28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Ethereum Piyasa Değeri İçin Bir Sonraki Adım Ne Olacak?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

2020, Ethereum ağı ve Ether (ETH) fiyatı için etkileyici bir yıl oldu. Kasım ayında Eth2 mevduat sözleşmesi sessizce başlatıldı ve ayın sonundan önce sözleşme, 524.288 kilitli Ether kapasitesine ulaştı.

Binance indirim kodu

12 Mart’ta küresel çaplı borsa çöküşü gerçekleştiğinde, neredeyse her kripto para biriminin fiyatı düşüş yaşadığı için Ether de bu katliamdan kurtulamadı. 12 Mart’ta 86 dolar gibi düşük bir fiyata alım satım yaptıktan sonra Ether fiyatı, bir önceki yıla göre %322’lik bir kazanç sağlamak için toparlandı ve altcoin, 1 Aralık’ta 2020’nin en yüksek seviyesi olan 635.70 dolara ulaştı.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in dün itibariyle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığı için övgüler almasına rağmen Ethereum fiyatı aslında 2020’de BTC’den daha iyi performans gösterdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bu mükemmel performansa rağmen Ether, 2018’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.431 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesinin yaklaşık olarak %59 altında kaldı. Fiyatın tüm zamanların en yüksek seviyesinin çok altında olmasına rağmen bu en yüksek altcoin’in 67 milyar dolarlık piyasa değeri, otomobil üreticisi General Motors’u ve CME Grubu’nu geride bıraktı.

Borsaya kayıtlı şirketlerin varlıkları, yükümlülükleri, sermaye harcamaları, satışları ve çalışanları olduğu için bu karşılaştırmaların tartışmalı olduğu belirtildi. Aynı durumlar Ether için söz konusu olmamasına rağmen tüccarlar yine de ikisini karşılaştırmaya devam etti.

Uzun vadeli yatırımcılar; çoklu rekabet senaryoları, büyüme analizi oluşturma ve değerleme katsayıları çalıştırma eğilimi gösterirken tüccarlar ise daha çok fiyatla ve hacimle ilgilendi.

İki varlıktaki farklılıklar ve değer etkenleri bir yana, bazı yeni ticaret platformlarının aynı anda kripto para birimleri ve hisse senedi ticareti sunduğunu belirtmek gerekti.

E*Trade, RobinHood ve eToro gibi mobil uygulama tabanlı aracı kurumların on milyonlarca kullanıcısı olduğu için bu platformlar tarafından sunulan zahmetsiz giriş yollarının, daha geniş bir yatırımcı kitlesinin dijital varlıklarla etkileşime girmesini kolaylaştıracağı öngörüldü.

Ether benzer piyasa değerine sahip şirketlerle nasıl karşılaştırılır? 

S&P 500 endeksinin bir üyesi olan Colgate-Palmolive şirketinin 73 milyar dolarlık piyasa değeri olduğu biliniyor. 1806’da kurulan şirket, son 12 ayda 2.7 milyar dolarlık net gelir elde etmiş bulunuyor.  

Öte yandan 67 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan ve aynı zamanda S&P 500 üyesi de olan ABD Bancorp, en büyük beşinci Amerikan bankası olarak kabul ediliyor. 1968 yılında kurulan şirket, bir kredi kartı işlemcisi olan Elevon’un sahibi olarak öne çıkıyor. 

Son olarak, 64 milyar dolarlık piyasa değeri ile CME Group’un, 172 yıl önce kurulmuş olan Chicago Mercantile Exchange’in sahibi olduğu biliniyor. Son 12 ayda net geliri 2.1 milyar doları bulan şirketin hisse senedi aynı zamanda S&P 500 endeksini de içeriyor. 

İlgili Haber:  Tokenizasyon, Gelişmekte Olan Pazarlara Arzu Edilen İstikrarı Getirecek

Ether de benzer büyüklükte bir piyasa değerini paylaşırken, yukarıda listelenen şirketler gibi değerlendirilmiyor. Kripto paraların bilançoları veya gelir tabloları bulunmadığı için Ether, daha çok altın, petrol ve Bitcoin gibi emtialar gibi davranıyor. ABD Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu Başkanı da benzer bir bakış açısını dile getiriyor. 

Grafikler, Ether ile borsaya kayıtlı şirketler arasında neredeyse hiçbir benzerlik göstermiyor. Bu hisse senetleri günde ortalama 283 milyon dolar ticaret yaparken, Messari’nin verilerine göre kripto para ise 2 milyar doların üzerinde işlem yapıyor. 

Aynı şey, ortalama günlük fiyat dalgalanmaları için standart ölçü olan Ether’in dalgalanması için de söylenebiliyor. Kripto paralar çoğunlukla satışlara veya büyüme beklentilerine dayanmadıkları için çok daha güçlü hareketlere sahip olma eğiliminde oluyor. 

Ether’in yıllık 90 günlük oranı %80’i aşarken, Colgate-Palmolive için bu oran %20’de ve CME için %32’de kalıyor. Öte yandan ABD Bancorp, %47 dalgalanma gösteriyor ve bu çoğu hisse senedi için alışılmadık derecede yüksek olmasına rağmen, kripto paralar arasında görülen seviyelerden hala bir mil uzakta kalıyor. 

Büyüyen şirketler para için Ether’e bir şans verdi 

Tüm şirketler birbirine benzememesine rağmen birkaç teknoloji şirketinin, Ether’in boğa koşusu ile rekabet halinde olduğu görülüyor. Örneğin Zillow, 25 milyar dolarlık piyasa değeri ile koşuya katılırken 94 milyar dolarlık piyasa değeri olan Square’in de benzer bir şekilde davrandığı görülüyor. 

Hem Zillow hem de Square data-contrast=”none”> son iki yılda gelirlerini ikiye katlamayı başarmış bulunuyor ve şirketlerin ikisi de sektörlerinde muazzam potansiyel pazar payı büyümesi yaşıyor. 

Ether’in aksine sermaye harcamalarının, pazarlamanın ve diğer büyüyen sıkıntıların ağırlığını taşımalarına rağmen her iki şirket de son on üç ayda %220 kazanç sağlamayı başarıyor. 

Kripto para ile hisse senetleri gittikçe daha karşılaştırılabilir hale geliyor 

Potansiyel Ether pazarını hayal etmek nispeten sonuçsuz bir alıştırma olarak görülüyor. Kripto para nüfuzu minimum olduğu ve son araştırmalar, Amerikalıların yalnızca %7’sinin Bitcoin satın aldığını gösterdiği için Ethereum ekosistemini etkin bir şekilde kullananların yüzdesi da haliyle çok daha küçük oluyor.

Listelenen şirketlerin aksine Ether, açık kaynaklı bir yazılımın bir parçası olduğundan onun için yükseltmeler ve yeni sistem ara bağlantıları mümkün kılınıyor. Ağın gelişme yeteneğine değer katmak zor olsa da Ethereum 2.0 oluşum bloğunun piyasaya sürülmesi, Ether fiyatı yükseltmeye götüren etkileyici bir yükseliş gördüğü için bir örnek olarak görülebiliyor.

Sonuç olarak Ether’in, borsada işlem gören şirketlerin büyük çoğunluğundan çok daha yüksek bir potansiyele sahip olduğunu söylemek doğru olsa da bu, yatırımcıların büyüyen teknoloji şirketlerine karşı piyasa değerini göz ardı edecekleri anlamına gelmiyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar