacak ve kapasiteyi artıracak. Bazı geliştiriciler de doğrulanması gereken işlemleri toplu bir şekilde doğrulamanın yollarını arıyorlar.

Blok zincir teknolojisindeki şu ana kadar çözülemeyen en büyük sorun şu; ya güvenlikten ya da ölçeklenebilirlikten ödün vermeniz lazım. İkisini maalesef bir arada tutmayı başaran blok zincir henüz yok gibi. Örneğin Bitcoin ve Ethereum güvenliği had safhada tutarken ölçeklenebilirliği ikinci sırada tutuyor. Dolayısıyla bu ağlar güvenli ama yavaş. Tron gibi ağlar ise güvenliği ikinci safhada tutup, ölçeklenebilirliği ilk sıraya koyuyor. Bu yüzden örneğin Tron gibi ağlarda hem işlem ücretleri düşüktür hem de işlemler hızlıdır. Ancak güvenlik kısmı soru işaretidir.

Ethereum pazar payını kaybediyor

DeFi’ye gönül verenler arada herhangi bir aracı olmadan, güvenli ve hızlı bir şekilde işlemlerini yapmak istiyorlar. Ancak bu henüz halen ulaşılabilmiş bir ideal değil maalesef.

2021’in başlarında, DeFi uygulamalarında kilitlenen varlıkların neredeyse tamamı Ethereum ağındaydı. Ancak JPMorgan’ın yayınladığı yakın tarihli bir araştırma notunda, Ethereum kullanan DeFi uygulamalarının payının 2021’in sonunda %70’e düştüğü görülüyor. Şimdi Avalanche, Binance Smart Chain, Terra ve Solana gibi Proof of Stake ile çalışan ve temelde Ethereum ile aynı işi yapan ağların sayısı giderek artıyor. Hem de bu ağlar Ethereum’un yaptığı aynı işi daha hızlı ve daha ucuza yapıyor. Örneğin Avalanche ve Solana, saniyede binlerce işlem gerçekleştirebiliyor.

Toplam kilitli değerde Ethereum'u sırayla Terra, BSC ve Avalanche takip ediyor.
Toplam kilitli değerde Ethereum’u sırayla Terra, BSC ve Avalanche takip ediyor.

Örneğin USD Coin’e bakalım. USDC üç yıldan kısa bir süre önce Ethereum ana ağı üzerinde piyasaya sürüldü. Ancak sonraları Algorand, Hedera ve Solana dahil olmak üzere başka ağlara da yayıldı. USDC’yi basan konsorsiyumun CEO’su Ethereum’daki maliyet ve hız sorunlarına dikkat çekerek, Solana’da böyle bir durum olmadığını belirtiyor. Benzer şekilde ilk başlarda Ethereum üzerine kurulan SushiSwap ve benzeri diğer DeFi uygulamaları da başka blok zincirlere taşındı.

Ethereum’da planlanan değişikliklerin en az bir yıl sürmesi muhtemel olduğundan, Ethereum ağının daha fazla pazar payını kaybetmesi de muhtemel. Şu an tıpkı iOS, Android ve Windows’ta olduğu gibi blok zincirler arasında bir rekabet var. Nihai kazanan hem güvenlik hem hız hem ölçeklenebilirlik hem de işlem ücretleri sorununu çözen platformlar olacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar